Zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva po zomrelej osobe

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trnava

Otázka: Zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva po zomrelej osobe

Dobrý deď, žijeme v rodinnom dome, kde nám patrí 17/20. Teta, sestra otcovho brata, si odkúpila 3/20. Moji rodičia chceli tetu vyplatiť alebo sa so ňou dohodnúť o zrieknutí podielu. Nečakane však teta zomrela. Jej manžel si teraz začína nárokovať, podľa jeho slov, polovicu nášho domu, ktorá mu samozrejme nepatrí. Nebohá teta má maloletú dcéru. Prosím Vás, ako by sme mali pokračovať ďalej? Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva po zomrelej osobe

Dobrý deň,

Dedičské konanie

V zmysle príslušných zákonných ustanovení Občianskeho zákonníka po úmrtí každej osoby musí prebehnúť dedičské konanie, ktorým sa úradným spôsobom potvrdí nadobudnutie majetku poručiteľa. Ak Vaša teta nezriadila závet, bude sa dediť podľa zákona v tzv. prvej dedičskej skupine. V nej budú dediť jej pozostalý manžel a potomok poručiteľa (Vašej tety) rovnakým dielom. Predmetom dedičského konania okrem jej ostatného majetku bude spoluvlastnícky podiel vo výške 3/20.

Podľa ustanovenia § 473 ods. 1 Občianskeho zákonníka

V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

Jej manžel a dcéra (ak ani jeden neodmietne dedičstvo) sa môžu v rámci dedičského konania dohodnúť na spôsobe vyporiadania dedičstva. Ak sa nedohodnú, notár im prisúdi dedičstvo podľa ich dedičských podielov. Tzn. že na predmetnej nehnuteľnosti by mali mať obaja spoluvlastnícky podiel vo výške 3/40 (3/20 mala Vaša teta, z toho 1/2 predstavuje podiel 3/40).

Podľa ustanovenia § 482 ods. 1 Občianskeho zákonníka

Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.

Podľa ustanovenia § 483 Občianskeho zákonníka

Ak nedôjde k dohode, súd potvrdí nadobudnutie dedičstva tým, ktorých dedičské právo bolo preukázané.

V prípade, že prebehne dedičské konanie bez akejkoľvek dohody dedičov, po dedičskom konaní budú okrem Vás podielovými spoluvlastníkmi aj obaja dedičia, pričom ako je uvedené vyššie, obaja budú mať podiel 3/40.

Zákonná úprava zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva

Tvrdenie manžela Vašej tety, že mu patrí polovica nehnuteľnosti, sa nezakladá na pravde, tak ako ste to sám uviedli. V prvom rade z dôvodu, že podľa nášho právneho poriadku je podielové spoluvlastníctva chápané ako tzv. ideálne, tzn. že nie je možné presne určiť (bez reálneho rozdelenia) ktorá polovica nehnuteľnosti je jeho, aj keby mal podiel 1/2. Spoluvlastnícke podiely vyjadrujú mieru akou sa každý zo spoluvlastníkov podieľa na právach a povinnostiach k spoločnej veci.

Druhým dôležitým dôvodom je skutočnosť, že manžel Vašej tety, ak sa dohodne so svojou dcérou, môže mať podiel najviac 3/20.

Podľa ustanovenia § 137 ods. 1 Občianskeho zákonníka

Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.

Pri popísanie ďalšieho postupu budem vychádzať z toho, že sa manžel Vašej tety so svojou dcérou nedohodol a obaja nadobudli spoluvlastnícky podiel o veľkosti 3/40.

Občiansky zákonníka v ustanovení § 141 ods. 1 dáva prednosť dohode podielových spoluvlastníkov pri zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. Až v prípade, že sa podieloví spoluvlastníci nevedia dohodnúť na spôsobe vyporiadania, je možné podať na súd žalobu o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.

Podľa ustanovenia § 141 ods. 1 Občianskeho zákonníka

Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

V každom súdnom konaní je súd zákonom viazaný pri spôsobe vyporiadania. Súd musí postupovať v súlade s ustanovením § 142 ods. 1. T.j. najprv zisťuje, či je nehnuteľnosť reálne deliteľná podľa výšky Vašich podielov (ich podiel však možno nepredstavuje ani jednu izbu, takže tento spôsob je málo pravdepodobný). Ak súd zistí, že je nehnuteľnosť reálne nedeliteľná bude zisťovať, či chce niektorý zo spoluvlastníkov nadobudnúť vec do svojho výlučného vlastníctva. Tento spôsob vyporiadania je Váš prípad.

Podľa ustanovenia § 142 ods. 1 Občianskeho zákonníka

Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

Samozrejme, spoluvlastnícke podiely Vám súd prikáže za primeranú náhradu. V rámci súdneho konania je opäť možné dohodnúť sa na výške vyrovnacích podielov. Ak sa však nebudete vedieť dohodnúť na výške podielov, súd vykoná znalecké dokazovanie na zistenie všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti. Následne primeranú náhradu určí súd podľa znalcom určenej všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti a výšky ich spoluvlastníckych podielov. Tzn. obom by ste museli vyplatiť 3/40 zo znalcom určenej hodnoty nehnuteľnosti. Samozrejme, ak boli na nehnuteľnosti vykonané nutné opravy, prípadne iné investície, tieto je možné zohľadniť pri vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. Na takto detailné posúdenie Vašej veci je však potrebné mať k dispozícii viac informácií nielen o súčasnosti, ale o tom kedy sa Vaša teta stala spoluvlastníčkou...

Zhrnutie

Pre ďalší postup vo Vašej veci budete musieť počkať na právoplatné ukončenie dedičského konania po Vašej zosnulej tete. Na základe právoplatného súdneho rozhodnutia sa vykoná aj zmena zápisu na liste vlastníctva predmetnej nehnuteľnosti, kde Vašu tetu nahradia noví podieloví spoluvlastníci. Následne sa budete môcť opätovne snažiť s nimi dohodnúť na spôsobe zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva. Ak sa však s nimi nedohodnete, pre ďalší postup bude potrebné podať na príslušný súd žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.