Mám podať návrh na určenie otcovstva?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Mám podať návrh na určenie otcovstva?

Dobrý deň, otec mojej dcéry (1,3 roka) je už druhýkrát vo väzbe. Sedel tam aj vtedy, keď sa mala narodiť a potom ho prepustili. Napriek tomu si stále nenašiel čas na to, aby sme šli na matriku a zapísali ho ako otca malej. Keď dcéra dosiahla vek deviatich mesiacov, podala som žiadosť o výživné na súde, pretože sme od neho nevideli ani cent a on neprejavoval záujem o dieťa. Po pol roku sa mi teraz ozval z väzenia a chce, aby som na súd podala určenie otcovstva, pretože si chce byť na 100% istý, že je otcom maloletého dieťaťa. Zo súdu sa mi zatiaľ nikto neozval a neviem, či mám čakať, kým mi prídu papiere na predvolanie, alebo mám napísať otcovi, aby si on podal žiadosť na určenie otcovstva. Ja ho nechcem podávať, pretože som si istá, že je to jeho dieťa a nemám problém s tým, že chce podať žiadosť o test otcovstva. Ale ak ich chce on, nech ich on podá. Pokiaľ by som ja nakoniec podala žiadosť o test otcovstva, musela by som ho ja zaplatiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Mám podať návrh na určenie otcovstva?

Dobrý deň, pokiaľ nie je otcovstvo určené domnienkou manžela matky dieťaťa alebo súhlasným vyhlásením rodičov, otcovstvo je možne určiť na základe rozhodnutia súdu. Návrh môže podať dieťa, matka a muž, ktorý tvrdí, že je otcom dieťaťa. Iba otec, ktorého otcovstvo bolo určené, má k dieťaťu vyživovaciu povinnosť, ktorej sa možno domáhať na súde. Podľa § 53 Civilného mimosporového poriadku, v konaní vo veciach určenia rodičovstva a v konaniach vo veciach notárskych úschov môže súd priznať náhradu trov konania účastníkom, ktorí mali vo veci úspech, proti účastníkom, ktorí úspech nemali, ak to možno spravodlivo požadovať. Teda, ak podáte návrh na určenie otcovstva proti svojmu bývalému partnerovi a jeho otcovstvo bude na základe znaleckého dokazovania určené, súd spravidla zaviaže otca k náhrade všetkých trov súdneho konania.