Dobrý deň,
ďakujeme za prejavenú dôveru položením vašej otázky.
Vo veci uvádzame, že vzhľadom na skutočnosť, že dom bol vo výlučnom vlastníctve manželky, nespadal teda do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, bude predmetom dedenia.
Vy ako pozostalý manžel ste rovnako aj dedičom tohto domu spolu s dcérami vašej manželky a to v rovnakom pomere k celku, teda sa stanete zákonným dedičom tohto domu v podiele 1/3 k celku, čo vyplýva z ust. § 473 Občianskeho zákonníka :
"(1)V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom
(2/ Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci."
Nie je podstatné, že na dome viazne aj vecné bremeno vo váš prospech. Vecné bremeno nebude predmetom dedičského konania.
Vo veci odporúčam v dedičskom konaní žiadať o rozhodnutie podľa dedičských podielov a až následne predmetnú nehnuteľnosť vyporiadať ako podielové spoluvlastníctvo. Z domu nateraz nie ste povinný sa vysťahovať a z domu vás nemôžu vysťahovať ani dcéry vašej manželky, lebo na nehnuteľnosti viazne vecné bremeno vo váš prospech.
Odporúčam v prípade záujmu z vašej strany požiadať advokáta, aby vás v dedičskom konaní zastupoval, prípadne si dohodnúť u advokáta konzultáciu pred dedičským konaním.
Uvádzame, že meno notára, ktprému bol dedičský spis pridelený zistíte v informačnom centre okresného súdu podľa miesta trvalého bydliska manželky v čase úmrtia a následne môžete kontaktovať notára.