Máte
otázku?

Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov

Otázka: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?

Dobrý večer. Mám 35 rokov a manžela, ktorý má 60 rokov. Máme 5-ročného syna. V prípade manželovej smrti, ak nezanechá závet, máme s dieťaťom právo na majetok z dedičstva? Problém je v tom, že máme rozdielny trvalý pobyt. Môj manžel je prihlásený tam, kde aktuálne býva, a ja s dieťaťom na mieste, kde som žila predtým. Samozrejme, žijeme spolu, hoci sa viac zdržiavame v zahraničí. Manžel má navyše ešte jedno dieťa z predchádzajúceho manželstva a ďalšie dve deti žijúce a aj prihlásené na pobyt v zahraničí. Ako by to všetko bolo v takomto prípade? Tiež plánujeme zostať žiť v zahraničí, ale manžel má na Slovensku firmu, takže on by nič nemenil. Kôli dieťaťu a škole musím nahlásiť, že ideme žiť do zahraničia. Čo v takomto prípade, ak sa stane, že manžel zomrie? Aké právo by sme mali? Vopred ďakujem.

Odpoveď: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?

Dobrý deň, pre dedičskú spôsobilosť nie je podstatné, či pozostalý manžel má trvalý pobyt totožný s druhým manželom (poručiteľom). V zmysle zásad konania o dedičstve platí, že ak mal poručiteľ v čase svojej smrti s pozostalým manželom majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve, o ktorého vyporiadaní sa nezačalo konanie na súde, vyporiada sa tento majetok v konaní o dedičstve. To znamená, že predmetom dedičstva bude ta časť majetku, ktorá po vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva pripadne poručiteľovi. Podľa § 473 ods. 1 Občianskeho zákonníka, ak poručiteľ nezanechá závet, v prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Zákon pritom nerozlišuje medzi deťmi narodenými v manželstve a mimo manželstva. 

Trápi vás "Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel? (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám jednu otázku. Žijem v dome mojej nedávno zosnulej babky, kde mám trvalý pobyt od narodenia. Moja žena je tu tiež prihlásená. Rád by som sa spýtal, či ma môžu vyhodiť deti mojej babky, ktoré budú dediť túto nehnuteľnosť, a to aj napriek tomu, že som sa o ňu staral. Vopred vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?

(odpoveď odoslaná: 06.12.2019)

Dobrý deň, 
stav dedičského konania resp. komu bol pridelený dedičský spis zistíte na stránke Ministerstva spravodlivosti SR a to podľa rozvrhu práce prísl. okresného súdu, kde mala stará mama posledné trvalé bydlisko a to podľa dátumu úmrtia starej matky. Hľadajte preto v rozvrhu práce prísl. okresného súdu.
Je škoda, že ste vec neriešili za života starej matky, napr. vecné bremeno spočívajúce v práve doživ. užívania RD, prípadne darovacou zmluvou. Otázkou je či stará mama nenapísala závet.

V dedičskom konaní sa nebude riešiť Vaše bývanie v uvedenom RD.

Po skončení dedič. konania nie ste povinný sa z RD vysťahovať a to z dôvodu, že predmetný DR tvorí Vaše obydlie.

Vlastník - dedič RD nie je oprávnený Vás z RD vysťahovať svojpomocne, ale len na základe súdneho rozhodnutia. Dedič ako vlastník DR, pokiaľ medzi Vami nedôjde k dohode o užívaní RD na základe nájomnej zmluvy, musel by podať návrh na súd na vypratanie RD, ktorý súd by rozhodol aj o bytovej náhrade. Ak ani následne nedôjde k dohode, bude musieť dedič ako vlastník DR podať návrh na súdny výkon rozhodnutia.

V súvislosti s Vašim bývaním v RD vzniká však aj ďalšia otázka, či ste za života starej matky neinvestovali Vy a Vaša manželka fin. prostriedky na zhodnotenie RD resp. jeho rekonštrukciu. Ak by na uvedenú otázku bola kladná odpoveď, je potrebné z Vašej strany uplatniť  tieto investície do cudzej nehnuteľnosti v rámci dedič. konania aj s preukázaním ich výšky a dôvodu v písomnej forme.

Poznamenávame, že otázke vysťahovania osoby bez vlastníckeho práva sa venujeme aj v našom špeciálnom článku.

V prípade potreby kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel? (Dedičské právo)

Dobrý deň, dostali sme od otca pozemky, ktoré pôvodne vlastnil náš starý otec. Kvôli vážnej chorobe nám ich, však, starý otec nestihol prepísať priamo. Náš otec je problémový typ - nasadzuje na tie pozemky stromy a kry, a to napriek našemu výslovnému zakazu, a s odôvodnením, že nám ich môže vziať. Prosím o radu, ako by sme mali postupovať, aby sme neprehĺbili konflikt a mohli sme mu zabrániť v porušovaní našich vlastníckych práv. Ďakujem. S pozdravom, Adriana Toporcerová.

Odpoveď: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?

(odpoveď odoslaná: 30.05.2019)

Dobrý deň,

vychádzame z predpokladu, že v samotnej darovacej zmluve nie je uvedený záväzok Vás detí ako obdarovaných, že umožníte darcovi - Vášmu otcovi - bezplatné užívanie darovaných pozemkov, teda že otec ako darca bude môcť tieto užívať v dohodnutom rozsahu.

Ak vychádzame z tohto predpokladu, potom Váš otec nemá oprávnenie nehnuteľnosti užívať, teda sadiť stromčeky a kry atď.

Podľa ust. § 630 Občianskeho zákonníka platí :

"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

T. j. : Ak Váš otec je názoru, že môže Vám pozemky zobrať späť, teda žiadať vrátenie daru, Váš zákaz sadenia stromov a krov na pozemku nie je tým dôvodom, ktorý by bol dôvodom na možnosť domáhať sa vrátenia daru podľa cit. ust. § 630 Obč. zákonníka.

Odporúčame vec riešiť dohodou, napr. vymedzením časti pozemku, aby tento pozemok používal Váš otec na svoje účely, ale poznamenávame, že to nie je Vaša povinnosť, je to len Váš ústretový krok pre upokojenie situácie.

 

 


Podotázka: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel? (Dedičské právo)

Som bezdetná, slobodná žena a mám tri sestry. Chcela by som darovať svoj majetok len dvom z nich. Môžem tú tretiu spolu s jej potomkami vynechať zo závetu?

Odpoveď: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?

(odpoveď odoslaná: 29.05.2019)

Dobrý deň, na Vašu otázku uvádzame nasledovné :

Je na Vašom uvážení komu darujete za života svoj majetok, konkrétne podľa otázky, či všetkým sestrám alebo len niektorej z nich.

V otázke píšete, že ste slobodná a bezdetná;  v prípade spísania závetu teda môžete rovnako svoj majetok odkázať komukoľvek, teda aj cudzej osobe, ktorejkoľvek sestre, dvom sestrám alebo všetkým sestrám.

Keďže vo Vašom prípade sestry nie sú Vašimi potomkami, v prípade spísania závetu, sestra/-y  ktoré nebudú závetným dedičom sa nemôžu dovolávať svojho zákonného podielu ako je to v prípade potomka poručiteľa. 

Podľa ust. § 479 Obč. zákonníka platí :

„ Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.“

 

Z uvedeného vyplýva, že sestra/-y, ktorá nebude/-ú závetným dedičom sa nemôže dovolávať svojho podielu ako je to v prípade potomka poručiteľa či už plnoletý alebo maloletý.


Trápi vás "Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel? (Dedičské právo)

Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o radu. S manželom riešime tému toho, čo sa stane s majetkom po jeho smrti. Žijeme spolu v jednej domácnosti už viac ako 7 rokov a máme spolu dve deti. Manžel nadobudol majetok ešte pred nášm manželstvom. Ja s deťmi máme trvalý pobyt tam, kde bývame, zatiaľ čo manžel, hoci je majiteľom, má trvalé bydlisko stále u svojej matky. Mám otázku: na koho sa majetok po jeho smrti prepíše? Či len na deti, alebo polovicu na mňa ako na manželku a druhú polovicu na deti. Rada by som vedela, či budem môcť do dosiahnutia ich 18. rokov s majetkom narábať, prípadne ho predať. Navyše, na dome ešte máme úver, kde figurujem ako spoludlžník, a neviem, či budem schopná ho v budúcnosti splácať. Možno by som preto musela dom predať. Verím, že moja otázka bola zrozumiteľná a teším sa na Vašu odpoveď. Vopred Vám ďakujem za Váš čas.

Odpoveď: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?

(odpoveď odoslaná: 24.10.2018)

Dobrý deň,
trvalý pobyt ani vás ani vášho manžela v tomto prípade nemá žiadny vplyv na dedenie.

Po manželovej smrti prichádzate v úvahu ako dedičia podľa zákona Vy a Vaše deti, ako dedičia prvej skupiny. Dedičia prvej skupiny dedia rovnakým dielom, to znamená, že na každého z vás pripadne 1/3 dedičstva.

Vy ako rodič, zákonný zástupca dieťaťa, ktorý spravuje jeho majetok môžete dieťa zastupovať iba v bežných veciach, do ktorých predaj domu nepatrí. Pri predaji domu je potrebné podať návrh na súd a požiadať o ustanovenie opatrovníka na uzavretie konkrétneho právneho úkonu, pričom táto osoba musí s opatrovníctvom súhlasiť. Ak súd ustanoví opatrovníka, má tento od súdu povolenie prejaviť vôľu v mene maloletého, to znamená, že môže dôjsť k uskutočneniu právneho úkonu - v tomto prípade podpisu kúpnej zmluvy. Je však dôležité poznamenať, že takto uskutočnený právny úkon v mene maloletého ešte nenadobúda právne účinky. V tomto bode je ešte potrebné aby súd tento právny úkon schválil. Súd, ktorý háji záujmy maloletého, musí skúmať, či je právny úkon v jeho záujme. Skúma teda právny a skutkový stav, aby zistil, či právny úkon naozaj je v záujme maloletého.


Podotázka: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel? (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako je to s dedením v prípade smrti, ak môj priateľ, s ktorým žijem už viac ako rok a máme spolu jednoapoločného syna, je stále ženatý. Dom, ktorý počas manželstva kúpil s manželkou na úver, nechal jej a dcére. Pre nás (mňa a syna) kúpil druhý dom v hotovosti (dom je na jeho mene) a momentálne v ňom bývame. Ako to je s dedením pre mňa a syna, ak oba domy nadobudol počas manželstva? Ďakujem.

Odpoveď: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?

(odpoveď odoslaná: 26.06.2017)

Dobrý deň. V pípade smrti Vášho priateľa prichádzajú do úvahy dedičia z 1. dedičskej skupiny a to dedia jeho deti (všetky) a jeho manželka. Vy by ste prichádzali do úvahy ako dedič až vtedy, ak by manželku nemal a to ako dedič z 2. dedičskej skupiny, ak by ste preukázali, že ste sním žila viac ako 1 rok pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel? (Dedičské právo)

Dobrý deň, som rozvedená a mám jedného syna. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Ak by sa mi náhodou niečo stalo, bude po mne dediť len môj syn, alebo môžu dediť aj iní rodinní príslušníci ako môj otec alebo bratia? Ďakujem.

Odpoveď: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?

(odpoveď odoslaná: 21.06.2017)

Dobrý deň. Ak sa Vám niečo stane a máte jedno dieťa, tak toto Vaše dieťa je dedičom v prvej dedičskej skupine a teda bude dediť samé. Pokiaľ by Vaše dieťa zomrelo skôr ako Vy, tak by dedili jeho deti, teda Vaši vnuci, alebo ak by ani títo vnuci nežili, dedili by po Vás Vaši pravnuci. Pokiaľ by nežilo ani Vaše dieťa, ani Vaši vnuci a ani pravnuci, tak v tom prípade by dedili Vaši rodičia ako dedičia z druhej dedičskej skupiny. Ak by rodičia nežili, dedili by po Vás Vaši súrodenci. 


Trápi vás "Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel? (Dedičské právo)

Dobrý deň. Vlastním rodinný dom, ktorý som nadobudol pred uzavretím manželstva. Mám jedného syna z prvého manželstva a súčasnou manželkou máme spoločného syna. Ako je to s dedením v prípade mojej smrti?

Odpoveď: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?

(odpoveď odoslaná: 31.05.2017)

Dobrý deň. V prípade Vašej smrti prichádzajú do úvahy dedičia z prvej dedičskej skupiny, t.j. manželka a deti (bez ohľadu na to, či sú z terajšieho manželstva ,alebo z predchádzajúceho manželstva), dedia všetky Vaše deti a to každý rovnakým dielom. 


Podotázka: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel? (Dedičské právo)

Dobrý deň, prosím o informáciu. Moja nebohá manželka získala byt od firmy, v ktorej pracovala, v roku 1977. Svoj sobáš sme uzavreli v roku 1998. V roku 2015, žiaľ, zomrela. Dozvedel som sa, že tajne žiadala o byt do výlučného BSM, čo jej najprv zamietli a neskôr schválili. Ja som mal byt, ktorý mi darovala moja matka, a môj trvalý pobyt bol inde. V roku 2005 sme darovaný byt spoločne predali. Moja manželka mala z prvého manželstva dcéru, ktorá ma obvinila, že som s manželkou nežil v spoločnej domácnosti po dobu 7 rokov, čo však nie je pravda. Nikdy som náš spoločný domov neopustil. Je tu tiež dedič - vnuk po manželke, konkrétne syn po jej nebohom synovi. Chcem sa opýtať, mám vôbec nárok na časť bytu? Ďakujem.

Odpoveď: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?

(odpoveď odoslaná: 07.04.2017)

Dobrý deň, vzhľadom na skutočnosť, že byt Vaša nebohá manželka nadobudla pred manželstvom, nepatril do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Preto celý byt ako výlučne vlastníctvo Vašej nebohej manželky bude predmetom dedenia. Ak Vaša manželka nezanechala závet, uplatní sa ustanovenie § 473 Občianskeho zákonníka. Podľa tohto ustanovenia, v prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci. Vzhľadom na uvedené, do úvahy pripadajú okrem Vás ako dedičia dcéra po Vašej nebohej manželke a vnuk. Ako manžel máte teda nárok na spoluvlastnícky podiel o veľkosti 1/3-ny, a to bez ohľadu na to, či ste s manželkou pred jej smrťou žili alebo nežili v spoločnej domácnosti. 


Podotázka: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel? (Dedičské právo)

Priateľkinej matke zomrela, keď bola ešte neplnoletá. Zo zostávajúcich členov rodiny ostal otec a má ešte dve sestry, z ktorých jedna bola už plnoletá. Mala po mame dediť hneď, alebo až keď dosiahla vek 18 rokov? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?

(odpoveď odoslaná: 27.03.2017)

Dobrý deň,

pri nadobúdaní dedičstva po poručiteľovi nemá vek význam. Dediť môžu aj maloleté deti, no za nich konajú ich zákonní zástupcovia, ktorí musia konať v ich záujme a právne úkony, ktoré za nich urobia, musí schváliť súd. Práve aby overil, či je právny úkon v záujme maloletého dieťaťa.


Trápi vás "Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel? (Dedičské právo)

Prosím o radu. Môj brat bol ženatý, nemal deti a zomrel. Chcela by som vedieť, či po smrti jeho manželky budú dediť len jej príbuzní, alebo aj ja ako jeho súrodenec. Ďakujem za odpoveď. Prajem pekný deň.

Odpoveď: Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?

(odpoveď odoslaná: 10.03.2017)

Dobrý deň, ak manželka Vášho nebohého brata nezanechá závet, dediť budú dedičia zo zákona, do okruhu ktorých patria predovšetkým jej blízke osoby resp. osoby, ktoré s ňou budú žiť pred jej smrťou v spoločnej domácnosti.  Okruh dedičov zo zákona je nasledovný: 

V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Budem dediť, ak mám rozdielny trvalý pobyt ako manžel?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.