Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Dedenie druha alebo družky


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trenčín

Otázka: Dedenie druha alebo družky

Dobrý večer. Chcela by som sa opýtať: Môj brat našiel partnerku, ktorá je rozvedená a má syna, a s ktorou teraz očakáva dieťa. Zatiaľ nie sú zosobášení a ani to neplánujú. Naši rodičia majú dom, ktorý po ich smrti prejde na brata, tak už je to rozdelené. Brat má v tom dome trvalé bydlisko, ale tam nežije. Býva s partnerkou a jej synom v inom meste a nedávno sa stala situácia, že brat požiadal otca, aby jeho partnerke a jej synovi dovolil mať tam trvalý pobyt, vraj kvoli pošte, aby kde chodila. Otca presvedčil, ale v tom dome nežijú a starostlivosť o rodičov zabezpečujeme my s manželom. Moja otázka je, či nebude mať jeho partnerka alebo jej syn, ktorý má vlastného otca, nejaký nárok na tento dom? Ako je to s dedičstvom, keď žijú spolu ako partneri?

Odpoveď: Dedenie druha alebo družky

Dobrý deň. Pokiaľ ide o trvalý pobyt, jeho zriadenie samo o sebe nezakladá žiadne vecnoprávne nároky na nehnuteľnosť. Hlásenie trvalého pobytu má v zásade evidenčný charakter.

Dedenie druha a družky možno zaradiť pod tzv. druhú dedičskú skupinu (resp. aj tretiu). Druhú dedičskú skupinu tvorí manžel poručiteľa, poručiteľovi rodičia a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Práve poslednú skupinu osôb môže tvoriť druh a družka. Zákonné dedenie po druhovi alebo družke preto v zásade nemožno vylúčiť. Rovnako nemožno vylúčiť ani dedenie zo závetu v prípade, ak by druh alebo družka zriadili závet v prospech toho druhého.

 

Trápi vás "Dedenie druha alebo družky" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dedenie druha alebo družky (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako to je s dedením, keď rozvedený syn má 3 deti a s partnerkou žije už asi 15 rokov. Je chorý a jeho partnerka nevlastní nič. Byt, auto... je na syna, ktorý ich kúpil pred spolužitím s partnerkou. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie druha alebo družky

(odpoveď odoslaná: 28.10.2024)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že ak Váš syn nie je ženatý, ale má tri deti, zákonnými dedičmi v zmysle ust. Občianskeho zákonníka budú výlučne jeho vlastné deti a nie jeho partnerka.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dedenie druha alebo družky (Dedičské právo)

Dobrý deň, žijem s partnerom 22 rokov, nemáme spoločné deti. On vlastní 1/6 rodinného domu. Má 5 súrodencov, rodičov už nemá. Žijeme v harmonickom vzťahu, staráme sa jeden o druhého. Ako by som bola na tom v prípade dedenia? V prípade, že zomriem ja skôr, bude mať nárok po jeho smrti na dedičstvo moja dcéra z prvého manželstva, ktorá žije s nami?

Odpoveď: Dedenie druha alebo družky

(odpoveď odoslaná: 30.09.2024)

Dobrý deň,

v prípade úmrtia Vášho partnera by ste podľa slovenského práva mali nárok na dedičstvo titulom spolužijúcej osoby spolu s jeho súrodencami, dedili by ste po ňom rovným dielom. 

Ak by ste zomreli Vy skôr, Vaša dcéra z prvého manželstva by dedila po vašom partnerovi iba za predpokladu, že by v čase jeho smrti žila s ním v jednej domácnosti aspoň 1 rok pred jeho smrťou a starala by sa o spoločnú domácnosť alebo by bola na neho odkázaná výživou. Ak by spĺňala tieto podmienky, tak by dedila. V opačnom prípade by nededila po vašom partnerovi, pokiaľ by sám nepodpísal závet, v ktorom by jej niečo odkázal. Bez závetu by v takomto prípade dedila zo zákona iba jeho rodina, teda súrodenci. 


Podotázka: Dedenie druha alebo družky (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, mala som priateľa (druha). Žili sme spolu 8 rokov, máme spolu dcérku, ktorá má 5 rokov, a synčeka, ktorý má 7 rokov. Môj druh pred 3 mesiacmi spáchal samovraždu. Mal na svoje meno napísané auto a tiež vlastnil mobilný telefón. Chcem sa opýtať, ak deti boli jeho, čo je aj uvedené v rodnom liste, budú dediť naše deti? Jeho rodina nám nechce vydať jeho telefón, ktorý vyžadujú naše deti. Sú malé, ale uvedomujú si, že to bol telefón ich otca, a chcú ho. Telefón drží jeho sestra, má na to právo? Bude mne zaslaný nejaký list o dedičskom konaní, keďže deti sú neplnoleté? Môj druh nemal u mňa trvalý ani prechodný pobyt, mal trvalý pobyt u svojho otca. Môže sa stať, že tam mi príde nejaký papier? Vopred ďakujem.

Odpoveď: Dedenie druha alebo družky

(odpoveď odoslaná: 02.09.2024)

Dobrý deň, vo veci odporúčam kontaktovať okresný/mestský súd podľa miesta trvalého bydliska otca detí a zistíte tak meno notára, ktorémá bol dedičský spis pridelený. Následne môžete kontaktovať notára ako matka detí, ktorých biologockým otcom bol poručiteľ.

Vy ako družka a matka maloletých detí nie ste zákonným dedičom. Zákonnými dedičmi budú len vaše deti ako deti poručiteľa.


Trápi vás "Dedenie druha alebo družky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie druha alebo družky (Dedičské právo)

Dobrý deň, žijem s partnerom. Každý máme svoje dospelé deti. Byt je jeho. Ako je to s dedičstvom? V prípade jeho smrti musím sa vysťahovať, prípadne do kedy? Náklady platíme na polovicu, žehlím, periem, upratujem ako v manželstve. Ďakujem. G.

Odpoveď: Dedenie druha alebo družky

(odpoveď odoslaná: 28.08.2024)

Dobrý deň, z tázky vyplýva, že váš priateľ je výlučným vlastníkom bytu, prčiom nie ste manželia. Uvádzame, že v prípade úmrtia priateľa, zákonnými dedičmi po ňom by boli výlučne jeho vlastné prípadne osvojené deti. Vy ako priateľka nie ste zákonným dedičom.
V prípade úmrtia priateľa nie ste povinná sa z bytu vysťahovať, lebo ide o vaše obydlie, ktoré je chránené Ústavou SR.

Riešením vašej situácie by bolo, aby priateľ vám daroval podiel na byte, prípadne aspoň aby ste spísali dohodu o zriadení vecného bremena vo váš prospech spočívajúce v práve doživotného bývania v byte. Predmetná dohoda podlieha vkladovému konaniu do katastra nehnuteľností. Toto vecné bremeno v prípade úmrtia priateľa by prešlo na nového vlastníka bytu - jeho zákonných prípadne závetných dedičov.

 


Podotázka: Dedenie druha alebo družky (Dedičské právo)

Dobrý deň, zdedil som byt po otcovi. Na byte je vecné bremeno s doživotným právom užívania bytu pre jeho družku. Ako postupovať, ak družka neplatí za služby spojené s užívaním bytu a energie? Jednoducho tam býva zadarmo a náklady znáša moja rodina.

Odpoveď: Dedenie druha alebo družky

(odpoveď odoslaná: 21.08.2024)

Dobrý deň,
ak nebolo právo doživotného užívania dohodnuté ako bezodplatné, tak potom je družka povinná platiť náklady spojené s užívaním bytu, resp. ich časť. Môžete ju teda vyzvať, aby platila aj ona úhrady za dané služby. Ak platiť nebude, tak môžete podať žalobu na súd. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Dedenie druha alebo družky (Dedičské právo)

Dobrý deň, žijeme s druhom v spoločnej domácnosti 8 rokov a 5 rokov ho opatrujem. Má obmedzené chodenie a starám sa aj o celú domácnosť. Partner má dve deti, ktoré mi pri opatrovaní nepomáhajú, len raz za týždeň prídu na návštevu. Ako je to s dedením? Partner má byt, ktorý odkúpil od mesta pred 12 rokmi. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie druha alebo družky

(odpoveď odoslaná: 29.07.2024)

Dobrý deň,
vo veci uvádzame, že vy ako priateľka vášho partnera nie ste zákonným dedičom v prípade úmrtia partnera. Zákonnými a neopomenuteľnými dedičmi sú deti vášho partnera.

Pýtate sa na dedenie bytu. V tomto smere uvádzame, že zákonnými dedičmi bytu sú výlučne deti vášho partnera, a nie aj vy ako partnerka, lebo nie ste manželia.

Samotná nestarostlivosť o otca /len návšetvy/ nie je dôvodom na to, aby zákonnými dedičmi deti partnera neboli, keďže ako vy sama uvádzate, staráte sa o neho, ako aj o spoločnú domácnosť a on zrejme svoje deti nepožiadal o pomoc, na ktorú by bol odkázaný od nich.  Ak by chcel partner svoje deti vydediť, musel by spísať listinu o vydedení zákonných dedičov v zmysle ust. § 469a/ Občianskeho zákonníka a určiť dedičov.

Riešením, aby vy ste boli vlastnáčkou bytu, je spísanie darovacej zmluvy buď na celý byt alebo na podiel na byte vo váš prospech. Následne v prípade úmrtia partnera predmetom dedenia bude len podiel na byte, ktorý by bol vo vlastníctve vášho partnera.

Odporúčam vo veci kontaktovať adovkáta.


Trápi vás "Dedenie druha alebo družky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie druha alebo družky (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o dedičských právach v nasledujúcej situácii: Partner a partnerka žijú spolu v jednom byte 15 rokov. Partner v uvedenom byte nemá trvalé bydlisko, no sú spoluvlastníkmi a majú spoločného jediného syna. Aké dedičské práva má partnerka a syn po partnerovi? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie druha alebo družky

(odpoveď odoslaná: 04.04.2024)

Dobrý deň, dedenie po druhov sa riadi pravidlami stanovenými v Občianskom zákonníku. Bez explicitného závetu by dedičmi prvého stupňa boli priami potomci, teda ich spoločný syn. Taktiež, ak je družka spoluvlastníkom nehnuteľnosti, tento spoluvlastnícky podiel na byte by sa nestal súčasťou dedičstva. Jeho podiel by pripadol synovi. Ak máte ďalšie špecifické otázky týkajúce sa rozdelenia majetku alebo potrebujete konkrétnejšiu analýzu, dajte nám vedieť. 


Podotázka: Dedenie druha alebo družky (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám otázku. Ak som žila s partnerom 17 rokov a on náhle zomrel, nemáme žiadny oficiálny doklad o tomto vzťahu. Môj partner mal 3 deti, ktoré o neho neprejavili záujem už 20 rokov. Spolu sme mali auto na lízing a na účte nám zostalo pár eur. Pohreb som organizovala a celý som ho aj zaplatila, jeho deti sa ho ani nezúčastnili. Je mi jasné, že dedičské konanie bude s najväčšou pravdepodobnosťou iba pre nich a nikto ma nekontaktoval. Existuje nejaká možnosť, ako by som mohla aspoň peniaze za pohreb získať od dedičov? Alebo je nejaká možnosť, ako sa môžem zúčastniť na dedičskom konaní?

Odpoveď: Dedenie druha alebo družky

(odpoveď odoslaná: 04.07.2023)

Dobrý deň, vo veci kontaktujte informačné centrum okresného súdu podľa miesta trvalého bydliska druha a zistíte tak meno notára, ktorého následne písomne kontaktujte. Uplatnite si súčasne náklady spojené s pohrebom vrátane predloženia dokladov vo fotokópii, plus Vaše nároky na majetok, ktoré ste uhradili Vy /auto na leasing a pod./.
Zoznam súdov nájdete na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.

V prípade, že by Vám neboli priznané náklady spojené s pohrebom, môžete tieto vymáhať od dedičov zo zákona / dcér poručiteľa/ a to podľa rozsahu nimi zdedeného majetku.


Podotázka: Dedenie druha alebo družky (Dedičské právo)

Dobrý deň, Rada by som sa informovala o pravidlách týkajúcich sa dedenia môjho bytu. S partnerom spolu bývame 6 rokov v byte, ktorý je výhradne v mojom vlastníctve. Ak by partner zomrel skôr ako ja, musela by som vyplácať jeho deti z môjho bytu, v ktorom spoločne bývame? Taktiež by ma zaujímalo, ako je to v prípade, že by som zomrela skôr ako môj partner. Dediť by môj partner polovicu môjho bytu? Je možné vyriešiť dedičstvo celého môjho bytu závetom? Nemám deti, len súrodencov. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie druha alebo družky

(odpoveď odoslaná: 24.10.2022)

Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že ste výlučným vlastníkom bytu, v ktorom bývate spolu s Vašim druhom, deti nemáte, súrodencov áno. Uvádzame, že v prípade, že by došlo k úmrtiu druha, potom predmetný byt nebude predmetom dedenia, lebo nie je von vlastníctve prípadne spoluvlastníctve druha. Ak by ste zomreli skôr Vy a zostal by druh, dedičom bytu budú v zmysle ust. § 474 Obč. zákonníka Vaši rodičia, spolužijúca osoba, ktorou je Váš druh. AK by rodičia nežili, potom prichádza do úvahy dedenie až v 3. skupine dedičov, kde by dedičmi boli aj Vaši súrodenci. Správne sa pýtate v otázke a pochopili sme, že nechcete, aby v prípade Vášho úmrtia dedili byt aj Vaši súrodenci, preto je riešením Vášho problému spísanie závetu v prospech druha. Vaši súrodenci prípadne rodičia predmetný závet napadnúť nemôžu z dôvodu, že nebudú dedičmi a to z dôvodu, že rodičia a ani súrodenci nie sú neopomuteľnými dedičmi. Neopomenuteľnými dedičmi sú len deti či už plnoleté alebo maloleté. Na spísanie závetu odporúčam kontaktovať notára. Uvádzame, že nás môžete sledovať aj na FB, ako stať sa odberateľom našich videí na youtube.  
Trápi vás "Dedenie druha alebo družky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie druha alebo družky (Dedičské právo)

Dobrý deň, Sme partner a partnerka. Partner má dve dospelé deti. Ako by to vypadalo, ak by napísal závet, v ktorom by mi ako partnerke odkázal "niečo" a taktiež by odkázal aj deťom. Existuje možnosť, že by to mohli deti napadnúť? Existuje nejaký právny dokument týkajúci sa partnerov, ktorý by toto riešil? Mám na mysli dedičstvo, odkázanie majetku. Ďakujem. Andrea

Odpoveď: Dedenie druha alebo družky

(odpoveď odoslaná: 12.06.2022)

Dobrý deň,
na vami položenú otázku uvádzame, že ak by váš druh zomrel, jedinými  zákonnými dedičmi v zmysle ust. § 473 Obč. zákonníka v prípade nespísania závetu budú jeho vlastné deti, pričom vy ako družka by ste nemali nárok na dedenie jeho majetku. Predmetom dedenia po druhovi by bol majetok, ktorého je výlučným vlastníkom alebo podielovým spoluvlastníkom, kedy predmetom dedenia by bol len jeho spoluvlastnícky podiel.

Ak by ste vy ako družka chceli dediť, potom podmienkou by bolo, aby druh spísal závet aj vo váš prospech, pričom platí, že plnoletým potomkom by sa musela dostať aspoň jedna polovica ich zákonného podielu na dedičstve, inak by bol závet neplatný pokiaľ by nedošlo k ich vydedeniu potomkov, čo vyplýva z ust. § 479 Obč. zákonníka.

Riešením vo vašom prípade je aj to, aby druh za svojho života vám daroval podiel na jeho majetku, prípadne uzatvorenie manželstva.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedenie druha alebo družky" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.