Vymáhanie dlhu bez dokladu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trenčiansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Dobry vecer, osoba ktora mi je dlzna je vo vyhode, pretoze nemam ziadny doklad o tom ze mi dlzi peniaze .. Jediny dokaz o tom ze mi je dlzna a vyska sumy sa uvadza v mojom rozhovore s danou osobou na facebooku..Chcela by som zistit ci cez advokata iba s tymto dokazom dokazem ziskat peniaze naspat alebo nie..Dakujem

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Dobrý deň,

vymáhanie dlhu bez dokladu je tiež možné. Pokiaľ by ste však chceli vec riešiť súdnou cestou, potrebovali by ste aspoň svedeckú výpoveď. Nemusí ísť pritom o osobu, ktorá bola osobne prítomná pri požičiavaní peňazí, stačí ak ide o osobu, ktorá počula primo od dlžníka, že Vám dĺži peniaze a že Vám ich zaplatí. Môže to byť aj cez telefón (napríklad hlasitý odposluch rozhovoru). Môžete to urobiť aj tak, že s touto osobou prídete za dlžníkom a budete sa ho pýtať na dlh. Ak to potvrdí pred touto osobou, tak táto osoba môže svedčiť na súde o existencii dlhu. Vymáhanie dlhu bez dokladu a bez svedeckej výpovede by bolo veľmi komplikované. Niekedy sa stáva, že dlžník na súde potvrdí svoj dlh, vtedy súd môže rozhodnúť o povinnosti vrátiť Vám dlh aj bez dokladu.

Často sa stretávame s tým, že súd akceptuje ako dôkaz aj komunikáciu z facebooku. Tu však je potrebné poznamenať, že súd takýto doklad o dlhu nemusí akceptovať, pretože nie je dokázané, že táto osoba je skutočne dlžníkom. Pokiaľ by to však dlžník na súde potvrdil, že je to jeho komunikácia, potom by súd na tento dôkaz prihliadal.

Skúste dlžníkovi predložiť na podpis uznanie dlhu, ktoré si môžete zdarma stiahnuť zo stránky: www.uznanie-dlhu.sk.

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Mám otázku čo môžem robiť ak som požičala  peniaze bývalému priatelovi a nemám nijaky doklad o tom, že som tie peniaze dala. Ja som zobrala viacej úverov a teraz všetko ja musím platiť.

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.03.2020)

Dobrý deň prajem,

zmluva o pôžičke nemusí byť písomná. Ak máte napr. SMS komunikáciu (či podobnú), z ktorej by vyplynulo, že ste mu peniaze dali, že ste sa dohodli na vrátení, prípadne máte svedkov, ktorí by to dosvedčili, tak by to bolo možné teoreticky vymáhať tiež, no bolo by to ťažšie. Môžete si napr. nechať od neho podpísať uznanie dlhu (ak by bol ochotný), prípadne zmenku. Potom by sa to vymáhalo jednoduchšie. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň,

mám podobný problém s nevyplatením peňazí. Nemám žiadny doklad o požičaní peňazí danej osobe. Súhlasil, že by sme šli k notárovi a spísali pred ním na papier dlžnú sumu( viacej ako 8 tisíc EUR ), aby som mal niečo v rukách pred súdom. Avšak som sa dočítal, že to je možné aj cez zmenku a on by mi to len podpísal, aby som nemusel notára platiť. Ako by som mal následne postupovať, ak by som mal tu zmenku podpísanú ? Posunúť to ďalej, len nejakému právnikovi ? Ďakujem za prípadnú odpoveď.

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.12.2019)

Dobrý deň, 

ak by ste podpísali zmenku, tak súd by v konaní o zaplatenie dlžnej sumy neskúmal dôvod vzniku dlhu. Právnym základom na vymáhanie je samotná zmenka. Zmenka by však mala obsahovať dátum zročnosti (splatnosti) a ten by mal byť v budúcnosti, teda nemal by byť antidatovaný, pretože potom by to dlžník mohol napadnúť. Môžete uzavrieť napr. dohodu, ktorou posuniete splatnosť na krátku dobu a zabezpečíte ju zmenkou. Toto je jedna z možností. Potom je možnosť spísať uznanie dlhu, kde by súd tiež neskúmal to, aký je dôvod vzniku dlhu, mal by za to, že dlh existuje. Uznanie dlhu nemusí byť spísané u notára, ani podpis dlžníka nemusí byť overený (podľa zákona), no aby ste sa vyhli prípadným pokusom vyhnúť sa plneniu tým, že dlžník bude tvrdiť, že podpis nie je jeho, odporúčam, aby aspoň podpis dlžníka bol overený (stačí aj na mestskom úrade). Následne, ak nesplní daný dlh v dohodnutej dobe, môžete podať žalobu na súd. Druhá možnosť, ktorú tiež odporúčam, je podpísanie uznania dlhu. Vzor si vyplnte a stiahnite zadarmo zo stránky www.uznanie-dlhu.sk. Tento vzor je urobený správne a ochráni Vás. Podpis dlžník nech overí u notára (stojí to 2,50 €).


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň,
minulý rok začiatkom 10/2018 sa mi telefonicky ozval známy, s ktorým som sa roky nevidel a nepočul. Urgentne potreboval na zaplatenie hypotéky 350 e, ale že hneď po výplate do 1-2 týždňov, mi požičané peniaze vráti. Peniaze som mu poslal bankovým prevodom, bez akejkoľvek písomnej zmluvy. Takže ako dôkaz mám iba bankový výpis. Známy ale dodnes nevrátil všetky peniaze. Hneď ako začal meškať s vrátením, teda ešte v 10/2018, som s ním začal komunikovať cez SMS a odvtedy som si s ním vymenil niekoľko SMSiek. V SMSkách, ktoré mi odpísal, svoj dlh priznáva a vyjadruje vôľu peniaze vrátiť, zakaždým ale uvádza dôvody prečo nemôže vrátiť. V 2/2019 mi bankovým prevodom predsa len vrátil 100 e. Ja sa mu stále ozývam cez SMS a do 8/2019 mi ešte aj odpovedal cez SMS a sľuboval vrátenie. Od 8/2019 mi už ale ani neodpisuje, ale ja mu stále aspoň raz za mesiac posielam SMS na pripomenutie.
Zostatok dlhu je k dnešnému dňu je teda 250 e. 
Aké mám možnosti dostať sa spať k peniazom? Dlžná čiastka zrejme už nestačí ani na trestne oznámenie (je menej ako 266 e). Ma zmysel ísť na políciu a podať nejaké hlásenie? Existuje ešte nejaká šanca, že by som vedel právnou cestou donútiť známeho vrátiť peniaze. Samozrejme ide aj o pomer dlžnej sumy a nákladov na jej vymoženie. Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.12.2019)

Dobrý deň, odporúčame dlžníkovi napísať výzvu formou doporučeného listu s tým, že ak dlžnú sumu neuhradí vo Vami stanovenej lehote, vec postúpite na súd, ktorý ho zaviaže k úhrade aj súdneho poplatku, ktorý je v sume 16,50 €, ako aj k úhrade trov právneho zastupovania.

Vaše doklady - prevodné príkazy cez banku a výzvy formou SMS by mali byť v súdnom konaní dostatočným dôkazom na preukázanie Vašich tvrdení o požičaní dlžnej sumy.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň prajem. Už je tomu viac ako 5 rokov, čo sme naleteli jednému známemu (podvodníkovi), ktorý to zahral, že potrebuje súrne vyššiu hotovosť, keďže to je otázka života a smrti. Do dnešného dňa peniaze nevrátil. Občas sa ozve po telefóne a po každé spomenie, že si je vedomý, že peniaze musí vrátiť, ale nakoľko nie je schopný sa ani natrvalo zamestnať peniaze neposiela. Je to ešte o to komplikovanejšie, že peniaze boli požičané z banky. Takže sa už táto suma spláca zopár rokov. Samozrejme doklad o požičaní od neho s podpisom nemáme. Preto sa na Vás obraciam, či je nejaká šanca a peniaze ešte niekedy uvidíme. Budem Vám vďačná za akúkoľvek odpoveď, radu. Vopred ďakujem, s pozdravom.

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.12.2019)

Dobrý deň. Nachádzate sa v pomerne komplikovanej situácii. Pokiaľ by ste nevedeli preukázať existenciu pôžičky, tak poskytnutie sumy by sa dalo kvalifikovať ako bezdôvodné obohatenie, ktoré by mala dotyčná osoba vydať. Tu je však problém s tým, že bezdôvodné obohatenie sa premlčuje v subjektívnej lehote dvoch rokov. Preto v prípade sporu by mohol dlžník namietať premlčanie, čo by malo za následok zamietnutie žaloby.

Navyše, ak by ste aj vedeli preukázať poskytnutie peňazí titulom pôžičky, aj tu je potrebné počítať s premlčaním. Nárok z pôžičky sa premlčí za tri roky od dohodnutej splatnosti.

Vzhľadom na uplynulý čas piatich rokov preto zrejme pôjde už o premlčaný nárok. Za daných okolností by potom bolo vhodné docieliť to, aby dlžník premlčaný dlh uznal (z uznania však musí byť zrejmé, že sa uznáva premlčaný dlh, inak nenastanú účinky uznania dlhu). Odporúčam Vám odkomunikovať s dlžníkom potrebu uznania dlhu, čo by teoreticky bolo možné, nakoľko dlžník sa sám ozve s tým, že svojho dlhu si je vedomý.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Som živnostník a v jednej reštaurácií sme spolu s kolegom živnostníkom montovali svietidlá. Obaja sme vystavili faktúru za práce, každý v hodnote 300, - Eur. Sú po splatnosti cca 2 mesiace. Veriteľ prestal komunikovať mailom a ani telefón nedvíha. Moja otázka znie, či je rentabilne vymáhať aj takéto nižšie sumy. Ako podklad mám len faktúru a mailovú komunikáciu, v ktorej potvrdili, že majú na pamäti moju faktúru a v priebehu týždňa ju uhradia ( mail zo dna 12. 2.2019). Stačí to ako podklad na vymáhanie? Ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.04.2019)

Dobrý deň, pokiaľ máte doklady, okrem iných aj faktúru a emailovú komunikáciu,  nepíšete či máte aj nejaký preberací protokol, mali by tieto doklady postačovať k vymáhaniu dlžnej sumy prípadne aj cestou súdu.

Predpokladáme, že z emailovej komunikácie vyplýva tá podstata, že ste práce vykonali, aké práce a že bol prisľúbený dátum úhrady.

Odporúčame, aby ste si odfotili výsledok Vami vykonanej práce, čo bude v záujme veci, keďže sa jedná o reštauráciu nemal by s tým byť problém.

Pošlite veriteľovi výzvu s upozornením že ak  dlžné sumy nebudú uhradené v lehote, vec postúpite na vymáhanie cestou súdu, s čím sú spojené náklady súdneho konania /súdny poplatok, trovy právneho zastupovania advokátom/.

V prípade problémov s neuhradením nás môžete kontaktovať.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobry den. Chcem sa opytat, ako sa da vymahat dlh od stryka. Pozical som mu sumu 5000€. Este mi dlhuje 4000€. Nemam s nim podpisanu žiadnu zmluvu, iba ustnu. Mam ale svedkov. Aky bude postup? A ako sa u vas plati? Dopredu, ci az po vyplateni dlhu?Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.01.2017)

Dobrý deň,

samozrejme, dá sa vymáhať aj dlh, ktorý vznikol na základe ústnej zmluvy. Jeho preukazovanie je ale trocha obtiažnejšie. Ak ale máte svedkov, ktorí dosvedčia, že išlo z Vašej strany o pôžičku, potom by nemal byť s vymáhaním problém. Dôležité je tiež to, či dlh už nie je premlčaný. Pokiaľ máte záujem o zastupovanie našou advokátskou kanceláriou, vyplňte prosím tento formulár http://ficek.sk/advokatska-kancelaria-bratislava/dohodnut-termin-konzultacie.html 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobry den, chcel by som sa opytat ako poracovat vo vymahani dlhu, bez dokumentacie. Mam vypisy z banky o vlozeni, vypis z uctu a spravy z aplikacie, co je viazana na cislo. Dotycny odmieta uznat akykolvek dlh alebo podpisat uznianie dlhu. Dakujem

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.11.2016)

Dobrý deň, často veritelia nedisponujú ani základným dokladom, a to dokladom preukazujúcim odovzdanie peňazí. Vy disponujete dokladmi o bezhotovostných prevodoch, ktoré sú základom vymáhania väčšiny pohľadávok. Otázkou vo Vašom prípade zostáva to, z akého právneho titulu sa bude táto Vaša pohľadávka vymáhať. T.j. či došlo medzi Vami k uzatvoreniu zmluvy o pôžičke (hoci ústnou formou) alebo išlo o bezdôvodné obohatenie. Pre zodpovedanie tejto otázky často poslúži aj komunikácia s dlžníkom, v ktorej môžete dohadovať splatnosť jeho pôžičky alebo sám môže priznať, že išlo o poskytnutie pôžičky. Táto kvalifikácia (či pôžička alebo bezdôvodné obohatenie) je dôležité z pohľadu plynutia premlčacej doby. Pri záväzku zo zmluvy o pôžičke je totiž premlčacia doba trojročná, kým pri bezdôvodnom obohatení iba dvojročná a začína plynúť odo dňa poskytnutia finančných prostriedkov. V prípade záujmu o poskytnutie právnej pomoci pri vymáhaní Vašej pohľadávky nás môžete kontaktovať prostredníctvom e-mailu na adrese uvedenej na našej stránke.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o odbornú pomoc s mojím problémom. Pred pol rokom som si dala ako sro - právny subjekt, urobiť službu živnostníkovi s tým, že na túto službu tento živnostník nemá odo mňa objednávku, nemáme spísanú zmluvu a ani ústne sme sa nedohodli na sume za službu. Viem, že je to netradičné, jemu som verila, že po ukončení práce sa na cene dohodneme. Po skončení služby mi však poslal faktúru s takou čiastkou, že ma to prekvapilo, ja som mu komunikovala, koľko som mu ochotná dať, ale nepomohlo to a na výške fakturácie nástojí. Chcem sa opýtať, čo mám v tomto prípade robiť a hlavne to, či on môže takúto vec vymáhať súdne, či by mal úspech a či ja mu mám zaslať len sumu, ktorú som mu ochotná dať, lebo by som chcela vedieť, ak mu nedoplatím, aké to môže mať pre mňa následky. Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc a ostávam s pozdravom

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.09.2015)

Dobrý deň, nakoľko ste neuviedli niektoré detaily presnejšie budem vychádzať z Vašej otázky. Vzhľadom na formuláciu Vašej otázky je možné predpokladať, že medzi Vami došlo k uzavretiu zmluvy o dielo. Cenu za dielo ste neurčili, napriek tomu je ústne uzavretá zmluva platná. Vychádzajúc z § 546 ods. 1 druhej vety Obchodného zákonníka je možné určiť akú cenu ste povinná zaplatiť zhotoviteľovi. Treba pritom vychádzať ceny, ktorá sa platí za porovnateľné dielo v čase uzavretia zmluvy za obdobných obchodných podmienok. Ak ním požadovaná cena je porovnateľná s cenami za iné diela v čase uzavretia zmluvy, má zhotoviteľ reálnu šancu vymáhať túto sumu od Vás súdnou cestou. Ak by bola cena prehnane vysoká oproti iným dielam je jeho šanca na úspech nižšia, avšak nie vylúčená. Záležalo by na tom, ako by odôvodnil výšku požadovanej ceny. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Prosím Vás je nejaká možnosť vymáhať dlh keď nemám žiadne potvrdenie o pozicke? požičal som známemu a neviem ako ich mam od neho dostať naspäť .Za skorú odpoveď vopred ďakujem S pozdravom 

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.09.2015)

Dobrý deň, áno je to možné. Potrebujete však nejaky dokaz. Môže to byť svedok, mailova alebo SMS komunikácia ale aj iné dôkazy. Najskôr mu skúste dať podpísať uznanie dlhu. Stiahnite si ho odtiaľto: http://uznanie-dlhu.sk.

Ak to nepodpíše, tak potom by ste mali mať svedka, ktorý dosvedčí existenciu pôžičky. Musí dosvedčiť, že si dlžník požičal, že to počul od dlžníka a tiež kedy mal dlh vrátiť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobry den, pred dvoma rokmi som znamej poziciaval peniaze bez podpisu zmluvy (mam vsak emailovu komunikaciu, kde ziada o pozicku a nasledna sprava o tom, ze peniaze jej boli poslane a dorucene). Kratko na to prerusila vsetky kontakty a nie je mozne od nej vymoct peniaze naspat, kedze odmieta akukolvek komunikaciu obraciam sa na vas s otazkou, ci sa zaoberate aj takymto problemom, teda vyhladat danu osobu (viem, kde pracuje, resp. posledne posobisko v Bratislave) a vyziadat od nej dlznu ciastku. Resp. aky je postup v takomto pripade? Vopred dakujem za odpoved a prajem pekny den

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 31.07.2015)

Dobrý deň, v podobných prípadoch ako je Váš je postup nasledovný. Žalobca musí súdu preukázať, že ho žalovaný požiadal o peniaze, resp. že sa dohodli o požičaní peňazí (vo Vašom prípade mailová komunikácia - dohody v mnohých prípadoch nie sú písomné). Ďalšie, čo musí žalobca preukázať je, že žalovanému tie peniaze naozaj poskytol (vo Vašom prípade správa o tom, že ste jej peniaze poslali a boli jej doručené - napr. výpis z bankového účtu, potvrdenie o zrealizovaní transakcie). Na základe týchto podkladov sa na súd podáva návrh na vydanie platobného rozkazu. Súd v rozkaznom konaní postupuje bez nariadenia pojednávania a len na základov listinných dôkazov, ktoré mu žalobca predloží. Čo sa týka Vašej otázky o vyhľadaní osôb. Žalovaných Vy ani advokátska kancelária nemusí vyhľadávať. Stačí, ak poznáte trvalý pobyt a prechodný pobyt žalovaného, uvediete ich súdu a všetky písomnosti mu doručuje súd. 

Mailová komunikácia, sms komunikácia postačia na vymáhanie, ak viete preukázať, že je to jeho mail alebo číslo.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, môžete mi pomôcť s vymáhaním pohľadávok bez papiera? Mám dve pohľadávky, ktoré by som chcela vymáhať, avšak nemám žiadny papier o tom, že som peniaze poskytla, ide o sumy 1000 eur a 750 eur. Požičala som peniaze na dobre slovo, nikto nebol prítomný pri tom, ako som peniaze odovzdávala. Vedia však o tom viaceré osoby, ktoré s dlžníčkami komunikovali. Je možné vymáhať pohľadávky aj bez papiera? Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 25.12.2014)

Dobrý deň,

vymáhanie pohľadávok bez papiera je možné, na súde však máte dôkazné bremeno Vy ako žalobca. Ak nemá veriteľ žiadny papier (zmluvu), z ktorej by vyplývalo poskytnutie peňazí, potom je potrebné predložiť iné dôkazy, napríklad mailovú komunikáciu, SMS komunikáciu alebo svedkov. Svedkovia sú dobrým dôkazom, pretože to, čo povedia sa považuje za pravdivé, nakoľko vypovedajú pod prísahou. Nemusí ísť pritom o svedkov, ktorí boli osobne prítomní pri odovzdávaní peňazí, stačí, že ak vedia priamo od dlžníka (teda, že počuli, ako dlžník hovorí), že Vám dlží peniaze v konkrétnej výške a že sľúbil, že dlh uhradí.

 

Pri požičiavaní peňazí odporúčam vždy mať v ruke nejaký papier. Zdarma si môžete stiahnuť buď veľmi dobre spracovanú zmluvu o pôžičke: http://zmluvaopozicke.sk alebo uznanie dlhu: http://uznanie-dlhu.sk.  


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, bývalému priateľovi som požičala peniaze, na určitú časť nemám doklady a na určitú mám. Chcela by som Vás poprosiť o radu ako mám postupovať pri vymáhaní svojich peňazí? Ďakujem Mesíková

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.10.2014)

Dobrý deň, pokiaľ ide o vymáhanie peňazí bez dokladu, v tom prípade budete potrebovať aspoň čestné prehlásenie tretej osoby, ktorá dosvedčí, že dlžník Vám peniaze dĺži. Pokiaľ ide o vymáhanie peňazí, ku ktorým máte doklad, tam to nebude problém, avšak aj tento doklad musí byť dostatočný na to, aby ho súd akceptoval ako dôkaz. Závisí to od formulácie zmluvy.

Postupovať by ste mali tak, že najskôr zašlete dlžníkovi doporučenú písomnú výzvu na zaplatenie. Ak nebude reagovať napíšte nám, pomôžeme Vám s vymožením pohľadávky. Zároveň zhodnotíme Vaše dokumenty, či sú dostatočné na vymáhanie a preukazujú existenciu dlhu.

Pri vymáhani peňazí bez dokladu môžu ako dôkaz poslúžiť aj SMS správy alebo maily. Súd však môže vyžadovať aj ďalší dôkaz. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu (Vymáhanie pohľadávok)

Volám sa štefania, mám otázku 1 a pol roka som chodila s priatelom na kávu a vždy som platila ja alebo on zobral z mojej penazenky peniaze a zaplatil. tak mi dlhuje ale nemam nato dokazy, ostal mi dlžny okolo 1000 eu a som vdova a to využil. prosím o radu ako mám postupovať pri vymahani penazí. 

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.05.2014)

Dobrý deň, vymáhanie peňazí bez dokladu alebo akéhokoľvek dôkazu je veľmi komplikované. Odporúčam nasledovný postup: vypracujte si na tejto stránke http://uznanie-dlhu.sk uznanie dlhu. Nechajte mu to podpísať. Pokiaľ toto uznanie nepodpíše, budete potrebovať k vymáhaniu peňazí minimálne svedka. Samotná skutočnosť, že neplatil za kávu,  ešte neznamená, že máte nárok na vrátenie týchto peňazí. V konaní by bolo potrebné preukázať, aká bola dohoda medzi nami ohľadom platieb za kávu, t.j. či Vám mal peniaze vrátiť alebo nie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu (Vymáhanie pohľadávok)

SOM ZIVNOSTNIK A INY PODNIKATEL MI NEUHRADIL ODMENU ZA VYKONANU PRACU ALE NEMAME SPOLU ZIADNU SPISANU DOHODU MAM NEJAKU SANCU BOJOVAT O SVOJE PENIAZE ??

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.04.2014)

Dobrý deň, 

vymáhanie pohľadávky bez dokladov nie je automaticky odsúdené na neúspech. Okrem listinných dôkazov (zmuvy) pri vymáhaní pohľadávky môžete použiť aj iné dôkazy (napríklad SMS správy, maily, svedkov a iné. 

Musíte však vedieť preukázať, že ste prácu alebo tovar dodali a vedieť preukázať dohodu o cene a splatnosti. Najčastejšie používame na takéto prípady svedkov.

 

Pošlite dlžníkovi výzvu na zaplatenie dlhu spolu s uznaním dlhu, ktoré si môžete zadarmo upraviť a stiahnuť na stránke www.uznanie-dlhu.sk. Môžete si tam zvoliť aj splátky, lehotu splatnosti. Ak Vám dlžník tento dokument nepodpíše, je potrebné získať iné dôkazy o existencii dlhu.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie dlhu bez dokladu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobry den chcem sa vas opytat ci by som uspela na sude ak zazalujem..Pred siestimi rokmy som pozicala 200 0e krtsnym rodicom, dodnes mi nevratili a nemaju zaujem komunikovat.Nemam ale papier, ze som im pozicala iba svedkov, ktori by boli ochotni svedcit. ak by som ich dala na sud. dakujem za odpoved

Odpoveď: Vymáhanie dlhu bez dokladu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.11.2013)

Dobrý deň, zmluva o pôžičke nemusí byť písomná, preto zmluva o pôžičke je platná aj napriek tomu že bola dohodnutá ústne. Vymáhanie dlhu bez dokladu je však komplikovanejšie z pohľadu dokazovanie. Ak Vám však svedkovia potvrdia, že peniaze si tieto osoby od Vás požičali, bude to jednoduchšie. 

Pri vymáhaní dlhu bez dokladu bude potrebné okrem existencie pôžičky preukázať aj lehotu do kedy mali dlh splatiť. Je však potrebné si dať pozor na premlčanie, nakoľko v takýchto prípadoch je premčanie 3 ročné.

S vymáhaním dlhu bez dokladu Vám môžeme pomôcť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku