Máte
otázku?

Mimosúdna dohoda o styku otca s maloletým dieťaťom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice

Otázka: Mimosúdna dohoda o styku otca s maloletým dieťaťom

Dobrý deň, s bývalou manželkou som rozvedený od septembra 2015. Na súde sme sa dohodli na tom, že stretávanie s mojou dcérou bude záležitosťou dohody medzi mnou a bývalou manželkou, ktorej bola dcéra zverená do starostlivosti. Táto dohoda je však často komplikovaná, mení sa na poslednú chvíľu a často neprichádza k realizácii. S dcérou som sa nestretol už viac ako pol roka a neviem s ňou ani telefonovať (bude mať 5 rokov, nemá vlastný telefón), pretože bývalá manželka mi ju nechce pri telefonáte sprostredkovať. V poslednej dobe sa neviem ani s bývalou manželkou stretnúť, aby sme sa dohodli na stretávaní sa s dcérou; ochotná je so mnou komunikovať len telefonicky, pričom odmieta sprostredkovať mi stretnutie s dcérou a ako som už spomenul, ani telefonát s ňou. Chcel by som Vás poprosiť o radu, ako postupovať ďalej a aké sú možnosti zmeny, aby som sa mohol s dcérou stretávať a komunikovať, okrem podania návrhu na úpravu rodičovských práv a povinností po rozvode súdnou cestou? Aký je postup, ak by som to chcel riešiť súdnou cestou pomocou uvedeného návrhu? Ďakujem. S pozdravom, S.

Odpoveď: Mimosúdna dohoda o styku otca s maloletým dieťaťom

Dobrý deň,

ak máte súdom schválenú dohodu, a tú matka nerešpektuje, je možné požiadať súd o súdny výkon rozhodnutia, inak povedané súd poverí osobu, ktorá zabezpečí, aby Vám dieťa bolo v dohodnutom čase odovzdané. Podľa § 25 ods.4 Zákona o rodine  Ak jeden z rodičov opakovane bezdôvodne a zámerne neumožňuje druhému rodičovi styk s maloletým dieťaťom upravený podľa odseku 1 alebo 2, súd môže na návrh niektorého z rodičov zmeniť rozhodnutie o osobnej starostlivosti. V tomto prípade môžete podať na súd návrh na zverenie dieťaťa do Vašej starostlivosti, resp. striedavej starostlivosti. Návrh by ste mohli oprieť práve o to, že Vám matka dlhodobo zámerne neumožňuje styk a kontakt s dieťaťom.

Trápi vás "Mimosúdna dohoda o styku otca s maloletým dieťaťom" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Mimosúdna dohoda o styku otca s maloletým dieťaťom" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.