Neplatnosť dohody o skončení pracovného pomeru

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trnava

Otázka: Neplatnosť dohody o skončení pracovného pomeru

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať o situáciu, ktorej som čelila 21.09.2015. Téhož dňa som prišla do práce a po pol hodine ma zavolali do firmy a oznámili mi okamžitú výpoveď s dohodou, bez udania dôvodu a bez nároku na odstupné. Toto všetko sa udialo vrátane dátumu 21.09. Napriek tomu, že v mojej pracovnej zmluve bola stanovená dvojmesačná výpovedná lehota, ostala som v šoku a výpoveď som podpísala. Teraz by som sa chcela opýtať, či je táto výpoveď platná. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Neplatnosť dohody o skončení pracovného pomeru

Dobrý deň. V prvom rade je potrebné ustáliť to, akým spôsobom bol skončený Váš pracovný pomer. Vo Vašej otázke totiž spomínate, že pracovný pomer skončil s okamžitou platnosťou, čo je základný prvok okamžitého skončenia pracovného pomeru. Ďalej však spomínate výpoveď, resp. dohodu. S najvyššou pravdepodobnosťou išlo o dohodu o skončení pracovného pomeru, v ktorej ako uvádzate, nie je uvedený žiadny dôvod. V zmysle Zákonníka práce musia byť v takejto dohode uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru iba v dvoch prípadoch, a to vtedy, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c) Zákonníka práce. Posúdiť, či išlo skutočne o neplatne skončený pracovný pomer však nie je možné iba na základe Vašej otázky. Pre relevantné posúdenie by bolo potrebné skúmať okolnosti, ktoré predchádzali podpisu dohody, ako aj okolnosti za ktorých došlo k podpisu dohody a tiež aj samotný obsah dohody o skončení pracovného pomeru.