Otázka: Vyplatenie spoluvlastníka nehnuteľnosti
Dobrý deň, ide o dvoch súrodencov, z toho jeden RD. Sestra vlastní 1/4 domu, ktorý nadobudla dedičstvom po otcovi. Matka sa vydala druhýkrát a z tohto manželstva mala syna - brata vyššie zmienenej sestry. Tento brat vlastní 3/4 domu, ktorý nadobudol kúpnou zmluvou od rodičov. Po smrti rodičov teda brat vlastní 3/4 a sestra 1/4 domu. Brat plánuje darovať dom svojmu synovi a sestru vyplatiť z jej podielu. Sestra však žiada čiastku rovnajúcu sa polovici hodnoty domu a neakceptuje znalecký posudok, ktorý bol vypracovaný v reálnej hodnote. Požaduje nový znalecký posudok a plánuje si ho nechať vykonať sama. Ako by sme mali postupovať ďalej v tejto záležitosti? Dodávam, že sestra má na tomto dome trvalý pobyt, hoci posledných 30 rokov žije v inej časti Slovenska a rodičov nenavštevovala. Ďakujem.
Odpoveď: Vyplatenie spoluvlastníka nehnuteľnosti
Dobrý deň,
na Vami položenú otázku uvádzame, že nie je právny dôvod, aby brat sestru vyplatil z hodnoty jednej polovice domu. Nevieme kým resp. kto vypracoval posudok na ohodnotenie nehnuteľnosti /znalec alebo realitná kancelária/.
Uvádzame, že v zmysle ust. § 140 Obč. zákonníka ak brat ako spoluvlastník nehnuteľnosti chce darovať tento podiel svojmu synovi, nie je povinný ponúknuť svoj podiel na predaj sestre ako podielovej spoluvlastníčke 1/4 nehnuteľnosti a ani nie je povinný jej to oznámiť. V tomto prípade totiž neplatí predkupné právo sestry na podiel brata, lebo bratov syn je blízkou osobou v zmysle ust. § 116 Obč. zákonníka :
"Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov."
Najjednoduchším a právne najlepším riešením by bolo ohľadom hodnoty nehnuteľnosti osloviť súdneho znalca, na ktorom sa brat a sestra vzájomne dohodnú a následne uzatvoriť dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva.
Záverom uvádzame, že nenavštevovanie rodičov v tomto prípade nie je podstatné, lebo dedičské konanie je právoplatne ukončené.
Odporúčam vec riešiť dohodou so sestrou, lebo podanie žaloby na súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva môže trvať aj niekoľko rokov a prináša so sebou aj finančné náklady.
Odporúčam kontaktovať advokáta.
-
Vyplatenie spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnostiach
Môžete teda predať svoj spoluvlastnícky podiel aj Vášmu otcovi, a to za kúpnu cenu, ktorú vy určíte a on ju bude akceptovať. To, aká hodnota nehnuteľnosti ...
-
Spoluvlastník nechce vyplatiť podiel
dobrý deň, zdedila som polovicu bytu po nebohej tete druhú polovicu vlastní jej muž. on v tom byte býva, ale nechce ma vyplatiť lebo nemá peniaze a ked som.
-
Vyplatenie súrodenca z rodičovského domu
Podielom sa teda rozumie ideálny podiel na veci. Ani číselné vyjadrenie výšky spoluvlastnického podielu neznamená, že by bol spoluvlastník výlučne vlastníkom ...
-
Vyplatenie dedičského podielu ostatnými dedičmi
Prípadne, ak je na nehnuteľnosti vedený ako spoluvlastník aj Váš brat, môžete žiadať odkúpenie Vášho podielu aj od neho. Rovnako, ak je predpoklad, ...
-
Predaj domu v spoluvlastníctve
Súd rozhodne, komu nehnuteľnosť zverí a koho teda zaviaže, aby vyplatil ostatných spoluvlastníkov. AK žiaden zo spolulvastníkov nehnuteľnosť nebude chcieť ...
-
Vysporiadanie podielového spoluvlastníctva bytu
Viackrát sa pokúšal s ostatnými spoluvlastníkmi dohodnúť na vysporiadaní bytu, ... nehnuteľnosti a Vám (resp. ostatným spoluvlastníkom) vyplatí určitú výšku ...
-
Vyplatenie bývalého manžela z domu
Odpoveď: Vyplatenie bývalého manžela z domu. Dobrý deň,. so zánikom manželstva rozvodom zároveň zaniká zo zákona aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.