Uzatvorenie zmluvy za maloletého

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Uzatvorenie zmluvy za maloletého

Dobrý deň, ako zákonný zástupca som za neplnoletú dcéru podpísala zmluvu v súlade s § 51 občianskeho zákonníka, a to až do dovŕšenia jej 23. roku veku. Rada by som sa opýtala, či je táto zmluva platná v rámci zákonných noriem, keďže moja dcéra už dovršila osemnásty rok a odmieta ju plniť. Ďakujem za stanovisko a prajem pekný deň.

Odpoveď: Uzatvorenie zmluvy za maloletého

Podľa § 26 OZ, pokiaľ fyzické osoby nie sú spôsobilé na právne úkony, konajú za ne ich zákonní zástupcovia. Podľa § 27 OZ, kto je zákonným zástupcom maloletého dieťaťa, upravuje Zákon o rodine. Podľa § 31 ZoR, rodičia zastupujú maloleté dieťa pri právnych úkonoch, na ktoré nie je spôsobilé. Žiadny z rodičov nemôže zastupovať svoje maloleté dieťa, ak ide o právne úkony, pri ktorých by mohlo dôjsť k rozporu záujmov medzi rodičmi a maloletým dieťaťom alebo medzi maloletými deťmi zastúpenými tým istým rodičom navzájom; v takom prípade súd ustanoví maloletému dieťaťu opatrovníka, ktorý ho bude v konaní alebo pri určitom právnom úkone zastupovať (ďalej len „kolízny opatrovník"). Podľa § 28 OZ, ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu.

V uvedenom prípade zrejme išlo o zmluvu s dlhším, teda nie jednorázovým plnením. Zmluva, ak neodporuje vyššie uvedeným ust. by mala byť platne uzatvorená. Po dovršení 18 roku však dieťa môže disponovať právami a povinnosťami vyplývajúcimi zo zmluvy samostatne.