Dobrý deň,
ak by výpadok práce bol len krátkodobý, dalo by sa hovoriť o prekážke v práci na strane zamestnávateľa. V tom prípade, by ste mali za ten neodpracovaný deň nárok na plnú náhradu mzdy podľa § 142 ods. 3 ZP.
Podľa § 142 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."
Podľa § 142 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku."
Podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, "Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku."
Ak u Vás pôsobia zástupcovia zamestnancov (odbory), môže sa uplatniť ustanovenie § 142 ods. 4 Zákonníka práce, podľa ktorého by ste mali nárok na 60% Vášho priemerného zárobku.
Podľa § 142 ods. 4 Zákonníka práce, "Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa."
Vo Vašom prípade pôjde zrejme o dlhodobý problém, ktorý je zamestnávateľ nútený riešiť znížením hodín odpracovaného času.
Podľa § 49 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas."
Zamestnávateľ by mal upraviť Vaše pracovné zmluvy formou dodatku, kde bude premietnutá táto zmena.
Ak by ste nesúhlasili so zmenou, a nepodpísali by ste dodatok k pracovnej zmluve, dali by ste výpoveď.
Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."
Zamestnávateľ by Vám nemohol dať výpoveď, nakoľko by nemal na to výpovedný dôvod.
Ak by ste dali výpoveď Vy, tak by ste nemali nárok na odstupné. Keďže nárok na odstupné vzniká len pri výpovedi zo strany zamestnávateľa.
Vyššie uvedené vyplýva z ustanovení Zákonník práce, čo však neznamená, že sa nemôžete so zamestnávateľom dohodnúť úplne inak, teda na na skončení pracovného pomeru dohodou a s určitým odstupným. V prípade skončenia pracovného pomeru dohodou je daný priestor na čokoľvek na čom sa vzájomne dohodnete a preto je dobré sa aspoň pokúsiť o dohodu.
Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."