Darovanie domu bez pozemku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Darovanie domu bez pozemku

Dobrý deň, je možné, aby manžel daroval manželke rodinný dom bez pozemku? Manžel kupoval pozemok sám ešte pred uzavretím manželstva. Dom začali stavať spoločne pred uzavretím manželstva a vlastníctvo (LV) je na manžela - ako pozemok, tak aj dom. Manželstvo uzavreli až po kolaudácii domu. Manžel sa rozhodol darovať manželke dom aj s pozemkom, no manželka pozemok odmietla. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie domu bez pozemku

Dobrý deň, v našom právnom poriadku platí zásada, že vlastníkom pozemku na ktorom stojí dom môže byť odlišná osoba ako vlastník domu, ktorý je postavený na jeho pozemku. Z toho dôvodu, môžu u nás vznikať situácie, kedy pozemok a dom, ktorý na ňom stojí vlastnia dve odlišné osoby. Vo Vašom prípade teda tiež prichádza do úvahy možnosť, aby Vám manžel daroval nehnuteľnosť (dom) bez toho, aby Vám zároveň daroval pozemok. Ide síce o veľmi zriedkavé prípady, ale z právneho hľadiska je to možné. Dom, ktorý ste postavili nepatrí do Vášho BSM a z toho dôvodu je možné Vám ho darovať (ak by patril do BSM, tak by darovanie neprichádzalo do úvahy). Darovacia zmluva musí mať všetky zákonom vyžadované náležitosti, aby mohol okresný úrad, katastrálny odbor na základe tejto zmluvy vykonať vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Taktiež prichádza do úvahy autorizácia zmluvy advokátom (ušetríte tým čas aj náklady). V prípade, že máte záujem o vypracovanie darovacej zmluvy, resp. aj jej autorizáciu, môžete nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu na adrese uvedenej na našej stránke.