Odstúpenie od ZoBKZ pri omeškaní developerského projektu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Odstúpenie od ZoBKZ pri omeškaní developerského projektu

Dobrý deň. Pred viac ako 27 mesiacmi som podpísal zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, predmetom ktorej bola kúpa bytu v novostavbe. Developer sa v zmluve zaviazal dokončiť projekt do 12 mesiacov. Maximálne povolené omeškanie v zmluve bolo ďalších 12 mesiacov. Avšak, projekt sa omeškal a ani po viac ako dvoch rokoch nie je stále dokončený. Práce síce aktuálne prebiehajú, no deklarované dokončenie je o minimálne ďalších 6 mesiacov. Keďže developer porušil zmluvu tým, že nesplnil dohodnutý termín, mám právo odstúpiť od zmluvy. Rád by som vedel, aké mám v prípade odstúpenia od zmluvy nároky na nahradenie škody spôsobenej touto situáciou? Vo zmluve nemám stanovenú výšku odškodnenia pre tento prípad, ale zároveň sa vo zmluve nevzdávam tohoto nároku. Aká je právna prax v obdobnom prípade? Môžem požadovať napríklad náhradu nákladov na prenájom, ktoré som musel počas tých 27 mesiacov platiť? Keďže v prípade, že by bol projekt dokončený v deklarovanom termíne, tieto náklady by mi nevznikli. Rovnaký výsledok by nastal, keby som neuzavrel túto zmluvu a zakúpil inú nehnuteľnosť - taktiež by mi náklady na prenájom nevznikli. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Odstúpenie od ZoBKZ pri omeškaní developerského projektu

Dobrý deň, často pripomienkujeme zmluvy s developermi. Zmluvou sa dá ošetriť právny vzťah tak, aby nenastávali podobné problémy. Vašu zmluvu som nevidel, preto Vám môžem poradiť iba všeobecne. Ak by ste odstúpili od zmluvy, mali by ste nárok na vrátenie peňazí, ktoré ste do tohto projektu investovali. Tiež je to potrebné zvážiť podľa sumy peňazí a tiež podľa toho, aká je perspektíva, že sa nehnuteľnosť dokončí do požadovaného stavu. Obyčajne sa v zmluve zakotvuje zmluvná pokuta pre oneskorené dokončenie projektu. Keďže to v zmluve nemáte, bude sa postupovať podľa Občianskeho zákonníka.

Čo sa týka nákladov, ktoré Vám vznikli v súvislosti s tým, že je developer v omeškaní, tak tu je potrebné preskúmať, či medzi vznikom škody a konaním (resp. nekonaním developera) je príčinná súvislosť. Tak sa zistí, či je developer povinný uhradiť Vám nájomné, ktoré ste zaplatili za obdobie omeškania developera.