'

Starostlivosť o deti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnavský
Odpovedá: Advokát Trnava
Odpovedané dňa: 1. 3. 2017

Otázka: Starostlivosť o deti

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť vo veci, či sa môže starať moja mama o moje deti, keby som popri rodičovskej dovolenke išla do práce, ale manžel s tým nesúhlasí, lebo ju neznáša, ale deti ju majú veľmi radi. Nič iné mi neostáva ako ísť do práce, lebo mi manžel stále vytýka, že musí platiť poplatky okolo domu, ale na deti neprispieva, že mám všetko zvládnuť uživiť 3 deti z rodičovského príspevku, ale to sa nedá. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Starostlivosť o deti

Dobrý deň. O tom, akým spôsobom zabezpečia rodičia starostlivosť o deti by mali primárne rozhodovať spolu, a to dohodou. Nevidím však problém v tom, ak by Vám Vaša matka (stará matka detí) pomáhala so starostlivosťou o deti.
Nad rámec Vašej otázky je však potrebné poukázať na skutočnosť, že nestačí, ak jeden z rodičov prispieva iba na domácnosť, avšak na náklady súvisiace so starostlivosťou o deti nie. Rodičia majú totiž vo vzťahu k deťom zákonnú vyživovaciu povinnosť.
Najvhodnejšie bude, ak sa s manželom ohľadom starostlivosti o deti a domácnosť porozprávate a dospejete k rozumnému kompromisu.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Starostlivosť o deti (Rodinné právo)

Za odpoveď ďakujem. My sa už ani nevieme normálne rozprávať ja, keď niečo hovorím tak ma buď nepočúva alebo kričí proste začal byť taký, že len všetko pre seba. Nedávno sme refinancovali hypotéku brali sme si navyše peniaze kvôli tomu sme sa dostali na mojom účte do mínusu, lebo som platila všetky poplatky aj znalkyňu a on mi povedal, že na tie peniaze nemám nárok, že on si z toho vyplatí dlžoby, pritom mu aj v banke vrátili peniaze na náklady spojené s vyplatením znalkyne a na katastri.

Odpoveď: Starostlivosť o deti

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 02.03.2017)

Dobrý deň. Zákon o rodine pamätá aj na situácie, kedy sa manželia nevedia dohodnúť. Ohľadom nezhody v manželskom vzťahu zákon o rodine v ustanovení § 19 ods. 2 uvádza, že: „O veciach týkajúcich sa rodiny rozhodujú manželia spoločne. Ak sa nedohodnú o podstatných veciach, rozhodne na návrh jedného z nich súd.“
Obdobná úprava platí aj vo vzťahu k nezhode manželov ohľadom výkonu rodičovských práv a povinností. Podľa § 35 zákona o rodine platí, že: „Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd.“


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk