POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Zapretie otcovstva a výživné

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Zapretie otcovstva a výživné

Dobrý deň, môj syn sa cez internet zoznámil s dievčaťom. Po troch mesiacoch nám oznámila, že je tehotná a po deviatich mesiacoch porodila. Môj syn, ktorý nie je skúsený, dal dieťaťu svoje priezvisko. O rok neskôr však dievča od nás odišlo. Chlapec bude mať v máji 3 roky a môj syn si pred rokom podal žiadosť o DNA testy do Nitry. Tieto testy ešte neboli vykonané, no dnes mu súd v Topolčanoch určil výživné na dieťa, a to napriek tomu, že DNA testy ešte neprebehli. Ako je možné, že mu súd vyrúbil výživné bez vykonania týchto testov? Chcem sa opýtať, ako by môj syn mal teraz postupovať, keďže je nezamestnaný. Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Zapretie otcovstva a výživné

Dobrý deň,

z Vašej otázky nie je zrejmé, či Váš syn súhlasne vyhlásil otcovstvo k dieťaťu, no je možné túto skutočnosť predpokladať na základe toho, čo uvádzate: "určil mu priezvisko". Pokiaľ by Váš syn určil podľa § 90 a nasl. Zákona o rodine otcovstvo k dieťaťu, je týmto úkonom považovaný za otca až pokiaľ úspešne nezaprie otcovstvo, resp. pokiaľ súd nerozhodne, že nie je otcom. Týmto úkonom (pokiaľ ho Váš syn urobil) mu vznikajú rodičovské práva a povinnosti, vrátane povinnosti vyživovať dieťa.

Nie je mi úplne jasné, čo konkrétne myslíte "podaním žiadosti na testy DNA", či návrh na zapretie otcovstva na príslušný súd, alebo len žiadosť do zdravotníckeho zariadenia.

Pokiaľ Váš syn skutočne vyhlásil otcovstvo na matrike alebo na súde k tomuto dieťaťu podľa § 90 a nasl. Zákona o rodine, odporúčam podať na súd návrh na zapretie otcovstva (pokiaľ tak syn ešte neurobil). Tento návrh môže podať do 3 rokov od určenia otcovstva na matrike alebo na súde. Následne môže na súde Váš syn preukázať či je, alebo nie je otcom. Pokiaľ úd rozhodne, že Váš syn skutočne nie je otcom, dňom právoplatnosti rozhodnutia o zapretí otcovstva Váš syn prestáva byť otcom. Potom by mohol od matky, alebo od novourčeného otca (ak by taký bol) žiadať vrátenie výživného, ktoré na dieťa platil, podľa § 79 ods. 1 Zákona o rodine.

Čo sa týka momentálnej povinnosti Vášho syna platiť výživné, odporúčam, aby syn výživné platil súdom určené výživné, nakoľko pokiaľ si túto povinnosť plniť nebude môže mu vzniknúť aj trestná zodpovednosť, zanedbania povinnej výživy podľa § 207 Trestného zákona. Ak syn nemôže plniť výživné vo výške, akú mu určil súd, odporúčam, aby na súd podal návrh na zníženie výživného, resp. požiadal, aby mohol plniť výživné len v minimálnej výške. Minimálne výživné je 30% sumy životného minima.

Zdôrazňujem však skutočnosť, že uvedený postup je možné uplatniť, pokiaľ Váš syn určil otcovstvo súhlasným vyhlásením na matrike alebo na súde.