POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Je možné stiahnutie trestného oznámenia ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Košice

Otázka: Je možné stiahnutie trestného oznámenia ?

Dobrý deň. Rád by som sa opýtal, či je možné nejakým spôsobom stiahnuť trestné obvinenie alebo zastaviť trestné konanie v prípade krádeže. Pred niekoľkými dňami mi bol odcudzený mobilný telefón. V noci toho istého dňa som spoločne s inou poškodenou osobou podal trestné oznámenie. Po premyslení som sa rozhodol, že by som chcel "stiahnuť" konanie, keďže páchateľmi boli mladí ľudia pod vplyvom alkoholu a neprial by som im za takúto chybu odsedieť 8 rokov. Je to možné? Mohol by som to urobiť písomne? (Krádež sa stala na druhom konci republiky a nerád by som sa tam musel znova prepraviť.) Do akého termínu by som mohol takéto rozhodnutie podať? Ďakujem a prajem pekný deň.

Odpoveď: Je možné stiahnutie trestného oznámenia ?

Dobrý deň, obdobný problém v našej poradni už bol niekoľko krát preberaný.

1./ V zásade platí, že raz podané trestné oznámenie nie je možné vziať späť.  Orgány činné v trestnom konaní sú povinné o všetkých trestných oznámeniach zistiť náležite skutkový stav veci,  či sa skutok stal, či je skutok trestným činom , kto ho spáchal, atď.

2./ Nepíšete, či sa už našiel páchateľ /podľa otázky zrejme áno/ a či  mobilný telefón Vám bol už vrátený. Rozhodujúci je aj rozsah spôsobenej škody. V zmysle ust. §  212 odst. 1 Trest. zákona :  Kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a spôsobí tak malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.  Malou škodou v zmysle ust. § 125 TZ  je škoda vo výške prevyšujúca sumu 266,- €.

3./ Nepíšete, aká škoda Vám bola spôsobená. Riešením je úprava náhrady škody, nevieme, akým spôsobom ste je v podanom trestnom oznámení špecifikoval. Nebudeme Vás navádzať na krivú výpoveď. Možnosťou je aj zmier medzi Vami a obvineným, potom by bolo trestné stíhanie zastavené /§ 215 TP/.