Vymáhanie pôžičky právnikom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Košice

Otázka: Vymáhanie pôžičky právnikom

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na vymáhanie pôžičky, ktorú som poskytol známemu. Mám iba doklad z banky o pôžičke. Rád by som sa tiež informoval, koľko bežne stoja služby právnika za vymáhanie pôžičky. Poskytol som dlžníkovi pôžičku vo výške 5000,- eur. Právnik mi naznačil, že približne 1000 eur poplatkov pôjde jemu a 4000 € by som mal dostať ja, ak sa situácia vyrieši. Je toto bežná prax? Zdá sa mi to byť príliš veľké číslo. Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie pôžičky právnikom

Dobrý deň,

vymáhanie pôžičky právnikom v určitých prípadoch nemusí stáť vôbec nič. Najskôr je potrebné vysvetliť, že nie je právnik ako právnik. Právnik nemusí byť advokát. Právnik je ten kto vyštudoval právnickú fakultu. Advokát je ten, kto zložil advokátsku skúšku a má licenciu na poskytovanie právnych služieb. Právnik bez licencie nemôže poskytovať právne služby za peniaze (iba zdarma). Ak by požadoval od Vás právnik bez licencie peniaze a išlo by o opakované služby, potom by sa dopúšťal trestného činu neoprávneného podnikania. Peniaze by ste od neho mohli požadovať späť.

To, či je niekto advokát (má licenciu) zistíte tak, že je zapísanýv zozname advokátov. Zoznam je verejne prístupný a sú tam zapísaní všetci advokáti. Zoznam je na stránke: stránka Slovenskej advokátskej komory.

Pokiaľ ide o odmenu za právnu pomoc pri vymáhaní pôžičky advokátom, tak tá závisí od dohody s advokátom. Advokát pri vymáhaní pohľadávky môže požadovať maximálnú odmenu 20 % z celkovo vymoženej sumy (nie viac). Ak je Váš právnik advokátom, potom odmena 1000,- € zo sumy 5000,- € je v súlade s vyhláškou o odmenách advokátov.

Pri vymáhaní pohľadávky advokátom sa môžete s advokátom dohodnúť aj tak, že nebudete platiť za jeho právne služby, pretože svoju odmenu môže vymáhať od protistrany. O odmenu za právne služby sa zvyšuje celkový dlh dlžníka. V prípade úspešného vymoženia pohľadávky (v súdnom konaní) bude dlžník zaviazaný na úhradu celého dlhu aj s nákladmi (súdnym poplatkom, trovami právneho zastupovania).

Pokiaľ sa Vám odmena vo výške 20 % javí ako vysoká, nemusíte sa s advokátom dohodnúť a môžete sa obrátiť na iného advokáta.