Prítomnosť rodiča na pojednávaní o výživnom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Prítomnosť rodiča na pojednávaní o výživnom

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sa vyzaduje prítomnosť rodiča na súde o výživnom na plnoleté dieťa, ktoré je ešte školopovinné. Je nutná účasť rodičov na súdnom pojednávaní? Oni sú vlastne žalovaní, pretože neplatia výživné na svoje dieťa. Termín pojednávania je už určený na 11.11., ale švagor je práve vtedy v Rakúsku, nakoľko tam pracuje. Chcela by som vedieť, či je jeho účasť na súde povinná, alebo súd vie rozhodnúť o výške výživného aj bez jeho prítomnosti. Ďakujem veľmi pekne za Vašu skorú odpoveď.

Odpoveď: Prítomnosť rodiča na pojednávaní o výživnom

Dobrý deň,

na súde je povinná prítomnosť toho z rodičov, ktorý je účastníkom konania. Ak je žaloba o určenie výživného formulovaná voči obom rodičom, obaja rodičia sa musia na súdne pojednávanie dostaviť. Súd ich určite na pojednávanie predvolával. Pokiaľ sa však viete dohodnúť s rodičmi, môžete spísať dohodu a túto predložiť na súde, zároveň by rodičia požiadali, aby súd pojednával bez ich prítomnosti a schválil predloženú dohodu.