Dobrý deň,
k Vašej otázke najprv uvediem, že náš právny poriadok rozlišuje medzi neoprávnenou stavbou a nepovolenou stavbou. Neoprávnenou stavbou je stavba postavená na cudzom pozemku bez toho, aby mal stavebník k takému pozemku vlastnícke alebo iné právo, ktoré by ho oprávňovalo na pozemku postaviť stavbu. Naopak nepovolenou stavbou je zase stavba postavená bez stavebného povolenia, prípadne postavená v rozpore so stavebným povolením, takýmto stavbám sa ľudovo hovorí, že sú to tzv. "čierne stavby".
Vo Vašom prípade sa však rozhodne jedná o neoprávnenú stavbu, nakoľko ako hovoríte, sused si ju postavil na Vašom pozemku. Stavebný zákon pod pojmom stavba rozumie stavebnú konštrukciu postavenú stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Súčasne v zmysle judikatúry platí, že „na to aby sme stavbu kvalifikovali ako neoprávnenú nie je potrebné, aby bola na cudzom pozemku postavená celá, postačí, keď je na tomto pozemku postavená sčasti. Čo sa týka unimobunky, tu závisí od podkladu na ktorom stojí. Pokiaľ si jej osadenie vyžiadalo úpravu podkladu (napr. vysypaním štrku pod unimobunku), tak ju možno taktiež klasifikovať ako stavbu.
Čo sa týka Vašich nárokov ako vlastníka pozemku, toto upravuje Občiansky zákonník. Môžete sa ako vlastník pozemku domáhať na súde
a) odstránenia stavby na náklady toho, kto stavbu zriadil,
b) prikázanie neoprávnenej stavby za náhradu do Vášho vlastníctva alebo
c) iného spôsob usporiadania pomerov medzi Vami a vlastníkom stavby, najmä zriadenia vecného bremena k pozemku v prospech vlastníka stavby; toto samozrejme, za náhradu.
Totiž pre podanie žaloby nie je podstatné, či stavba bola zriadená v súlade so stavebným povolením, ale to, že vlastník stavby nemal oprávnenie na takúto stavbu na cudzom (Vašom) pozemku.
Súčasne platí, že aj keď si v žalobe vyberiete niektorý z vyššie uvedených spôsobov vysporiadania vzťahu s vlastníkom stavby, neznamená to, že súd vášmu návrhu aj vyhovie. Súd totiž pri tomto type žaloby nie je viazaný žalobným návrhom, preto po posúdení všetkých okolností prípadu môže usporiadať pomery aj iným spôsobom, ako by ste sa v žalobe Vy domáhali.
Mohol by zaviazať vlastníka stavby na odstránenie takýchto neoprávnených stavieb postavených na Vašom pozemku a to na vlastné náklady. V takomto prípade ak by vlastník stavby dobrovoľne nesplnil to, čo by mu bolo uložené právoplatným rozsudkom súdu, mohli by ste sa domáhať vykonania exekúcie. Ak by však súd vyhodnotil, že odstránenie stavby nie je účelné, mohol by prikázať stavbu do Vášho vlastníctva za náhradu, ktorú by ste uhradili tomu, kto stavbu zriadil. Takýto postup je však možný len za predpokladu, že by ste s tým ako vlastník pozemku súhlasili, pričom však zrejme by to prichádzalo do úvahy iba v prípade unimobunky, nakoľko druhá stavba je prístavbou, podľa toho čo píšete. Tretia možnosť je, že súd by mohol rozhodnúť tak, že vlastníkom stavby je aj naďalej stavebník, ak je to spravodlivé (napr. vzhľadom na dobromyseľnosť stavebníka). V takom prípade by potom usporiadal pomery medzi Vami a vlastníkom stavieb zriadením vecného bremena za náhradu, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.
V prípade, že máte podozrenie, že sa jedná o čierne stavby, t.j. stavby postavené bez stavebného povolenia, môžete najskôr podať na konkrétny stavebný úrad ohlásenie, že Váš sused postavil stavbu bez stavebného povolenia. Tlačivo zvykne byť umiestnené aj na stránkach konkrétneho stavebného úradu. O tomto rozhoduje stavebný úrad, pričom tento by mal konať podľa zákona najmä z vlastného podnetu. Odstránenie stavby stavebný úrad nenariadi iba v prípadoch, keď by rozhodol o vydaní dodatočného povolenia stavby. S týmto by ste však vy ako vlastník pozemku museli súhlasiť. Ak by ste s tým nesúhlasili, stavebný úrad konanie preruší a odkáže Vás na to, aby ste podali žalobu na súde. Ňou by ste sa domáhali niektorého z vyššie spomínaných nárokov vlastníka pozemku v zmysle Občianskeho zákonníka. Konanie o stavbe pred stavebným úradom by zostalo prerušené až do právoplatnosti rozhodnutia súdu vo veci.