Starostlivosť o plnoleté dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Starostlivosť o plnoleté dieťa

Dobrý deň. Som dieťa z rozvedenej rodiny a súd mi zveril starostlivosť jednému z mojich rodičov. O niekoľko dní budem mať 18. narodeniny, čo znamená, že sa stávam plnoletou, ale stále som študentkou na strednej škole. Chcela by som sa spýtať, či ma môže rodič, ktorý sa o mňa stará, vyhodiť z domu?

Odpoveď: Starostlivosť o plnoleté dieťa

Dobrý deň, dosiahnutím plnoletosti končia niektoré účinky súdneho rozhodnutia o rozvode manželstva a úprave výkonu rodičovských práv a povinností na čas po rozvode. Napr. plnoletá osoba už spravuje svoj majetok sama a tiež nie je ani jedným z rodičov zastupovaná pri jednotlivých právnych úkonoch. Dosiahnutím plnoletosti máte plnú spôsobilosť na právne úkony. Zákon neupravuje dokedy Vás nemôžu "vyhodiť" z nehnuteľnosti. Ak by Vás rodič, ktorému ste pred rokmi bola zverená do osobnej starostlivosti "vyhodil" a Vy by ste si museli nájsť prenájom alebo inak si zabezpečiť svoje bytové potreby, zároveň by ste si od neho mohli požadovať platenie výživného. V súčasnosti kým sa o Vás stará plní svoju zákonnú vyživovaciu povinnosť osobne tým, že sa o Vás stará. Ak Vás vyhodí z domu, budete môcť i od tohto rodiča (nielen od druhého) požadovať platenie výživného v primeranej výške. Návrh na určenie výživného však budete musieť na príslušnom okresnom súde.