Spoluvlastnícky podiel rodinného domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitra

Otázka: Spoluvlastnícky podiel rodinného domu

Dobrý deň! Som rozvedená už 10 rokov a majetok je stále nevysporiadaný. Rada by som darovala svoj spoluvlastnícky podiel na rodinnom dome synovi, ktorý v ňom býva s otcom. Moja otázka znie: Ako by som mala v tomto prípade postupovať? Ďakujem veľmi pekne! S pozdravom,

Odpoveď: Spoluvlastnícky podiel rodinného domu

Dobrý deň, darovanie Vášho spoluvlastníckeho podielu synovi je vo Vašom prípade možné aj bez toho, aby ste o tomto kroku museli upovedomiť Vášho bývalého manžela. Vzhľadom na to, že Váš syn je blízkou osobou, tak v tomto prípade sa neuplatní zákonné predkupné právo Vášho bývalého manžela upravené v Občianskom zákonníku. Tzn. že Váš spoluvlastnícky podiel nemusíte najprv ponúknuť jemu. Nakoľko ide o darovanie nehnuteľnosti, darovacia zmluva musí mať písomnú podobu a musí obsahovať všetky zákonom vyžadované náležitosti, aby došlo k zápisu jeho vlastníckeho práva k spoluvlastníckemu podielu. V prípade, že by darovacia zmluva neobsahovala všetky podstatné náležitosti príslušný okresný úrad, katastrálny odbor by katastrálne konanie prerušil a vyzval Vás na opravu alebo doplnenie darovacej zmluvy, prípadne návrhu na vklad do katastra nehnuteľností.