POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Dedenie a započítanie daru

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Dedenie a započítanie daru

Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Môj otec daroval dom s pozemkom, ktorý dostal od svojej mamy, môjmu bratovi. Chcel by som sa spýtať, či mám aj ja nárok na nejaké percento z tohto daru. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Dedenie a započítanie daru

Dobrý deň. Pokiaľ dom s pozemkom Váš otec daroval Vášmu bratovi, zo strany Vášho otca išlo o dispozíciu jeho majetkom. V tomto smere nemáte nárok na určité percento z hodnoty daru.
Na druhej strane je na mieste upriamiť pozornosť na ustanovenie § 484 Občianskeho zákonníka, ktoré upravuje tzv. koláciu. Kolácia je vo svojej podstate započítanie toho, čo za života poručiteľa prešlo bezplatne z jeho majetku do vlastníctva dediča, pričom sa nejedná o obvyklé darovanie, na dedičský podiel dediča.