Dobrý večer,
na Vašu otázku uvádzame nasledovnú odpoveď :
1./ Pre presnejšie zodpovedanie by sme potrebovali vedieť viacej údajov /pozemok, dom, počet spoluvlastníkov, či sa jedná o spoluvlastníctvo medzi blízkymi osobami a pod./
2./ Právna úprava je obsiahnutá v ust. § 137 a nasl. Občianskeho zákonníka, z ktorého citujeme :
" § 137
(1) Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.
(2) Ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké.
§ 139
(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
(3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.
§ 140
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.
(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.
§ 142
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.
(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti."
Zo zákonného textu vyplýva, že pred podaním na súd je potrebné pokúsiť sa o dohodu, možno všetci spoluvlastníci chcú spoluvlastníctvo zrušiť.
Z otázky nevieme posúdiť, či Vy chcete svoj spoluvlastnícky podiel previesť na tretiu osobu, prípadne sa osamostatniť tak, že by alebo nadobudnúť podiel iného spoluvlastníka.
Poukazujeme resp. upriamujeme pozornosť aj na ust. § 140 ods. 1 Obč. zákonníka /viď vyššie/, z ktorého vyplýva, že ak by ste chceli svoj podiel previesť na tretiu osobu, spoluvlastníci zo zákona majú predkupné právo. Ak by ste chceli svoj podiel previesť napr. na dcéru, syna, teda blízke osoby podľa § 116 a 117 Obč. zákonníka, potom túto ponukovú povinnosť voči ostatným spoluvlastníkom nemáte.
3./ Vo veci odporúčame kontaktovať advokáta, ktorý spíše s Vami potrebnú zmluvu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva a budete mať právnu istotu, že zmluva bude právne perfektná a nezabudne sa na žiadne osobitosti Vášho prípadu.
Neodporúčame vec riešiť cestou súdu hlavne z dôvodu nákladov konania a jeho zdĺhavosti.