Dobrý deň,
ak máte byt v spoluvlastníctve spolu s bývalým priateľom, je tu možnosť zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva súdom, ak teda váš bývalý priateľ svoj podiel nechce predať dobrovoľne. Vo vašom prípade by sme vám odporúčali zvážiť podanie návrhu na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, avšak až potom, čo nebude možná dohoda s druhým podiel. spoluvl. Nižšie uvedenými spôsobmi (dohodou, zrušením a vyporiadaním podiel. spoluvl. súdom) by ste mohli získať byt do výlučného vlastníctva.
K uvedenému vám prikladáme i nasledovnú právnu úpravu, a to ustanovenia z Občianskeho zákonníka:
§141
(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.
(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.
§ 142
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
Ešte pred podaním návrhu na zrušenie a vyporiadanie podiel. spoluvl. na súd, dôrazne odporúčame, pokúsiť sa dohodnúť na zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva. Pri súdnom konaní je potrebné počítať s tým, že je spojené so zvýšenými nákladmi na súdne poplatky, trovy dokazovania a prípadnú odmenu advokátovi.
Na rozdiel od dohody spoluvlastníkov, môže súd zrušiť a vysporiadať podielové spoluvlastníctvo na základe zákonných zásad uvedených v §142 Občianskeho zákonníka. Vo vašom prípade prichádza do úvahy vyporiadanie spoluvlastníctva spôsobom prikázania bytu vám (v poradí druhý spôsob), a to za primeranú náhradu, ktorú poskytnete za byt bývalému manželovi. Súd však bude postupovať tak, že najskôr bude skúmať, či je možné vec (byt) rozdeliť, ak nie potom prikáže vec jednému spoluvl. za náhradu a pokiaľ by ani tento spôsob vyporiadania nebol dobre možný, tak vec predá a výťažok z nej rozdelí medzi spoluvl. a teda vás, podľa vašich podielov. Uvedené spôsoby sú taxatívne a preto súd musí dodržať ich postupnosť.