Ako podať trestné oznámenie pre krádež?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešovský
Odpovedá: advokát Prešov
Odpovedané dňa: 21. 4. 2017

Otázka: Ako podať trestné oznámenie pre krádež?

Dobre rano, chcel by som sa spytat, ako mam postupovat? V sobotu ma okradol bratranec o 50€ a ked som sa ho siel na to spytat, tak ma este dva krat udrel do tvare. Na tu kradez mam aj svedka. Dakujem

Odpoveď: Ako podať trestné oznámenie pre krádež?

Dobrý deň, podľa konkrétnych skutkových okolností môže byť krádež 50,- € kvalifikovaná ako trestný čin alebo ako priestupok. Platí to aj pre konanie, ktorým Vás bratranec napadol. O krádež sa bude jednať vtedy, ak Vám finančnú hotovosť ukradol za použitia vlámania, alebo ak túto ste mali v čase spáchania pri sebe (napr. vo vrecku nohavíc) alebo ak bol páchateľ za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý. Napadnutie môže byť kvalifikované ako trestný čin Výtržníctva podľa 364 Trestného zákona. Tohto prečinu sa dopustí ten, kto sa dopustí slovne alebo fyzicky, verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti najmä tým, že napadne iného. V prípade, že Vám boli spôsobené zranenia, nie je vylúčená ani trestná zodpovednosť za Ublíženie na zdraví. Odporúčam Vám preto adresovať trestné oznámenie na miestne príslušnú okresnú prokuratúru.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako podať trestné oznámenie pre krádež? (Trestné právo)

Dobrý deň. Mám problém z jedným šmejdom, ktorému som poslala peniaze vrátane poštovného (130 e) a odmieta mi poslať tovar. Namiesto toho žiada zaplatiť ďalšie peniaze (125 e) aký je postup v takomto prípade ?

 

Odpoveď: Ako podať trestné oznámenie pre krádež?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 25.02.2020)

Dobrý deň, 

v otázke neuvádzate, či ide o fyzickú osobu - nepodnikateľa alebo o predávajúceho v zmysle ust. živnostenského zákona,  resp. ani žiadne informácie o "šmejdovi".

Predpokladáme, že máte identifikačné údaje predávajúceho, meno priezvisko, adresa a doklad o úhrade najlepšie cez bankový prevod, prípadne aj emailovú adresu, ktorú ste si aj overili.

Všeobecne v zmysle ust. § 613 Obč. zákonníka platí :

"Veci možno predávať aj na objednávku. Predávajúci je povinný obstarať objednaný tovar v dohodnutej lehote, a ak lehota nie je dohodnutá, v lehote primeranej okolnostiam. Ak sa tak nestane, objednávateľ je oprávnený od zmluvy odstúpiť. Odstúpením objednávateľa od zmluvy nie je dotknuté jeho právo na náhradu škody."

Na základe uvedeného odporúčame odstúpiť od zmluvy a žiadať vrátenie zaplatenej kúpnej ceny vo Vami uvedenej lehote. Žiadne ďalšie platby neuhradzujte.

Ak kúpna cena nebude vrátaná v primeranej lehote max. do 14 dní po odstúpení, oznámte konanie predávajúceho na Slovenskú obchodnú inšpekciu podľa sídla predávajúceho.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako podať trestné oznámenie pre krádež? (Trestné právo)

Dobrý deň, som vedúca predajne a dodatočne som na kamerovom systéme zistila krádež 4ks alkoholu neznámej osoby. Môžem podať trestne oznámenie na neznámeho páchateľa? /výška škody cca 40e/.

Odpoveď: Ako podať trestné oznámenie pre krádež?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.01.2020)

Dobrý deň, spolu s kamerovým záznamom môžete podať na príslušnom policajnom oddelení oznámenie o týchto skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin (vzhľadom na výšku škody skôr priestupok). Je to možné podať aj na neznámeho páchateľa. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako podať trestné oznámenie pre krádež? (Trestné právo)

Dala som kamarátovi 50 eur, že mi ich vráti prešli už niekoľko mesiace aj už písal 100 x, že dnes už za mnou určite príde. Viem, že 50 eur nie je veľa, ale ja som po vážnej operácií 4 mesiace som doma, živí ma priateľ a tie peniaze potrebujem. Mám len 22 a potrebujem, aby mi ich vrátil, pretože mám problém zaplatiť si svoje splátky a veci čo musím platiť ďakujem za odpoveď vopred pekne ďakujem Dillhoffova. 

Odpoveď: Ako podať trestné oznámenie pre krádež?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 07.08.2019)

Dobrý deň, zrejme sa chceli opýtať aj na to, či môžete podať aj trestné oznámenie.
V podstate môžete, ale toto by bolo odmietnuté, keďže výška škody nedosahuje sumu minimálnej škody podľa ust. trestného zákona  - 266 €.

Otázkou však je, či Váš kamarát si takto nepožičal peniaze od viacerých ľudí s tým vedomím, že sa nejedná o trestný čin keďže výška škody u jednotlivej osoby nepresahuje sumu min. škody.
Odporúčame Vám napísať doporučený list dlžníkovi prípadne aj cestou advokáta a vyzvať ho k vráteniu dlžnej sumy vrátane úrokov z omeškania vo Vami stanovenej lehote a to s tým, že ak suma nebude vrátená,  vo veci sa obrátite na súd so žalobou o zaplatenie dlžnej sumy s príslušenstvom s tým, že Vás bude zastupovať advokát a trovy súdneho konania bude musieť znášať (súdny poplatok plus trovy právneho zastupovania).
V prípade potreby nás kontaktujte.
 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk