Dobrý deň, zrušiť otcovstvo nie je možné v prípade, ak otec zapísaný v rodnom liste dieťaťa je skutočne biologickým otcom dieťaťa. Naše slovenské právo pozná inštitút zapretia otcovstva. Zaprieť otcovstvo je možné do zákonnom stanoveného času, avšak iba v prípade, že by sa manžel matky dozvedel, že dieťa nie je jeho. V opačnom prípade, otcovstvo nie je možné zaprieť len tak, rep. len preto, že matka otcovi bráni v styku s dieťaťom.
V tomto prípade, ak matka bráni v styku s dieťaťom, otec sa môže domáhať styku s dieťaťom priamo na súde. Ak súd o styku už rozhodoval, potom je možné podať návrh na výkon takéhoto rozhodnutia v časti styku. Súd disponuje nástrojmi, ako matku donútiť k odovzdaniu dieťaťa na styk s jeho otcom a ako styk vymôcť. Pokiaľ ide o výživné, toto je povinný platiť každý rodič, dokonca platí, že výživné na dieťa má prednosť pred ostatnými výdavkami rodiča.
Navyše je potrebné uviesť, že presťahovanie dieťaťa je podstatná vec, o ktorej rozhodujú rodičia spoločne. Ak sa nedohodnú, na návrh niektorého z nich rozhodne súd. Uvedené upravuje § 35 Zákona o rodine: "Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd."
Preto, ak sa matka po rozvode presťahovala s dieťaťom do iného štátu bez súhlasu otca dieťaťa, potom hovoríme o neoprávnenom premiestnení dieťaťa tzv. únose dieťaťa druhým rodičom. V takomto prípade by potom bolo možné začať tzv. návratové konanie za predpokladu, že nedošlo ešte k uplynutiu zákonnej lehoty, v rámci ktorej možno takéto konanie začať.
Ak by ste sa chceli v tejto veci viac poradiť, neváhajte si objednať konzultáciu cez nižšie uvedený link:
https://ficek.sk/dohodnut-termin-konzultacie.html