Máte
otázku?

Obsah vecného bremeno práva dožitia


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Obsah vecného bremeno práva dožitia

Dobrý deň, rád by som vás poprosil o radu. Som vlastníkom rodinného domu, v ktorom ma moja stará matka právo dožitia. Žije tam sama, nemá tam trvalý pobyt a chcem sa spýtať, čo vlastne právo dožitia znamená. Môže si tam naozaj robiť, čo chce, ako mi tvrdí? Ako majiteľ, aké práva mám ja? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Obsah vecného bremeno práva dožitia

Dobrý deň,

vecné bremeno spočívajúce v práve dožitia v danej nehnuteľnosti oprávňuje toho, v koho prospech bolo toto vecné bremeno zriadené, užívať  vecným bremenom zaťaženú nehnuteľnosť - teda, až do smrti oprávneného môže v nej bezodplatne bývať (teda vlastník zaťaženej nehnuteľnosti nemôže od oprávneného z vecného bremena žiadať nájomné ani akúkoľvek inú náhradu za užívanie zaťaženej nehnuteľnosti) a rovnako je oprávnený na úkony s tým spojené.

Pokiaľ sa však oprávnený z vecného bremena a povinný z vecného bremena (ktorým je vlastník zaťaženej nehnuteľnosti) nedohodli inak, ten, kto je oprávnený z vecného bremena, je povinný znášať primerane náklady na zachovanie a opravy zaťaženej nehnuteľnosti (tejto povinnosti oprávneného z vecného bremena zodpovedajú práva vlastníka nehnuteľnosti tieto úhrady požadovať). Ak však vecným bremenom zaťaženú nehnuteľnosť užíva aj jej vlastník, tak oprávnený z vecného bremena je povinný znášať uvedené náklady len podľa miery spoluužívania.

Trápi vás "Obsah vecného bremeno práva dožitia" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Obsah vecného bremeno práva dožitia (Občianske právo)

Dobrý deň, osoba mala doživotné právo dožitia s trvalým pobytom. Bola umiestnená v domove sociálnych vecí a zomrela. Kto platí pohreb? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Obsah vecného bremeno práva dožitia

(odpoveď odoslaná: 29.12.2024)

Dobrý deň,

podľa § 470 Občianskeho zákonníka dedič zodpovedá do výšky dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom a poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli smrťou poručiteľa. Ak zosnulý zanechal majetok, dedičia môžu pohrebné náklady uhradiť z dedičstva, pričom toto rozhodnutie musí byť v súlade s dedičským konaním a súhlasom dedičov. Ak zosnulý nemal majetok, ktorý by mohol pokryť náklady, pohreb môže zabezpečiť osoba alebo inštitúcia, ktorá bude následne oprávnená si nárokovať vrátenie týchto nákladov od dedičov.

Doživotné právo dožitia nemá priamy vplyv na úhradu pohrebných nákladov, pretože tieto veci sa posudzujú najmä v rámci dedičstva a poručiteľových dlhov. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Obsah vecného bremeno práva dožitia (Občianske právo)

Dobrý deň, môžem byť vedený ako vecné bremeno, keď som v konkurze? Byt je napísaný na môjho syna, ktorý bude mať 18 rokov v januári, a zvažuje, že ma zaradí ako vecné bremeno. Zaujíma ma právo dožitia v nehnuteľnosti.

Odpoveď: Obsah vecného bremeno práva dožitia

(odpoveď odoslaná: 08.12.2024)

Dobrý deň,

vaša otázka o tom, či môžete byť zriadený ako vecné bremeno s právom dožitia na nehnuteľnosti počas konkurzu, má niekoľko aspektov. Právo dožitia ako vecné bremeno patrí medzi osobné vecné bremená, ktoré umožňujú oprávnenej osobe bezodplatne užívať nehnuteľnosť. Takéto bremeno sa zapisuje do katastra nehnuteľností a býva spojené s právami a povinnosťami medzi oprávnenou osobou a vlastníkom nehnuteľnosti.

Ohľadne konkurzu, vaše osobné vecné bremeno by nemalo byť bezprostredne ovplyvnené konkurzným konaním, pretože sa nejedná o majetok, ktorý by sa predával na úhradu dlhov. Vecné bremeno povoľuje doživotné užívanie, ktoré nezaniká z dôvodu vlastníctva inou osobou.


Podotázka: Obsah vecného bremeno práva dožitia (Občianske právo)

Dobrý deň, rád by som sa chcel spýtať na spoločné znášanie nákladov spojených s užívaním bytu. Žijeme v spoločnej domácnosti v byte, ktorý bol darovacou zmluvou prevedený a tým pádom došlo k zmene vlastníka. Je tam zakotvené vecné bremeno (svokra) s doživotným bývaním a užívaním bytu. Má povinnosť prispievať do nájmu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Obsah vecného bremeno práva dožitia

(odpoveď odoslaná: 25.11.2024)

Dobrý deň,

podľa slovenského práva osoba oprávnená z vecného bremena, ak užíva nehnuteľnosť, má povinnosť prispievať na náklady spojené s jej užívaním primerane voči miere užívania. V praxi to znamená, že ak svokra skutočne býva a využíva byt, ktorého užívanie jej umožňuje vecné bremeno, malo by byť spravodlivé, aby sa podieľala na nákladoch spojených s jej užívaním, ako sú energie a služby. Je však nevyhnutné, že presné rozdelenie týchto nákladov by malo vychádzať z dohody medzi vlastníkmi a oprávnenou osobou.

Pripomínam, že vecné bremeno je právom, ktoré umožňuje užívanie cudzích vecí na určitý účel, a môže byť zriadené tak, že vlastník je povinný znášať primeranú časť týchto nákladov, pokiaľ nie je dohodnuté inak. Preto je vhodné mať náklady a príspevky jasne dohodnuté, aby sa predišlo nedorozumeniam či právnym sporom v budúcnosti.


Trápi vás "Obsah vecného bremeno práva dožitia" a chcete pomôcť?

Podotázka: Obsah vecného bremeno práva dožitia (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som požiadať o radu. Sme dvaja súrodenci a moji rodičia predali bratovi dom, kde majú právo dožitia. Brat sa však po niekoľkých rokoch rozhodol matku z domu vysťahovať, a tak sa o ňu starám ja a moja rodina (býva u mňa). On sa na starostlivosti vôbec nepodieľa a dokonca ju ani nenavštevuje. Existujú, prosím, nejaké právne možnosti, ako ho prinútiť, aby mi pomohol so starostlivosťou? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Obsah vecného bremeno práva dožitia

(odpoveď odoslaná: 19.08.2024)

Dobrý deň,

vo Vašom prípade ide o právne otázky súvisiace s právom dožitia a starostlivosťou o rodiča. Právo dožitia, ak bolo zriadené ako vecné bremeno, znamená, že Vaša matka má právo doživotne užívať nehnuteľnosť, bez ohľadu na zmenu vlastníctva. Toto právo nie je možné jednostranne zrušiť alebo obmedziť zo strany Vášho brata.

Vysťahovanie Vašej matky z domu je preto neoprávnené. Odporúčam zvážiť obnovenie jej práva užívania formou súdnej žaloby na ochranu jej vecného bremena. Pokiaľ ide o starostlivosť o rodiča, súd môže nariadiť, aby sa súrodenci podieľali na tejto povinnosti z finančného hľadiska. Nútiť ho k osobnej starostlivosti sa cez súd nedá. 


Podotázka: Obsah vecného bremeno práva dožitia (Občianske právo)

Dobrý deň, ako to funguje s vecným bremenom v prípade, ak by osoba, ktorá má právo dožiť v byte, potrebovala starostlivosť napríklad v zariadení, nakoľko má demenciu? Ak by cena starostlivosti presiahla dôchodok danej osoby, kto rozhoduje o tom, či byt ostane stále jej? Dá sa vecné bremeno v takomto prípade zrušiť? Čo by bolo potrebné na to, aby sa prípadne byt predal a zaplatila starostlivosť? Ďakujem.

Odpoveď: Obsah vecného bremeno práva dožitia

(odpoveď odoslaná: 26.05.2024)

Dobrý deň, 

Osoba, ktorá trpí demenciou by oficiálne mala byť súdom pozbavená spôsobilosti na právne úkony a mal by jej byť ustanovený opatrovník. Tento opatrovník by za takúto osobu mohol robiť právne úkony, ako napríklad rozhodnutie byť umiestnení v sociálnom zariadení, disponovať s jej finančnými prostriedkami a iné. Či všetky právne úkony, alebo len niektoré právne úkony, to rozhodne na návrh navrhovateľa súd. 

Podľa § 27 ods. 2 Občianskeho zákonníka, "Zákonným zástupcom fyzickej osoby, ktorú súd rozhodnutím pozbavil spôsobilosti na právne úkony alebo ktorej spôsobilosť na právne úkony súd rozhodnutím obmedzil, je súdom ustanovený opatrovník."

Podľa § 232 ods. 2 Civilného mimosporového poriadku, "Na konanie o spôsobilosti na právne úkony je miestne príslušný súd, v ktorého obvode má bydlisko ten, o koho spôsobilosti sa koná."

Podľa § 233 ods. 1 Civilného mimosporového poriadku, "Návrh na začatie konania môže podať blízka osoba, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, poskytovateľ sociálnych služieb alebo ten, kto má na veci právny záujem."

Podľa § 248 ods. 1 Civilného mimosporového poriadku, "Konanie o obmedzení spôsobilosti na právne úkony je spojené s konaním o ustanovení opatrovníka podľa § 272 až 277 CMP."

Podľa § 274 ods. 1 a 2 Civilného mimosporového poriadku, "Súd rozhoduje uznesením. V uznesení, ktorým ustanovuje opatrovníka, súd vymedzí rozsah opatrovníckych práv a povinností v súlade s účelom, na ktorý bol opatrovník ustanovený."

Osoba, ktorá je oprávnená z vecného bremena s tým, že je oprávnená v byte dožiť, musí byť odlišná od osoby vlastníka bytu. Vlastníkom bytu musí byť niekto iný a ten rozhoduje o byte. Vlastník bytu ho môže predať pod podmienkou, že bude postarané o osobu, ktorá tam má právo dožitia, napríklad že bude umiestnená do sociálneho zariadenia. K zrušeniu vecného bremena dôjde na základe písomnej dohody, ktorá sa vloží do katastra nehnuteľnosti. Čo sa týka nákladov na zaplatenia starostlivosti v zariadení, to už závisí od finančných možností najbližších príbuzných tejto osoby, ak nebude postačovať jej dôchodok.

Ak je ale osoba dementná, tak bude potrebné na to schválenie súdu, aby sa vecné bremeno vymazalo. 
Preto postupujte tak, že ju zbavíte svojprávnosti, ustanovíte cez súd opatrovníka, ten podpíše zrušenie doživotného užívacieho práva. Pozor, neznamená to automaticky, že súd také právo zruší. Musí to byť v záujme tejto osoby v prospech ktorej je toto právo zriadené. Je to potrebné vyargumentovať v návrhu na schválenie úkonu. Ak to správne urobíte, súd to zruší.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Obsah vecného bremeno práva dožitia (Občianske právo)

Dobrý deň, som vlastníkom nehnuteľnosti a mám staršiu osobu, ktorá na základe vecného bremena má právo obývať moju nehnuteľnosť. Táto osoba je už 6 mesiacov umiestnená v domove dôchodcov a potrebuje 24-hodinovú starostlivosť kvôli demencii. Nevenuje sa starostlivosti o dom, neplatí účty a ja v tejto nehnuteľnosti nežijem. Môžem požiadať o zrušenie vecného bremena? Ďakujem.

Odpoveď: Obsah vecného bremeno práva dožitia

(odpoveď odoslaná: 15.05.2024)

Dobrý deň,
v tomto prípade máte možnosť vecné bremeno spočívajúce v práve doživotného užívania zrušiť písomnou dohodou. Nakoľko však Vaša stará mama ako uvádzate trpí demenciou, tak by bolo potrebné, aby jej najprv súd ustanovil opatrovníka a následne dohodu o zrušení vecného bremena súd aj schválil. V prípade, ak stará mama už opatrovníka má, tak potom po podpise dohody bude postačovať, ak sa dá takáto dohoda schváliť súdu. 

Bez jej súhlasu Vám to vecné bremeno na katastri nezrušia. 


Trápi vás "Obsah vecného bremeno práva dožitia" a chcete pomôcť?

Podotázka: Obsah vecného bremeno práva dožitia (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako má moja mama postupovať v situácii, keď v dome, ktorý vlastní, žije aj jej brat s doživotným právom bývania. Bohužiaľ, ich vzťah nie je dobrý – keď si brat vypije alkohol, slovne, a niekedy aj fyzicky, útočí na mamu. Raz bola dokonca privolaná polícia kvôli takémuto incidentu. Brat neprispel finančne na dom ani jednou korunou; mama všetko rekonštruovala a platí všetky náklady, s výnimkou príspevkov od brata na vodu, plyn a elektrinu. Ako môže moja mama legalne postupovať, aby sa brata zbavila, pričom on odmieta akúkoľvek finančnú kompenzáciu a tvrdí, že nemá kam ísť?

Odpoveď: Obsah vecného bremeno práva dožitia

(odpoveď odoslaná: 08.04.2024)

Dobrý deň, situácia, ktorú opisujete, je zložitá a vyžaduje si zohľadnenie viacerých aspektov práva. 

V prípade slovných a fyzických útokov má Vaša mama právo obrátiť sa na políciu alebo iné príslušné orgány na ochranu pred domácim násilím. Zároveň, ak je jej brat povinný prispievať na náklady spojené s užívaním nehnuteľnosti len čiastočne, je možné, že neplní svoje povinnosti voči majiteľovi nehnuteľnosti alebo voči osobám, ktoré mu poskytli právo bývania. Takéto situácie si môžu vyžadovať právne kroky za účelom preskúmania a prípadného ukončenia práva bývania z dôvodu nepokojného užívania alebo neplnenia povinností.

Žiaľ, bez podrobnejších informácií o tom, ako bolo právo bývania zriadené a podmienkach, za ktorých môže byť ukončené, je ťažké poskytnúť konkrétnejšiu radu. Odporúčam Vám obrátiť sa na právnika špecializovaného na majetkové právo, ktorý môže situáciu preskúmať podrobnejšie a navrhnúť vhodné riešenie. Konzultáciu si môžete objednať cez webovú stránku www.ficek.sk.


Podotázka: Obsah vecného bremeno práva dožitia (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, kto je povinný a kto oprávnený v prípade vecného bremena, keď chcem vypracovať zmluvu o jeho zrušení na prospech mojej starej mamy a ja som vlastníčkou nehnuteľnosti. Ďakujem.

Odpoveď: Obsah vecného bremeno práva dožitia

(odpoveď odoslaná: 17.12.2023)

Dobrý deň,

ak vy ste vlastníkom nehnuteľnosť a chcete zrušiť vecné bremeno zriadené v prospech vašej starej mamy (predpokladáme, že vecné bremeno spočívajúce v práve doživotného užívania nehnuteľnosti), potom oprávneným z vecného bremena bude vaša stará mama a vy budete povinným z vecného bremena, nakoľko vás viaže povinnosť umožniť starej mame ako oprávnenej, aby užívala vám patriacu nehnuteľnosť. 


Podotázka: Obsah vecného bremeno práva dožitia (Občianske právo)

Dobrý deň, som vlastníkom bytu, no mám vecné bremeno na udržiavanie rodičov. Chcem sa spýtať, ako je možné toto formálne zrušiť. Tento krok realizujem z dôvodu, že potrebujem v banke úver a banka s existujúcim bremenom nesúhlasí. Ďakujem. J.

Odpoveď: Obsah vecného bremeno práva dožitia

(odpoveď odoslaná: 17.09.2022)

Dobrý deň,
na vašu otázku uvádzame, že s rodičmi ako oprávnenými z vecného bremena spočívajúceho v práve doživotného užívania a bývania v byte musíte spísať zmluvu o zrušení vecného bremena v súlade s ust. § 151p/ Obč. zákonníka :

"(1)Vecné bremená zanikajú rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. K zániku práva zodpovedajúceho vecnému bremenu zmluvou je treba vklad do katastra nehnuteľností. "
 
Na spísanie zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta spolu s rodičmi, ktorý zabezpečí aj zavkladovanie predmetnej zmluvy do katastra nehnuteľností.
Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

Trápi vás "Obsah vecného bremeno práva dožitia" a chcete pomôcť?

Podotázka: Obsah vecného bremeno práva dožitia (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu. Moja matka darovala mojej sestre dom, v ktorom má doživotné právo. Zdravotný stav mojej mamy sa zhoršil, preto ju sestra umiestnila do zariadenia pre seniorov. Keďže dôchodok matky nepostačuje na úhradu pobytu v zariadení, rozdiel dopláca sestra z vlastných príjmov. Preto ma žiada, aby som na pobyt matky v zariadení finančne prispieval. Chcem sa spýtať, či som povinný finančne prispievať. Podotýkam, že o darovacej zmluve som sa dozvedel až po niekoľkých rokoch od jej uzavretia. S pozdravom, Iveta.

Odpoveď: Obsah vecného bremeno práva dožitia

(odpoveď odoslaná: 04.07.2022)

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzam právny názor ten, že morálneho hľadiska keďže matka darovala dom sestre, sestra, ktorá matku umiestnila do sociálneho zariadenia nemá právnynárk, aby od vás žiadala príspevok na úhradu nákladov s umiestnením matky v soc. zariadení. Otázkou je tiež, či predložila o tom aj nejaký doklad, v ktorom ju sociálne zariadenie vyzýva k úhrade nákladov na pobyt matky.

Ďalšia vec je tá, že v prípade, že by nedošlo k úhrade nákladov na pobyt matky v soc. zariadení a došlo by k jej úmrtiu, sociálne zariadenie si svoju pohľadávku uplatní v dedičskom konaní. Treba tiež uviesť, že darovaný dom sa bude vašej sestre započítavať na jej dedičský podiel a o toľko bude menej po matke dediť.

Odporúčam z hľadiska zabezpečenia dobrých mravov, žiadať o sestry, aby preukázala úhradu nákladov na pobyt matky v soc. zariadení, ako aj výzvu soc. zariadenia na ich úhradu. Ide o to, aby ste mali doklady a podklady o tom, že nárok resp. požiadavka vašej sestry sú opodstatnené. Ak by medzi vami došlo k dohode o úhrade príspevku na pobyt matky v soc. zariadení, peniaze vždy uhradzujte na bankový účet soc. zariadenia, a nie na účet sestry.

Odporúčam pre vyporiadanie problému kontaktovať advokáta.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Obsah vecného bremeno práva dožitia" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.