Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že v dedičskom konaní sa dediči /súrodenci vzdali dedičstva vo Váš prospech zrejme bez povinnosti výplaty a starší brat môže v rodičovskom dome bývať, bolo zriadení vecné bremeno spočívajúce v práve doživotného bývania. Dom chátra. Pokiaľ ste sa v dedičskom konaní dohodli, že v prospech brata bude zriadené vecné bremeno a teda nebude mu vyplatený dedičský podiel v €, teraz sa brat nemôže domáhať obnovy dedič. konania, resp. vrátenia dedičstva.
Podľa ust. § 151n/ ods. 3 Obč. zákonníka platí :
"Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania."
Z uvedeného zákonného ustanovenia vyplýva, že brat ako užívateľ domu je povinný znášať len primerané náklady na dom a na jeho opravu.
Z otázky vyplýva, že chcete, aby brat z domu odišiel a chcete dom predať. Možnosťou z Vašej strany je dom predať napriek tomu, že tam brat býva a je zriadené vecné bremeno v jeho prospech. Súhlas brata s predajom domu nepotrebujete, na kupujúceho prechádza toto vecné bremeno a kupujúci bude môcť resp. musieť riešiť tento problém v bratom.
Ak sa s bratom nedohodnete inak, riešenie pre Vás dáva ust. § 151p/ Obč. zákonníka :
"(1) Vecné bremená zanikajú rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. K zániku práva zodpovedajúceho vecnému bremenu zmluvou je treba vklad do katastra nehnuteľností.
(2) Vecné bremeno zanikne, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti; prechodnou nemožnosťou výkonu práva vecné bremeno nezaniká.
(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie."
Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, ak sa s bratom nedohodnete inak, môžete podať návrh na súd o zrušenie vecného bremena, ktorý súd však môže rozhodnúť, že vecné bremeno sa zrušuje za primeranú náhradu. Primeraná náhrada bude stanovená znaleckým posudkom podľa ust. vyhl. č. 492/2004Z.z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku.
Podľa ust. cit. vyhl. práva spojené s nehnuteľnosťou sa odhadnú tak, že sa zistí výhoda, ktorú tieto práva prinášajú oprávnenému (vlastníkovi) v období jedného roka, a hodnota tejto výhody sa násobí pri právach časovo neobmedzených dvadsiatimi. V zmysle súdnych rozhodnutí by išlo v podstate z Vašej strany o povinnosť zaplatiť bratovi nájomné za užívanie náhradného bytu na 20 rokov. Uvádzame, že konkrétnu výsledok ohodnotenia vecného bremena by musel stanoviť súdny znalec.
Na vyporiadanie domu odporúčame kontaktovať advokáta.