Vlatnícke a záložné právo

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Vlatnícke a záložné právo

Dobrý deň, pred pár rokmi môj priateľ spolu s dvoma bratmi zdedil byt po starej matke. No neskôr ho preniesli len na jedného z nich, pretože v tom období mali exekúciu. Ich mama tam mala právo dožitia. Pred rokom si tento brat požičal peniaze za nevýhodných podmienok a ako zábezpeku použil byt. V tomto roku už má byt nového vlastníka, pretože pôvodný dlžník neplátil. Chcem sa opýtať, či môžeme voči tejto situácii niečo podniknúť. Neuvedomili nikoho, ani ich vlastnú mamu. Chceli by sme byt odkúpiť, no dražba ani neprebehla. Je nejaká šanca, že by sme mohli napadnúť spoločnosť, kde si brat požičal peniaze?

Odpoveď: Vlatnícke a záložné právo

Dobrý deň

kedže ste previedli byt len na jedného z bratov, výlučným vlastníkom bol on. Podľa § 123 OZ: “ Vlatník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním.” Právo vlastníka s vecou nakladať znamená, že má právo s predmetom vlastníctva disponovať, teda že ho môže previesť - predať, darovať, zameniť, zriadiť na ňom závet, založiť ho, zaťažiť vecným bremenom a pod. Záložné právo spočíva v tom, že slúži na zabezpečenie pohľadávky a jej príslušenstva tým, že oprávňuje záložného veriteľa uspokojiť sa alebo domáhať sa uspokojenia pohľadávky z predmetu zálohu (v tomto prípade bytu), ak pohľadávka nie je riadne a včas splnená. Podľa § 151j OZ ak pohľadávka zabezpečená záložným právom nie je riadne a včas splnená, môže záložný veriteľ začať výkon záložného práva. Teda môže sa uspokojiť spôsobom, aký bol dohodnutý v zmluve alebo predajom zálohu na dražbe podľa osobitného zákona, prípadne predajom zálohu podľa osobitných predpisov. Začatie výkonu záložného práva záložný veriteľ je povinný písomne oznámiť záložcovi. V tomto oznámení je uvedený spôsob akým sa uspokojí. Záložca je povinný strpieť výkon záložného práva a je povinný poskytnúť súčinnosť. Ak je v zmluve o zriadení záložného práva dohodnuté, že záložný veriteľ môže predať záloh iným spôsobom ako na dražbe, záložný veriteľ je povinný postupovať pri predaji s náležitou starostlivosťou, aby záloh predal za adekvátnu cenu. Takže pokiaľ brat Vášho priateľa bol jedinný vlastník, nemuseli ste o tom čo sa deje vedieť. Píšete, že matka Vášho priateľa mala v zmluve zakotvené právo doživotného bývania v tom byte, avšak už nepíšte, či to bolo právo zriadené formou vecného bremena alebo záväzku. Pokiaľ ide o vecné bremeno, tak toto právo by malo byť zápísané na LV v časti C) Ťarchy, pokiaľ išlo len o záväzok, nový vlastník bytu tento záväzok nemusí rešpektovať.