Trvalý pobyt a dedenie nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Trvalý pobyt a dedenie nehnuteľnosti

Dobrý deň, môj otec zomrel a s bratom sme sa dohodli, že každý z nás zdedí polovicu každej nehnuteľnosti. Na adrese jednej z týchto nehnuteľností mám aj po smrti otca (od môjho narodenia) trvalý pobyt, môj brat nie. Náš otec vlastnil túto nehnuteľnosť viac ako 5 rokov. Ráda by som vedela, či existuje nejaký rozdiel v daňovej povinnosti medzi mnou a mojím bratom. Prináša môj trvalý pobyt nejakú výhodu? Tiež sa chcem spýtať, kedy najneskôr musím zmeniť svoj trvalý pobyt (dedičstvo zatiaľ nie je ukončené). Ďakujem.

Odpoveď: Trvalý pobyt a dedenie nehnuteľnosti

Dobrý deň,
na Vami položenú otázku uvádzame,  že dedičské konanie po otcovi v súvislosti s dedením nehnuteľnosti nemá žiadny vplyv na trvalý pobyt budúceho dediča a neznamená žiadnu výhodu resp. nevýhodu pre dedičov nehnuteľnosti. Samotný trvalý pobyt nemá vplyv na prípadnú daňovú povinnosť ak by ste zdedenú nehnuteľnosť chceli predať, resp. medzi sebou ako súrodenci vyporiadať tak, aby vlastníkom nehnuteľnosti bol len jeden z Vás.

Uvádzame, že ak by ste chceli predať nehnuteľnosť, ktorú nadobudnete dedením a vzhľadom na okolnosť, že ide o dedenie v priamom rade a otec bol vlastníkom nehnuteľnosti viac ako 5 rokov ku dňu jeho úmrtia, príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane z príjmov a nebudete platiť ani odvody na zdrav. poistenie.

Uvádzame, že žiadna daň z dedenia neexistuje, táto bola zrušená s účinnosťou od 1.1.2004. V dedičskom konaní po otcovi budete platiť len odmenu notára a súdny poplatok za prejednanie dedičstva.