Dedenie poľnohosp. pozemku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedenie poľnohosp. pozemku

Dobrý deň, rada by som vás požiadala o informáciu v súvislosti s dedičským konaním. Situácia je taká, že v rámci dedičstva boli všetky pozemky prevedené na jednu osobu. Táto osoba je v prípade predaja, prenájmu alebo inej manipulácie s pozemkami povinná vyplatiť ostatných dedičov. Moja otázka znie: Je možné takéto rozhodnutie zvrátiť a požiadať, napríklad súd alebo inú inštitúciu, aby rozhodli o rozdelení pozemku na každého dediča zvlášť? Vopred vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie poľnohosp. pozemku

Dobrý deň, z otázky predpokladáme, že ide o pozemky v zmysle ust. zákona o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom, v zmysle ktorého platí :

"§ 23 (1) Ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva alebo rozhodnutia o dedičstve vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok menší ako 3 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok. (2) Ak sa dedičia nevyporiadajú o dedičstve pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 v súlade s podmienkami uvedenými v odseku 1, alebo ak v dôsledku týchto podmienok súd nemôže potvrdiť nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov, súd rozhodne, že pozemky nadobúdajú dedičia, u ktorých sú najlepšie predpoklady na ich obhospodarovanie. Súd rozhodne aj o povinnosti nadobúdateľa pozemku vyporiadať sa s ostatnými dedičmi. (4) Vyjadrenie dedičov podľa odseku 3 musí mať písomnú formu a nemožno ho odvolať."

Preto ak je dedičské konanie právoplatne ukončené, vo veci už nemôžete nič urobiť. Odporúčam sledovať samotný list vlastníctva na konkrétne pozemky, aby ste vedeli o prípadnej zmene vlastníka pozemku a domáhali sa vyplatenia svojho podielu na pozemku v zmysle dedičského rozhodnutia.