Vymáhanie výživného cez exekútora

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Zahraničie

Otázka: Vymáhanie výživného cez exekútora

Dobrý večer, rada by som Vás požiadala o radu ohľadom neplatenia výživného. Na internete som našla množstvo informácií o tom, ako môžem postupovať, avšak chcela by som vedieť, čo by bolo najlepšie urobiť. Môj exmanžel prestal platiť výživné na syna a už druhý mesiac mešká; suma výživného je 100 eur. Už mi ani nezdvíha telefón a ja neviem, ako môžem vymôcť výživné. Čítala som, že sa to dá aj cez exekútora, ale nie som si istá, ako by som mala postupovať. Mohli by ste mi, prosím, poradiť? Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie výživného cez exekútora

Dobrý deň,

je dôležité či bolo výživné určené súdom. Pokiaľ áno, tak je možné podať návrh na vykonanie exekúcie. Exekútorovi je potrebné zaslať originál rozhodnutia s vyznačenou doložkou právoplatnosti a vykonateľnosti (vyznačia Vám ju na infocentre súdu, ktorý vydal rozhodnutie) a samotný návrh na vykonanie exekúcie. Okrem samotnej istiny výživného, možno žiadať aj úroky z omeškania.