Ako stiahnuť trestné oznámenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Košice

Otázka: Ako stiahnuť trestné oznámenie

Dobrý deň, už som Vám raz písal o svojom probléme a ďakujem za odpoveď. Išlo o incident, pri ktorom ma kamarát udrel päsťou do tváre, v dôsledku čoho mi vypadli dva zuby a zlomil sa mi nos. Strávil som 53 dní na nemocenskej. Pochopiteľne, som to nahlásil a situácia bola riešená v priestupkovom konaní. Na základe rady, ktorú som dostal, som nenechal vec tak a podal trestné oznámenie v tej istej veci. Momentálne vyšetruje polícia v našom meste, kde bol prizvaný aj znalec v oblasti medicíny, pretože sa jedná o vážne ublíženie na zdraví. Ozval som sa policajtovi, že neželám aby sa v tomto prípade pokračovalo. Odpovedali mi, že to už nie je možné stiahnuť, ale môj názor zaznamenajú a pridajú, že nechcem aby bol dotyčný trestaný. Je možné, že bude trestaný? Môžu pokračovať v stíhaní aj bez môjho súhlasu? Nechcem, aby bol dotyčný trestaný. Prosím Vás, poraďte mi, čo mám ešte urobiť, aby všetko dopadlo dobre. Môžu jednať aj bez môjho súhlasu a stiahnutia trestného oznámenia? Čo bude ďalej? Prosím Vás o skorú odpoveď a pomoc! Ďakujem Vám, pán advokát.

Odpoveď: Ako stiahnuť trestné oznámenie

Dobrý deň,

pokiaľ bol ten istý skutok riešený v priestupkovom konaní a bolo právoplatne rozhodnuté (či už o vine alebo nevine), potom by už orgány činné v trestnom konaní konať nemali, nakoľko ten istý skutok nemôže byť potrestaný dvakrát. V opačnom prípade, aj v prípade keď nesúhlasíte, orgány činné v trestnom konaní konajú z úradnej povinnosti. Na trestné stíhanie ťažkého ublíženia na zdraví z nedbanlivosti podľa § 157 TZ je potrebný súhlas poškodeného. To, či konanie dotyčného bolo úmyselné alebo nedbanlivostné posúdia orgány činné v trestnom konaní. Ak by bolo nedbanlivostné bol by na ďalšie stíhanie potrebný Váš súhlas.