Agentúra mi nevyplatila mzdu. Čo mám robiť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Agentúra mi nevyplatila mzdu. Čo mám robiť?

Dobrý deň, máme problém s pracovnou agentúrou, ktorá nám nevyplatila poslednú mzdu - ani mne ani mojej priateľke. Pracovali sme v automobilke a po skončení sme čakali na mzdu, ktorá mala byť zaslaná na náš účet. Avšak, keď sme volali našemu šéfovi, oznámil nám, že peniaze už poslal, ale na účte nič nevidíme. Splatnosť mzdy bola do 20.11.2016 a neviem, či sa obrátiť na políciu alebo čo máme robiť. Ešte máme ďalší dotaz - ak nám zamestnávateľ, v tomto prípade agentúra, bude posielať napríklad 400 eur na účet a zvyšok nám dáva v hotovosti do ruky, nemôže byť toto považované za daňový podvod? Ďakujem.

Odpoveď: Agentúra mi nevyplatila mzdu. Čo mám robiť?

Nevyplatenie mzdy je možné riešiť buď trestným oznámením alebo podaním žaloby na súd o vyplatenie dlžnej sumy mzdy. Trestné oznámenie by mohlo byť úspešné len za podmienky, že zamestnávateľ v čase splatnosti mzdy mal prostriedky na mzdy, no napriek tomu ich nevyplatil. Odporučili by sme Vám v prvom kroku zaslať zamestnávateľovi písomnú výzvu, kde ho upozorníte na možné dôsledky jeho protiprávneho konania. V prípade, že nebude reagovať na výzvu, môžete postupovať formou trestného oznámenie alebo žaloby, ako už bolo uvedené. Vo výzve môžete zamestnávateľa upozorniť aj na skutočnosť, že vyplácanie mzdy nad sumu uvedenú v pracovnej zmluve nie je v súlade so zákonom.