POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Dedenie druha alebo družky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trenčín

Otázka: Dedenie druha alebo družky

Dobrý večer. Chcela by som sa opýtať: Môj brat našiel partnerku, ktorá je rozvedená a má syna, a s ktorou teraz očakáva dieťa. Zatiaľ nie sú zosobášení a ani to neplánujú. Naši rodičia majú dom, ktorý po ich smrti prejde na brata, tak už je to rozdelené. Brat má v tom dome trvalé bydlisko, ale tam nežije. Býva s partnerkou a jej synom v inom meste a nedávno sa stala situácia, že brat požiadal otca, aby jeho partnerke a jej synovi dovolil mať tam trvalý pobyt, vraj kvoli pošte, aby kde chodila. Otca presvedčil, ale v tom dome nežijú a starostlivosť o rodičov zabezpečujeme my s manželom. Moja otázka je, či nebude mať jeho partnerka alebo jej syn, ktorý má vlastného otca, nejaký nárok na tento dom? Ako je to s dedičstvom, keď žijú spolu ako partneri?

Odpoveď: Dedenie druha alebo družky

Dobrý deň. Pokiaľ ide o trvalý pobyt, jeho zriadenie samo o sebe nezakladá žiadne vecnoprávne nároky na nehnuteľnosť. Hlásenie trvalého pobytu má v zásade evidenčný charakter.

Dedenie druha a družky možno zaradiť pod tzv. druhú dedičskú skupinu (resp. aj tretiu). Druhú dedičskú skupinu tvorí manžel poručiteľa, poručiteľovi rodičia a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Práve poslednú skupinu osôb môže tvoriť druh a družka. Zákonné dedenie po druhovi alebo družke preto v zásade nemožno vylúčiť. Rovnako nemožno vylúčiť ani dedenie zo závetu v prípade, ak by druh alebo družka zriadili závet v prospech toho druhého.