Zmluva o prenájme bytu s neplnoletou osobou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Zmluva o prenájme bytu s neplnoletou osobou

Dobrý deň, plánujem prenajať svoj byt a jeden z potenciálnych nájomcov je neplnoletý. Môžem podpísať zmluvu o prenájme s ním, alebo je potrebné podpísať ju s jeho zákonným zástupcom? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Zmluva o prenájme bytu s neplnoletou osobou

Dobrý deň, ak dávate nehnuteľnosť do prenájmu a bude tam bývať aj neplnoletá osoba, určite odporúčam podpísať dohodu so zákonným zástupcom ako nájomcom (nie ako zástupcom za nájomcu) a to z dôvodu, že ak by maloletý neplatitil nájomné a Vy by ste ho chceli vymáhať, pravdepodobne by nemal ani žiadny príjem alebo majetok, ktorý by bol postihnuteľný exekúciou. Tak by sa dlžné nájomné stalo nevymáhateľným. Druhá možnosť je podpísať zmluvu s maloletým nájomcom, ale dať ako ručiteľa zákonného zástupcu.

Pokiaľ ide o nájomnú zmluvu, dajte si veľký pozor, aby bola správne spracovaná, pretože stačí malý detail a nájomné sa môže stať nevymáhateľným. Odporúčam použiť vzor zo stránky www.najomnazmluva.sk, ktorý je správne urobený a úplný.