Máme právo na rizikový príplatok?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trnava

Otázka: Máme právo na rizikový príplatok?

Dobrý deň. Som zamestnaný ako sanitár v Komplexu operačných sál (KOS) na UNB Ružinov. Rád by som sa informoval, či máme nárok na rizikový príplatok podľa paragrafu 124 Zákonníka práce. Nie som si istý, či naše oddelenie spadá pod kategóriu s tromi a viacerými rizikovými pracoviskami. Medzi naše úlohy patrí manipulácia s pacientmi, čistenie a dezinfekcia operačného stola a zariadenia ako odsávačka, atď. Častokrát sa dostávame do priameho kontaktu aj s rizikovými pacientmi (Žltačka typu C, HIV pozitívny, MRSA...). Samozrejme počas práce používame ochranné prostriedky, ako sú rukavice, olovené vesty pri rentgenovaní, a podobne.

Odpoveď: Máme právo na rizikový príplatok?

Dobrý deň. Riziková práca je práca, pri ktorej je zamestnanec vystavený zvýšenému riziku vzniku choroby z povolania alebo iného poškodenia zdravia v súvislosti s vykonávanou prácou. Podľa toho akým spôsobom môže výkon určitej práce ovplyvniť zdravie zamestnancov sa práce diferencujú do štyroch kategórií. Pritom rizikovou prácou sa rozumie práca zaradená do tretej alebo štvrtej kategórie. O tom, či bude určitá práca zaradená do tretej alebo štvrtej kategórie rozhoduje príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Regionálny úrad verejného zdravotníctva rozhoduje buď na základe návrhu zamestnávateľa, alebo z vlastného podnetu. Z uvedeného dôvodu Vám odporúčam, aby ste sa obrátili na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý môže na základe Vášho podania začať z vlastného podnetu konanie, ktorého predmetom bude rozhodovanie o zaradení alebo nezaradení Vami opísanej práce do kategórie číslo tri. Na zaradenie určitej práce do príslušnej kategórie má vplyv množstvo faktorov (rádovo sedemnásť), a preto nie je možné na základe Vášho stručného opisu v otázke určiť, či práve Vami opísaná práca spadá do kategórie číslo tri. Pre úplnosť si dovolím dodať, že mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce v zmysle ustanovenia § 124 Zákonníka práce patrí iba za práce tretej a štvrtej kategórie.