Dedenie po starej mame

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trenčín

Otázka: Dedenie po starej mame

Dobrý deň, naša stará mama mala dve deti. Jedno z nich, naša mama, zomrela pred dvoma rokmi. Po nej sme dedili ja a moja sestra. Pred troma mesiacmi zomrela moja bezdetná, slobodná sestra. Po nej bude dediť náš otec, od ktorého bola naša mama rozvedená. Moja otázka je: Kto bude dediť po našej starej mame? Strýko by mal zdediť polovicu a ja ako vnučka a môj otec by mali zdediť po jednej štvrtine? Alebo nebude otec dedičom a dediť budeme iba strýko a ja?

Odpoveď: Dedenie po starej mame

Dobrý deň, k Vašej otázke uvádzame nasledovné stanovisko vyjadrujúce náš právny názor:

V súlade s § 461 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v účinnom znení (ďalej len "Občiansky zákonník") v prípade, že poručiteľ nezanechal po sebe závet, dedia dedičstvo dedičia zo zákona.

Dedenie zo zákona

Dedenie zo zákona upravuje Občiansky zákonník v ustanoveniach § 473 až § 475a, ktoré upravujú 4 dedičské skupiny zákonných dedičov. Súčasne v prípade dedenia zo zákona platí, že až v prípade, keď v tej-ktorej dedičskej skupine nie je žiadny dedič, dedia dediči v nasledujúcej dedičskej skupine.

Podľa § 473 až 475a Občianskeho zákonníka v účinnom znení:

§ 473

(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

§ 474

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

§ 475

(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

§ 475a

Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.

Aplikujúc vyššie citované ustanovenia Občianskeho zákonníka, obsahujúce právnu úpravu dedenia zo zákona na Váš prípad, je nutné dospieť k nasledovnému právnemu záveru:

Keďže existujú potomci Vašej starej mamy, budú v danom prípade dediť dedičia v prvej dedičskej skupine. V prvej skupine dedia poručiteľovi deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

Ak Vaša stará mama nemala v čase smrti manžela, 1/2 zdedí po nej súrodenec Vašej mamy (Váš strýko) a druhú polovicu dedičstva, ktorú by inak zdedila Vaša mama, zdedíte po starej mame Vy. Váš otec nie je zákonným dedičom po Vašej starej mame, keďže nie je ani jej manželom ani jej potomkom.