Máte
otázku?

Spätné vymáhanie výživného plnoletým dieťaťom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Spätné vymáhanie výživného plnoletým dieťaťom

Dobry den, chcem sa opytat mala som 2 roky, ked sa moja mama rozisla s mojim otcom a vzdala sa platenia vyzivneho na mna chcem vediet, ked sa ona vzdala a ja som teraz uz dospela ci mam narok vo svojom mene vymahat minimalne vyzivne? Vopred dakujem za odpoved.

Odpoveď: Spätné vymáhanie výživného plnoletým dieťaťom

Dobrý deň,

v zmysle našej právnej úpravy ako aj ustálenej judikatúry má dieťa právo na poskytovanie výživného v aspoň minimálnej výške až do času kým nie je schopné samostatne sa živiť, čiže vlastným úsilím a prácou si zabezpečiť prostriedky na úhradu svojich potrieb. Z Vašej otázky však nie je zrejmé či ste momentálne "schopná samostatne sa živiť". Čo sa týka vymáhania minimálneho výživného, uvádzam ustanovenia zákona o rodine, konkrétne § 77 ods.1 a 2:

Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.

Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú. Premlčujú sa podľa občianskeho zákonníka, t.j. po troch rokoch odkedy sa právo mohlo plniť po prvý raz.

 

Z vyššie uvedeného tak možno vyvodiť záver, že nakoľko ste plnoletou osobou, máte právo podať návrh na určenie vyživovacej povinnosti (ak nie schopná sama sa živiť), avšak túto je možné priznať len odo dňa podania návrhu. Spätne je to možné len u maloletého dieťaťa. Pokiaľ by ste chceli vymáhať výživné "spätne" muselo by už v čase keď ste boli ešte maloletá existovať súdne rozhodnutie, ktorým súd upravil povinnosť matky prispievať na Vašu výživu. Pokiaľ teda výživné nebolo určené súdom, nemáte tzv. exekučný titul, na základe ktorého by ste prípadne mohli podať návrh na vykonanie exekúcie. Z toho dôvodu teda nebude možné výživné spätne vymáhať.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Spätné vymáhanie výživného plnoletým dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať aké musia byť dôvody na spätné vyplatenie výživného na maloleté dieťa .. S manželom spolu nežijeme tri roky v spoločnej domácnosti, syn býva so mnou a manžel sa podielal platením rodinných, ktoré na syna poberá kedže pracuje v zahraničí. Zo svojej mzdy na syna neplatil nič a keďže spolu tri roky nežijeme môžem požiadať o spätné doplatenie? A ešte by som sa chcela spýtať žiadosť na rozvod som si podávala 12/2015, konanie stále neprebehlo a rada by som vedela či mám so synom nárok na výživné od dátumu podania žiadosti alebo až od nadobudnutia právoplatnosti rozvodu... Som momentálne na PN od 7/2015 a úplne bez príjmu od tohto mesiaca a neviem ako dlho moja PN-ka potrvá, ale máme dosť problém so synom vyžiť a rozvod stále neprebehol. Ďakujem pekne za radu

Odpoveď: Spätné vymáhanie výživného plnoletým dieťaťom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.06.2016)

Dobrý deň, výživné sa v rámci konania o rozvode priznáva odo dňa podania návrhu na rozvod manželstva. V rozsudku súdu bude určené aj to, že odo dňa podania návrhu na rozvod do rozhodnutia o rozvode je Váš manžel povinný uhradiť tzv. zročné výživné v určitej lehote. Čo sa týka samotného konania o rozvode, uviedli ste, že Váš manžel pracuje v zahraničí. Z toho dôvodu je vysoko pravdepodobné, že sa súdu do dnešného dňa nepodarilo Vášmu manželovi doručiť návrh na rozvod manželstva do vlastných rúk za účelom jeho vyjadrenia k návrhu. Odporúčam Vám kontaktovať infocentrum príslušného súdu a zistiť dôvod nekonania. Ak Vám oznámia, že sa nepodarilo do dnešného dňa doručiť návrh Vášmu manželovi, odporúčam Vám písomne upovedomiť súd o tom, že Váš manžel pracuje v zahraničí a uviesť presnú adresu. Spätne môžete výživné požadovať priznať iba vo výnimočných prípadoch, pričom tento výnimočný prípad musíte súdu odôvodniť (napr. vážna choroba, pre ktorú ste nemohli návrh podať skôr...). O tom, či Váš dôvod odôvodňuje priznať výživné spätne rozhodne súd. Tento inštitút sa však využíva naozaj vo výnimočných prípadoch.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Spätné vymáhanie výživného plnoletým dieťaťom" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku