POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Dedenie v prípade smrti jedného z partnerov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Dedenie v prípade smrti jedného z partnerov

Žijeme spolu už 10 rokov, ale náš vzťah nie je právne oficiálny, stále som len priateľka. Deti neplánujem mať. Môj priateľ má syna z prvého manželstva. Hypotéku sme preniesli na moje meno, pretože v tom čase on nemal dostatočný príjem a zabezpečená je na jeho nehnuteľnosť - dom. Dosť často cestujeme a stále uvažujem nad rizikom, čo by sa stalo, keby sa mu niečo pritrafilo. Musela by som ďalej splácať hypotéku? A ak nie ja, potom moja rodina? Mali by sme to ošetriť nejakou zmluvou? Ako by vlastnícke právo v sume hypotéky? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie v prípade smrti jedného z partnerov

Dobrý deň, vychádzajúc zo stručného opisu vo Vašej otázke je možné uviesť, že ak by sa Vášmu partnerovi niečo stalo, nehnuteľnosť by zdedil jeho syn. Nakoľko nie ste zosobášení, tak by v prvej zákonnej dedičskej skupine dedil jeho syn sám a zdedil by všetok majetok po ňom. Tak ako ste sama uviedla potom by zostalo platenie hypotéky naďalej len na Vás s tým, že jeho syn by Vás mohol z nehnuteľnosti aj vysťahovať (nakoľko nemáte k nehnuteľnosti žiadne užívacie ani vlastnícke právo). Ak by ste hypotéku prestali splácať, banka by pravdepodobne uskutočnila dražbu založenej nehnuteľnosti a jeho syn by musel nehnuteľnosť vypratať. Vzhľadom na to, že platíte hypotéku na jeho nehnuteľnosť, myslím si, že je spravodlivé od neho požadovať, aby Vám daroval podiel 1/2 na vlastníckych právach k nehnuteľnosti. Po darovaní by ste sa stali podielovými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti a v prípade jeho smrti by ste boli i naďalej vlastníkom nehnuteľnosti a nemuseli ste ho vypratať (ak by jeho syn požadoval, aby ste nehnuteľnosť opustili).