Neoprávnená stavba

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Neoprávnená stavba

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako postupovať pri neoprávnenom užívaní môjho pozemku susedom. Na pozemku sú postavené neoprávnene čierne stavby a sused ho nechce odkúpiť. Navrhol som mu cenu 20 €/m, kým úradná cena je 17 €/m. Navyše, tvrdí, že aj tak mi pozemok odoberie. Ktorý zákon v tomto prípade platí na neho? Aká je pravdepodobnosť úspechu na súde? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď všetkým. S pozdravom.

Odpoveď: Neoprávnená stavba

Dobrý deň. V prvom rade je potrebné ozrejmiť rozdiel medzi čiernou stavbou (t.j. nepovolenou z hľadiska správneho práva) a neoprávnenou stavbou z občianskoprávneho hľadiska. Pojem čierna stavba sa používa vtedy, ak, stavebník nemal (resp. nemá) na stavbu oprávnenie podľa verejnoprávnych predpisov (najmä predpisov stavebného práva). Pojem neoprávnená stavba sa používa vtedy, ak stavebník nemal (resp. nemá) súkromnoprávne oprávnenie na stavbu na cudzom pozemku.
V zmysle rozsudku Najvyššieho súdu ČR sp.zn. 22 Cdo 268/2003 zo dňa 06.01.2004 platí, že: „Na kvalifikáciu stavby ako neoprávnenej nie je potrebné, aby bola na cudzom pozemku postavená celá, postačí, keď je na tomto pozemku postavená sčasti."
Občiansky zákonník je tým právnym predpisom, ktorý umožňuje usporiadanie vzťahov medzi neoprávneným stavebníkom a vlastníkom pozemku:
Podľa § 135c ods. 1 OZ: „Ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil (ďalej len "vlastník stavby").“
Podľa § 135c ods. 2 OZ: „Pokiaľ by odstránenie stavby nebolo účelné, prikáže ju súd za náhradu do vlastníctva vlastníkovi pozemku, pokiaľ s tým vlastník pozemku súhlasí.“
Podľa § 135c ods. 3 OZ: „Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.“