Máte
otázku?

Výmaz záložného práva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Výmaz záložného práva

Dobry den, kupila som novostavbu, ktora je postavena cca 3roky a este v nej nebyvam, byt je skolaudovany. Podpisala som kupnu zmluvu dna 21.4.2016 s tym, ze byt sa do 60 dni od uzavretia zmluvy, predavajuci zabezpeci podanie navrhu na vymaz zaloznych prav tretich osob spolu s navrhom na vklad vlastnickeho prava kupujuceho do katastra nehnutelnosti podla zmluvy. Nestalo sa tak, ked som telefonovala pravnikovi, tak jeho asistentka pred styrmi tyzdnami mi povedala, ze sa na tom pracuje. Nestalo sa tak, boli sme dohodnuti, ze najprv spravia tych co platili v hotovosti, co som aj ja medzi nimi a potom byty na hypo. Ale ako som sa dozvedela z katastra robia tych, co maju hypo. Poslednu ciastku penazi co mam vyplatit mam na vinkulaciu, ktora plati najneskor do 25.7.2016 a podotykam, ze som nedostala ani original ani kopiu overenu notarom Kupnej zmluvy. Prosim podadte mi, ako mam postavit tejto zalezitosti. Dakujem

Odpoveď: Výmaz záložného práva

Dobrý deň, odpoveď na Vašu otázku sa nachádza priamo v texte kúpnej zmluvy. Tú predpokladám nemáte k dispozícii z toho dôvodu, že je v úschove u právnika, ktorý zabezpečoval právny servis predaja nehnuteľnosti. Ide o bežný jav, kedy sa do zaplatenia kúpnej ceny alebo do určitej inej dohodnutej skutočnosti držia zmluvy v úschove u právnika/makléra. Na Vašom mieste by som si vypýtal aspoň kópiu alebo sken kúpnej zmluvy, aby ste vedeli posúdiť Vašu situáciu týkajúcu sa výmazu záložného práva. V zmluve totiž musí byť uvedená povinnosť predávajúceho alebo makléra vybaviť na katastri nehnuteľností výmaz záložného práva a tiež vklad Vášho vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. Je možné, že v tomto ustanovení zmluvy bude uvedená aj lehota na výmaz záložného práva a podanie návrhu na vklad do katastra nehnuteľností. Ak tam žiadna lehota uvedená nebude, odporúčam Vám čo najskôr kontaktovať právnika (najlepšie osobne) a upozorniť ho, že vinkulácia Vám končí 25.07.2016. Rovnako v zmluve nájdete aj úpravu sankcií ak predávajúci alebo právnik/maklér nesplnia svoju povinnosť riadne a včas (buď zmluvná pokuta alebo možnosť odstúpenia od zmluvy). 

Trápi vás "Výmaz záložného práva" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Výmaz záložného práva (Občianske právo)

Dobrý deň, ako mám postupovať pri vymaze záložného práva na auto, kde podať žiadosť, čo k tomu doložiť a ako zaplatiť?

Odpoveď: Výmaz záložného práva

(odpoveď odoslaná: 05.01.2022)

Dobrý deň,
záložné právo zanikne len z určitých zákonom predvídaných dôvodov. Najčastejšie splnením dlhu. Najjednoduchšou cestou je zaplatiť dlh, na základe ktorého je zriadené záložné právo, vyžiadať od veriteľa tzv. kvitanciu a následne zabezpečiť výmaz záložného práva v evidencii MV SR.

V prípade, že sa jedná o exekučné záložné právo na aute, kontaktujte exekútora, ktorý ho zriadil. Po vyplatení exekúcie sám zruší záložné právo na aute.


Podotázka: Výmaz záložného práva (Občianske právo)

Dobrý deň,
prosím Vás, platí sa na katastri za vzdanie sa záložného práva? A podáva sa žiadosť o výmaz záložného práva? Ak áno, aká je suma? A akú lehotu ma kataster na ten úkon?
Ďakujem.

Odpoveď: Výmaz záložného práva

(odpoveď odoslaná: 29.06.2021)

Dobrý deň,

áno, kataster záložné právo vymaže iba na základe žiadosti o výmaz záložného veriteľa, prípadne žiadosť môže podať aj záložca. Žiadosť o výmaz záložného práva je treba podať bezodkladne po vzdaní sa záložného práva záložným veriteľom.  Ako prílohu k žiadosti je potrebné priložiť vyhlásenie veriteľa o vzdaní sa záložného práva. Výmaz záložného práva vykoná kataster ku dňu uvedenému v žiadosti, najskôr však ku dňu zániku záložného práva. Príslušný okresný úrad zápis do katastra vykoná záznamom, a to do piatich pracovných dní odo dňa začatia konania o výmaze záložného práva. Správny poplatok sa v tomto konaní neplatí.


Podotázka: Výmaz záložného práva (Občianske právo)

Dobrý deň. Z výpisu listu vlastníctva sme sa dozvedeli, že na dom je Záložné právo v prospech Štátna sporiteľňa, ešte z roku 1965. Otec vtedy danú pôžičku vyplatil, len nevieme nájsť žiadny doklad. Pravdepodobne sa neurobil výmaz v danom čase. Prosím ako postupovať v takomto prípade? Osloviť sporiteľňu, či len žiadať o výmaz nejakým čestným prehlásením?

Odpoveď: Výmaz záložného práva

(odpoveď odoslaná: 24.06.2020)

Dobrý deň,
ak je tam záložné právo, kataster ho nevymaže len na základe žiadosti, či čestného prehlásenia. Musíte mať tzv. kvitanciu, t.j. súhlas veriteľa. Odporúčam urobiť to, že zistíte, kto je právny nástupca šátnej sporiteľne (ponovom), požiadate ich o kvitanciu. Keď vám ju vystavia, potom môžete poslať na kataster žiadosť o výmaz a priložiť kvitanciu ako dôkaz.


Trápi vás "Výmaz záložného práva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Výmaz záložného práva (Občianske právo)

Dobrý deň, pán doktor neviem si rady s exekútorom nakoľko bola exekúcia už právoplatne ukončená ešte v januári/2017 a doposiaľ poverený exekútor ani na moje opakovane výzvy nezrušil blokáciu môjho RD s príslušenstvom. Exekúcia bola pravopl. Ukončená z dôvodu premlčania a navrhovateľovi bola uložená povinnosť nahradiť všetky trovy konania. Exekútor už vrátil poverenie súdu no nie je normálne, že doposiaľ nezrušil zaližne právo na môj RD. Čo sa s tým dá robiť? Už som sa informovala aj v katastri a tam mi potvrdili, že exekútor si smerom k ním nesplnil povinnosť tak ako mu to ukladá povinnosť. Požiadala som jednu pani advokatku, aby mu napísala výzvu písomne ale aj túto úplne odignoroval. Viete mi prosím povedať čo MUSÍ exekútor urobiť, aby došlo k zrušeniu blokácie môjho RD? A čo urobiť ak exekútor v tomto prípade zrejme úmyselne nekoná už vyše 9 mesiacov? Už si neviem rady. Ďakujem za Vašu ochotu. S úctou.

Odpoveď: Výmaz záložného práva

(odpoveď odoslaná: 16.09.2017)

Dobrý deň, odporúčam osobne navštíviť exekútora (aj prostredníctvom advokáta) a takto to donútiť konať. Ak sa nebude chcieť stretnúť, potom podať návrh na Slovenskú exekútorsku komoru. 


Podotázka: Výmaz záložného práva (Občianske právo)

Dobrý deň, uvažujem o kúpe nehnuteľnosti, pričom mi predávajúci predložil návrh kúpnej zmluvy, kde je uvedené záložné právo na nehnuteľnosť v prospech tretej osoby. Predávajúci tento problém v návrhu zmluvy navrhuje riešiť takto: "predmetné záložné právo bude súčasne s prevodom vlastníckeho práva k nehnuteľnosti na kupujúceho zmazané na základe Návrhu na výmaz záložného práva predloženého predávajúcim pred podaním návrhu na vklad vlastníckeho práva vyplývajúceho z tejto zmluvy. " Prosím, je to pre mňa dostatočná zábezpeka, že sa nedostanem do problému? Ďakujem pekne za pomoc. S pozdravom.

Odpoveď: Výmaz záložného práva

(odpoveď odoslaná: 07.02.2017)

Dobrý deň, z tejto jednej vety z Vašej zmluvy nie je možné určiť, či je to dostatočne upravené tak, aby ste predišli možným problémom. Zmluva sa musí vždy posudzovať komplexne, pričom najproblematickejšie časti bývajú práve uhradenie kúpnej ceny  a zabezpečenie práv kupujúceho v prípade, že nedôjde k splneniu niektorej zmluvnej povinnosti zo strany predávajúceho. Vami uvedená veta je síce pre Vás výhodná, ale ak napr. nesplnenie tejto povinnosti nie je zabezpečené právom na odstúpenie od zmluvy, tak v prípade jeho nesplnenia môže vzniknúť problém. V prípade, že by ste mali záujem o spripomienkovanie celej kúpnej zmluvy, môžete nás kontaktovať prostredníctvom kontaktného formulára, ktorý nájdete v sekcii kontakt na našej stránke.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výmaz záložného práva" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku