Živnostník dáva výpoveď

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Živnostník dáva výpoveď

Dobrý deň, rozhodol som sa pre samostatnú živnosť. Pri výbere som presne nevedel, na čo sa púšťam, avšak bolo mi vravene, že pre získanie živnosti je potrebné rýchlo nastúpiť do práce. Tak som začal pracovať, avšak už druhý deň som musel ísť k lekárke, ktorá mi napísala, že nemôžem pracovať, pretože nie som spôsobilý. Volal som na firmu, kde som podal výpoveď, avšak moji nadriadení na mňa vyvíjajú tlak, dokonca aj právnik. Tvrdia, že musím nastúpiť a odpracovať ešte mesiac, a potom môžem odísť, hoci mám od lekára potvrdenie, že nemôžem túto prácu vykonávať. V mojej zmluve mám uvedenú výpovednú lehotu, no napriek tomu mi zo strany firmy neustále hovoria, že musím ešte mesiac pracovať. Čo mám robiť?

Odpoveď: Živnostník dáva výpoveď

Dobrý deň,

môžete skončiť pracovný pomer okamžite. Podľa § 69 ods. 1 Zákonníka práce Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu.

Ak ste nepredložili posudok zamestnávateľovi, urobte tak, čo najskôr. Ak Vás potom do 15 dní nepreradí na inú vhodnú prácu, môžete mu oznámiť, že končíte pracovný pomer okamžite z dôvodu podľa § 69 ods.1 Zákonníka práce. Dovoľujem si Vás upozorniť na § 70 Zákonníka práce, podľa ktorého: Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.