POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Ako zastaviť trestne stihanie?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Ako zastaviť trestne stihanie?

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o právnu radu. Podala som trestné oznámenie na manžela za neustále psychické týranie. Momentálne je vo vyšetrovacej väzbe. Teraz mi je to ľúto, lebo sme mohli problém vyriešiť aj iným spôsobom. Obvinili ho zo spáchania trestného činu "týrania blízkej a zverenej osoby", pričom mu pridali aj paragraf 180. Rada by som dosiahla, aby ho pustili z väzby a mohli sme sa dohodnúť normálne. Čo mám robiť? Dá sa to nejako vziať späť? Písala som aj na súd sudkyni, ktorá ho poslala do väzby, no zatiaľ sa mi nikto neozval. Ako mám postupovať ďalej? Napísala som sudkyni, že nechcem, aby môj manžel skončil vo väzení. Už som z tejto situácie zúfalá a neviem, kde mám napísať, ako to všetko vziať späť. Ďakujem pekne za radu.

Odpoveď: Ako zastaviť trestne stihanie?

Dobrý deň, po trestnom oznámení postupujú orgány činné v trestnom konaní z úradnej povinnosti. Tzn. že nie sú potrebné žiadne ďalšie návrhy z Vašej strany, aby bol skutok Vášho manžela riadne vyšetrený. Vo Vašom prípade dokonca nejde ani o trestné činy, na ktoré sa vzťahuje povinnosť súhlasu poškodeného (ustanovenie § 211 Trestného poriadku). Z toho vyplýva, že nie je možné vo Vašom prípade odvolať súhlas poškodeného (Vás), nakoľko trestné stíhanie voči nemu nie je vedené pre zákonom vymenované trestné činy. Vzhľadom na to, nie je možné z Vašej pozície urobiť nič viac než to, čo ste doteraz spravili, t.j. napísali ste sudcovi, že už netrváte na trestnom stíhaní. Napriek tomu nepredpokladám, že na základe Vášho listu sudcovi bude trestné stíhanie zastavené, nakoľko takú možnosť Trestný poriadok neupravuje.

Trápi vás "Ako zastaviť trestne stihanie?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Ako zastaviť trestne stihanie? (Trestné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Môj priateľ je vo väzbe za domáce násilie. Veľmi ho milujem a toto všetko ma veľmi trápi. Rada by som sa informovala, či existuje spôsob, ako to zastaviť a dosiahnuť, aby sa vrátil domov? Vypovedať som bola nútená z nervov a vyčerpania.

Odpoveď: Ako zastaviť trestne stihanie?

(odpoveď odoslaná: 30.10.2023)

Dobrý deň,
trestný čin domáceho násilia trestný zákon nepozná, pôjde teda pravdepodobne o iný trestný čin. V uvedenom prípade pôjde pravdepodobne o trestný čin týrania blízkej osoby a zverenej osoby.

Prostriedkom ako zastaviť trestné stíhanie môže byť odvolanie súhlasu poškodeného. A

však v prípade, ak ide práve o spomínaný trestný čin týrania, súhlas poškodeného sa na daný trestný čin nevzťahuje. Nie je uvedený v zozname trestných činov. 

 

Pre vylúčenie pochybností a v prípade, ak ste poškodenou v trestnom konaní, tak môžete nahliadať do spisu, z tohto viete zistiť o aký trestný čin ide a teda aj to, či môžete využiť inštitút súhlasu poškodeného. Výpočet trestných činov na ktorý sa vzťahuje súhlas poškodeného nájdete v ust. § 211 Trestného poriadku.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ako zastaviť trestne stihanie? (Trestné právo)

Dobrý deň, Prosím o radu: môj partner, osoba so zdravotným postihnutím (zatiaľ bez priznaného invalidného dôchodku), bol uväznený a nemá žiadne finančné prostriedky. Myslím tým ani invalidný dôchodok, ani dávky v hmotnej núdzi. Umožnia mu dovybaviť invalidný dôchodok? Mal ísť teraz. Z čoho bude platiť pobyt vo väznici? Začiatkom januára má súd, je invalid - amputovaná pravá noha.

Odpoveď: Ako zastaviť trestne stihanie?

(odpoveď odoslaná: 21.11.2022)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že vo Vašom prípade môže priateľ podať žiadosť o invalidný dôchodok. Žiadosť o invalidný dôchodok podáva prostredníctvom ústavu Zboru väzenskej a justičnej stráže v pobočke príslušnej podľa sídla tohto ústavu, kde sa väzba vykonáva.


Podotázka: Ako zastaviť trestne stihanie? (Trestné právo)

Dobrý deň, potrebovala by som právnu pomoc. Podala som trestné oznámenie na svojho partnera, ktorého obvinila z napadnutia. Sudca ho poslal do väzby. Teraz by som sa chcela informovať, či existuje možnosť zrušiť trestné oznámenie, aby nemusel ostať vo väzení. Je to pre mňa veľmi ťažké, cítim sa zúfalo a psychicky na dne. V čase, keď som podávala trestné oznámenie, som bola pod stresom a cítila som sa bezbranná, a nehovorila som pravdu. Odvtedy mi nedošlo žiadne oznámenie. Chcela by som sa teda opýtať, ako môžem postupovať, ak chcem zrušiť trestné stíhanie a podať nové výpovede, ktoré budú zodpovedať skutočnosti. Stačí, keď napíšem sudcovi, ktorý môjho partnera poslal do väzby? Ďakujem vám za radu.

Odpoveď: Ako zastaviť trestne stihanie?

(odpoveď odoslaná: 06.01.2021)

Dobrý deň,
trestné oznámenie nie je možné len tak jednoducho vziať späť alebo zastaviť trestné stíhanie na základe žiadosti poškodeného. Orgány činné v trestnom konaní totiž prejednávajú všetky skutky o ktorých sa dozvedia zo zákona. Nepotrebujú na to návrh. Z toho dôvodu, ak sa už raz o trestnom čine dozvedeli, musia ho zákonným spôsobom vyšetriť.

Jedinou možnosťou je, ak právna kvalifikácia skutku spadá pod ustanovenie § 211 Trestného poriadku, vziať súhlas s trestným stíhaním späť. Ak poškodený vezme súhlas s trestným stíhaním späť, trestné stíhanie bude neprípustné a budú musieť trestné stíhanie zastaviť.


Trápi vás "Ako zastaviť trestne stihanie?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako zastaviť trestne stihanie? (Trestné právo)

Dobrý deň, na Bazosi som chcela kúpiť kabelku od predavačky, ktorej som poslala 85 eur na účet v Českej republike. Odkedy som jej poslala potvrdenie z banky o prevode, väčšinou sa mi neozýva. Všetko, čo o tejto predavačke viem, je len meno, ktoré je uvedené na Bazosi. Podľa dostupných informácií by mala pochádzať z Prahy. Komunikovali sme predovšetkým e-mailom a kabelka, ktorú som si chcela zakúpiť, je stále v ponuke. Začínam mať pocit, že som bola podvedená a obávam sa, že kabelku ani peniaze už neuvidím. Rada by som sa informovala o tom, ako mám postupovať, ak by som chcela podať trestné oznámenie za podvod na jej meno. Je možné to urobiť aj telefonicky a má vôbec zmysel sa takto snažiť? Ďakujem.

Odpoveď: Ako zastaviť trestne stihanie?

(odpoveď odoslaná: 05.07.2020)

Dobrý deň,

meno uvedené v inzeráte nemusí byť totožné s majiteľom bankového účtu, na ktorý ste zaslali peniaze.

V otázke nepíšete kedy ste uhradili kúpnu cenu a ako ste sa dohodli s predávajcou na zaslaní tovaru.

Odporúčame, aby ste predávajúcu vyzvali k zaslaniu tovaru prípadne vráteniu kúpnej ceny na Váš účet vo Vami stanovenej /krátkej/ lehote a to s tým, že ak peniaze nevráti, vec oznámite ako českej tak aj slovenskej obchodnej inšpekcii a podáte trestné oznámenie.

Keďže kabelka je naďalej ponúkaná na predaj, zrejme ide o podvod a preto odporúčame súčasne, t.j. nie následne až keď sa predávajúca neozve, aby ste kontaktovali Vašu banku a to s tým, že ste omylom uhradili uvedenú sumu na konkrétny účet, aby banka žiadala vrátenie platby. Ak majiteľ účtu odmietne peniaze vrátiť, musí Vám banka oznámiť meno majiteľa účtu a peniaze budete musieť vymáhať cestou súdu. Uvedená služba zo strany banky je spoplatnená.
Podotázka: Ako zastaviť trestne stihanie? (Trestné právo)

Dobrý deň, Rád by som Vás požiadal o informáciu. Súd, ktorý podmienečne prepustil odsúdeného, rozhodol o neosvedčení sa v skúšobnej dobe a tým nariadil dosedenie zvyšku trestu v decembri 2017. Až dva roky neskôr, v decembri 2019, súd vydal výzvu na nastúpenie do výkonu trestu. Sú tieto dva roky v štandardnom postupe?

Odpoveď: Ako zastaviť trestne stihanie?

(odpoveď odoslaná: 03.06.2020)

Dobrý deň,
áno, je to v súlade so zákonom.

Platí ust. § 90 Trestného zákona :

"(1) Uložený trest nemožno vykonať po uplynutí premlčacej doby, ktorá je
a) dvadsať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody na doživotie,
b) pätnásť rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci desať rokov,
c) desať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody najmenej na päť rokov,
d) päť rokov pri odsúdení na iný trest.
(2) Premlčacia doba sa začína právoplatnosťou rozsudku a pri podmienečnom odsúdení, podmienečnom odsúdení s dohľadom, podmienečnom prepustení alebo podmienečnom prepustení s dohľadom právoplatnosťou rozhodnutia o tom, že sa trest vykoná.
(3) Do premlčacej doby sa nezapočítava doba, po ktorú nebolo možné trest vykonať preto, že sa odsúdený zdržiaval v cudzine s úmyslom vyhnúť sa trestu, alebo bol na ňom vykonávaný trest odňatia slobody."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris GálPodotázka: Ako zastaviť trestne stihanie? (Trestné právo)

Dobrý deň. Domov mi prišiel dopis o vznesení obvinenia za prečin krádeže spáchaný formou spolupáchateľstva. Hoci som nič neurobil, v ich výpovediach troje svedkov tvrdí, že ma tam videli. Ako by som mal postupovať a je možné to zvrátiť?

Odpoveď: Ako zastaviť trestne stihanie?

(odpoveď odoslaná: 03.04.2020)

Dobrý deň. Pokiaľ sa vznesené obvinenie založilo na nesprávnych skutkových zisteniach, je na mieste sa voči nemu brániť. Opravným prostriedkom proti uzneseniu o vznesení obvinenia je sťažnosť. Sťažnosť je potrebné podať v lehote 3 pracovných dní odo dňa doručenia (deň doručenia sa do tejto lehoty nezapočítava). Ak by ste aj podali sťažnosť oneskorene, tak prokurátor by mohol vec preskúmať titulom výkonu dozoru nad dodržiavaním zákonnosti v prípravnom konaní.


Trápi vás "Ako zastaviť trestne stihanie?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako zastaviť trestne stihanie? (Trestné právo)

Dobrý večer. Moja dcéra bola sexuálne zneužitá a podal som trestné oznámenie na páchateľa za sexuálne zneužitie maloletých. V prípade mojej dcéry došlo k sexuálnemu styku s páchateľom dobrovoľne. Prosím, môže sa stiahnuť trestné oznámenie, ktoré som podal 23. 6. 2019? Ďakujem.

Odpoveď: Ako zastaviť trestne stihanie?

(odpoveď odoslaná: 28.06.2019)

Dobrý deň,

V prvom rade je nevyhnutné poznamenať, že v zmysle súčasných trestnoprávnych predpisov nie je možné už podané trestné oznámenie vziať späť. Po podaní trestného oznámenia orgány činné v trestnom konaní vo väčšine prípadov konajú samostatne. V prípade potreby Vás môžu ako oznamovateľa trestného činu dokonca aj predvolať na výsluch alebo vyzvať na jeho doplnenie.

Ak skutočnosti vyplývajúce z trestného oznámenia nasvedčujú, že bol spáchaný trestný čin, orgány činné v trestnom konaní na základe zásady legality začnú trestné stíhanie vo veci alebo voči konkrétnemu páchateľovi ak je ten známy. Orgány činné v trestnom konaní sú vždy povinné preskúmať opodstatnenosť podaného trestného oznámenia t.j. či je skutok trestným činom, či sa skutok stal a kto ho spáchal.

Určitú výnimku z vyššie uvedenej zásady predstavuje ustanovenie § 211 Trestného poriadku (TP).
V prípade ak by sa predmetné trestné oznámenie vzťahovalo na trestné činy a osoby vymedzené v príslušnom ustanovení TP, možno začať a v už začatom trestnom stíhaní pokračovať iba so súhlasom poškodeného.

Nakoľko ustanovenie § 211 TP obsahuje taxatívny výpočet trestných činov a trestné činy proti ľudskej dôstojnosti v ňom nie sú obsiahnuté, vo vašom prípade tak nie je možné vziať trestné oznámenie späť. 


Podotázka: Ako zastaviť trestne stihanie? (Trestné právo)

Vyšetrovanie som zrušila, pretože som si želala, aby bolo zastavené pátranie po osobe, ktorú predtým hľadali. K tomuto rozhodnutiu som dospela, pretože sa zmenila výpoveď a táto osoba s celým prípadom nemá nič spoločné. Vyšetrovateľka však uviedla, že nemôže pátranie zrušiť, pokiaľ danú osobu nevypočuje. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako zastaviť trestne stihanie?

(odpoveď odoslaná: 20.08.2018)

Dobrý deň,

je potrebné uviesť, že raz podané trestné oznámenie nie je možné vziať späť. O každom podanom trestnom oznámení sú orgány činné v trestnom konaní povinné náležite konať a zisťovať, či sa stal skutok, ktorý je predmetom trestného oznámenia, či tento skutok je trestným činnom, kto ho spáchal a pod.

Stiahnuť trestné oznámenie môžete len vtedy, ak sú na to splnené zákonom stanovené podmienky. V opačnom prípade bude polícia naďalej pokračovať v trestnom konaní, ktorého výsledkom bude buď odsúdenie obvineného za spáchaný trestný čin alebo oslobodenie. 

V otázke nepíšete okolnosti o čo sa vôbec jedná.

Ak Vy sama nechcete, aby po určitej osobe nebolo vyhlásené pátrania, v takejto veci nemôžete vzniesť takúto požiadavku.

Podľa § 81b/ zákona o policajnom zbore nezvestnou osobou sa na účely tohto zákona rozumie fyzická osoba, ktorej nezvestnosť je oznámená Policajnému zboru, nie je páchateľom trestného činu, môže byť ohrozená na živote alebo zdraví a miesto jej pobytu nie je známe. 

 

Teda zo samotnej definície podľa zákona je pátranie po takejto osobe v záujme ochrany života a zdravia tejto osoby a v takomto prípade požiadavka hocikoho nie je podstatná.

Podľa§ 17 zákona o policajnom zbore "policajt je oprávnený požadovať potrebné vysvetlenie od osoby, ktorá môže prispieť k objasneniu skutočností dôležitých pre odhalenie priestupku alebo správneho deliktu a na zistenie jeho páchateľa, ako aj na vypátranie hľadaných alebo nezvestných osôb a vecí. V prípade potreby je policajt oprávnený vyzvať osobu, aby sa ihneď alebo v určenom čase dostavila na útvar Policajného zboru na spísanie zápisnice o podaní vysvetlenia alebo, ak ide o objasňovanie priestupku, na spísanie záznamu alebo zapísania výsledkov úkonov do správy o výsledku objasňovania priestupku."

 

 


Podotázka: Ako zastaviť trestne stihanie? (Trestné právo)

Dobrý deň, minulý rok som sa zapletol do dopravnej nehody, počas ktorej som spätným zrkadlom zachytil chodca. Incident nastal vo večerných hodinách, keď dotyčný prechádzal cez vozovku mimo vyznačeného priechodu pre chodcov a bez reflexných prvkov. V dôsledku nehody utrpel úraz, ktorý vyžadoval 5 až 6 mesiacov liečby. Ja pri incidente nie som dýchal do alkoholového testeru, zatiaľ čo chodec mal výsledok 0,15 mg/l. Vyšetrovateľ voči mne začal trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví. V uznesení vyšetrovateľa je uvedené, že som sa úplne nevenoval vedeniu vozidla a nevnímal dostatočne situáciu na ceste. Zároveň sa však uvádza, že k závažnejšiemu spôsobu konania nedošlo, s odkazom na okolnosti nehody - predovšetkým na fakt, že chodec sa pohyboval po ceste bez reflexných prvkov, čo značne sťažilo jeho rozpoznanie na väčšiu vzdialenosť. Rád by som sa informoval o možnostiach, ako sa vyhnúť strate vodičského oprávnenia, ako aj povinnosti zaplatiť finančné odškodné, keďže som jediným živiteľom rodiny (auto je pre mňa nevyhnutné pre dochádzanie do práce, najmä vzhľadom na absenciu vhodných verejných dopravných spojení). Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako zastaviť trestne stihanie?

(odpoveď odoslaná: 09.05.2017)

Dobrý deň, v predmetnom trestnom stíhaní je vo Vašom záujme poukazovať na všetky skutočnosti, ktoré Vás zbavujú viny, teda, že ste neporušili žiadnu zákonnom uloženú povinnosť súvisiacu s vedením motorového vozidla. Orgány činné v trestnom konaní Vám musia dokázať, že ste riadeniu skutočne nevenovali dostatočnú pozornosť a že aj vzhľadom na špecifické okolnosti dopravnej nehody, ste mohli chodca včas zbadať a zabrániť tak nárazu. Tieto skutočnosti však s najväčšou pravdepodobnosťou môžu byť objasnené len určitými vyšetrovacími úkonmi ako je vyšetrovací pokus resp. rekonštrukcia. Odhadnúť, či vo Vašom prípade, môže súd rozhodnúť o Vašej vine a pristúpiť k uloženiu niektorých trestov, možno preto až po ukončení vyšetrovania.


Trápi vás "Ako zastaviť trestne stihanie?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako zastaviť trestne stihanie? (Trestné právo)

Dobrý deň. Kedy môžem požiadať o odpustenie zvyšku trestu, ktorý spočíva v zadržaní vodičského preukazu za ublíženie na zdraví? Uložený trest je vo výmere 20 mesiacov s podmienkou na 3 roky. Rozsudok nadobudol právoplatnosť v septembri 2016. Kde a komu podať žiadosť? Ďakujem.

Odpoveď: Ako zastaviť trestne stihanie?

(odpoveď odoslaná: 04.05.2017)

Dobrý deň, v prípade, ak Vám bol uložený trest zákaz činnosti viesť motorové vozidlo žiadosť o odpustenie zvyšku trestu zákazu činnosti môžete podať až potom keď uplynula polovica takto uloženého trestu. Musíte preukázať, že vediete riadny život a že výkon trestu už ďalej nie je potrebný. Žiadosť treba adresovať na súd, ktorý rozhodoval o treste. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako zastaviť trestne stihanie?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.