Vymáhanie pohľadávky z bezdôvodného obohatenia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok,

Otázka: Vymáhanie pohľadávky z bezdôvodného obohatenia

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na vymáhanie pohľadávky z bezdôvodného obohatenia. Zaplatil som za svojho kamaráta jeho dlh, nakoľko mu hrozili súdnym konaním. Boli sme dobrí priatelia a nevedel som si predstaviť, že mi nevráti peniaze. Tvrdil, že mi ich vráti do dvoch mesiacov, no teraz tvrdí, že nemá z čoho. Napriek tomu je zamestnaný a dostáva slušný plat. Argumentuje, že má veľa výdavkov. Chcel by som sa informovať o tom, ako postupovať pri vymáhaní pohľadávky z bezdôvodného obohatenia. Môžem žiadať peniaze priamo od neho, alebo je možné žiadať ich späť od firmy, ktorej som ich zaplatil? Ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Vymáhanie pohľadávky z bezdôvodného obohatenia

Dobrý deň,

o vymáhanie pohľadávky z bezdôvodného obohatenia by šlo vo Vašom prípade vtedy, ak by ste neuzatvorili žiadnu dohodu (zmluvu) či už s Vašim kamarátom alebo so spoločnosťou, ktorej ste peniaze zaplatili.

Podotýkam, že aj ústna dohoda je prípustná a platná v prípade ak ide o pôžičku. V tomto prípade je dôležité, či ste peniaze poskytli priamo svojmu kamarátovi a on platil svoj dlh firme alebo ste peniaze priamo previedli na účet firmy. Ak by šlo o prvý prípad (t.j. peniaze boli poskytnuté kamarátovi), tak potom môžete peniaze vymáhať iba od kamaráta z titulu zmluvy o pôžičke, nie bezdôvodného obohatenia. Medzi Vami totiž vznikla dohoda, na základe ktorej ste mu požičali peniaze a on sa zaviazal tieto peniaze vrátiť v určitej lehote (nejde teda o bezdôvodné obohatenie).

Pokiaľ ste peniaze platili priamo firme (veriteľovi) Vy bude dôležité, či ste nejakým spôsobom identifikovali svoju platbu (t.j. či ste niečo uviedli do poznámky alebo ako variabilný symbol). Ak ste platbu identifikovali, potom toto možno považovať za dôkaz o existencii dohody medzi Vami a kamarátom. Ak by ste podali žalobu voči firme, súd by si mohol predvolať Vášho kamaráta, ktorého by sa pýtal na existenciu tejto dohody. Ak by ju potvrdil, žalobu by súd zamietol.

Ak by ste vsak platbu neidentifikovali, sumu je možné požadovať priamo od firmy z titulu bezdôvodného obohatenia, pretože dlh nebol Váš.