Spoločný dvor a predaj nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnava

Otázka: Spoločný dvor a predaj nehnuteľnosti

Dobrý deň, zdedili sme časť domu a spoločného dvora. Ide o jednu nehnuteľnosť, ktorá je rozdelená na dve časti. Jeden vlastník sme my, druhý je iný vlastník. Dvor a záhrada sú tiež rozdelené na dve časti - jedna nám patrí, druhá patrí inému majiteľovi. Nepredstavujeme väčšinového vlastníka. Rád by som sa spýtal, či môžem predať našu časť kohokoľvek, alebo musím získať súhlas druhého majiteľa pred predajom. Rovnako by ma zaujímalo, či v prípade prenájmu našej časti nehnuteľnosti potrebujem súhlas druhého majiteľa. Ďakujem.

Odpoveď: Spoločný dvor a predaj nehnuteľnosti

Dobrý deň, uviedli ste, že sú dom aj dvor rozdelené na dve časti. Z toho však nie je zrejmé, či sú dom a dvor rozdelené iba fakticky alebo aj po právnej stránke, t.j. že sú tieto dve časti zapísané na samostatné LV. Ak máte svoju časť nehnuteľnosti na samostatnom LV môžete ľubovoľne nakladať s touto nehnuteľnosťou. Ak však máte tieto "svoje" časti na jednom LV s druhým spoluvlastníkom vlastníte tieto nehnuteľnosti v podielovom spoluvlastníctve. V takom prípade pri predaji nehnuteľností nemusíte mať súhlas druhého majiteľa. Musíte však dodržať jeho zákonné predkupné právo upravené v ustanoveniach Občianskeho zákonníka. Druhému spoluvlastníkovi musíte svoj spoluvlastnícky podiel poskytnúť za rovnakých podmienok, za ktorých chcete predať svoj spoluvlastnícky podiel. Ak by ste chceli nehnuteľnosť prenajímať, tak sa o takomto spôsobe nakladania so spoločnou vecou musíte s druhým majiteľom dohodnúť. O nakladaní a hospodárení so spoločnou vecou musia spoluvlastníci rozhodovať na základe dohody.