Spätné vymáhanie výživného plnoletým dieťaťom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Spätné vymáhanie výživného plnoletým dieťaťom

Dobrý deň, rada by som sa opýtala. Keď som mala 2 roky, moja mama sa rozíšla s mojím otcom a vzdala sa platenia výživného pre mňa. Chcem vedieť, či, keďže som už dospelá, mám nárok vymáhať výživné vo svojom mene, minimálne to výživné. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Spätné vymáhanie výživného plnoletým dieťaťom

Dobrý deň,

v zmysle našej právnej úpravy ako aj ustálenej judikatúry má dieťa právo na poskytovanie výživného v aspoň minimálnej výške až do času kým nie je schopné samostatne sa živiť, čiže vlastným úsilím a prácou si zabezpečiť prostriedky na úhradu svojich potrieb. Z Vašej otázky však nie je zrejmé či ste momentálne "schopná samostatne sa živiť". Čo sa týka vymáhania minimálneho výživného, uvádzam ustanovenia zákona o rodine, konkrétne § 77 ods.1 a 2:

Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.

Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú. Premlčujú sa podľa občianskeho zákonníka, t.j. po troch rokoch odkedy sa právo mohlo plniť po prvý raz.

Z vyššie uvedeného tak možno vyvodiť záver, že nakoľko ste plnoletou osobou, máte právo podať návrh na určenie vyživovacej povinnosti (ak nie schopná sama sa živiť), avšak túto je možné priznať len odo dňa podania návrhu. Spätne je to možné len u maloletého dieťaťa. Pokiaľ by ste chceli vymáhať výživné "spätne" muselo by už v čase keď ste boli ešte maloletá existovať súdne rozhodnutie, ktorým súd upravil povinnosť matky prispievať na Vašu výživu. Pokiaľ teda výživné nebolo určené súdom, nemáte tzv. exekučný titul, na základe ktorého by ste prípadne mohli podať návrh na vykonanie exekúcie. Z toho dôvodu teda nebude možné výživné spätne vymáhať.