Ako postupovať ako slobodná matka v styku s otcom dieťaťa, aby to bolo pre dieťa čo najlepšie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Ako postupovať ako slobodná matka v styku s otcom dieťaťa, aby to bolo pre dieťa čo najlepšie

Dobry den, chcela by som sa informovat ohladom moznosti ake mam pri rieseni mojej zlozitej situacie. Momentalne som v 4 mesiaci tehotenstva, otec dietata je osoba, ktora pochadza z Iraqu ale zije na slovensku uz 8 rokov. Ma tu na Slovensku svoje firmy (asi 7),dobre auto, velky byt a vobec mu nerobi problem minut denne 5.000eur v kasine. Tuto skutocnost by som vobec neriesila, vobec mi nejde o jeho peniaze. Hned ako som sa dozvedela ze som tehotna som mu to oznamila. 1.den sa tesil rozpraval o krasnej buducnosti..a dnes od neho nepocujem nic ine len to, ze mam ist na potrat a ze to urcite nie je jeho dieta. Cim som si mimochodom viac ako ista, kedze som ziadneho ineho chalana za posledne 2 roky nemala.. Napriek vsetkemu som sa rozhodla dieta si nechat, ale teraz zacal s vyhrazkami typu ako ze on sa chce o to dieta starat, ze hned ked sa narodi sa daju spravit testy otcovstva a ze mi je ochotny davat na dieta mesacne 200eur, ale zjavne si bude o dieta narokovat. a vraj ma bude kontaktovat jeho pravnik. nakolko ja nemam k dispozicii take mnozstvo financii ako on, obavam sa aby to cele nedopadlo v moj neprospech a tym padom v neprospech nasho dietatka.. ked som mu povedala ze ok, tak pojdeme na polovicu aj v kupovani veci pre babatko a s nakladmi spojenymi s porodom, okamzie to zamietol, ze on mi neda ani pol centa, kym sa dieta nenarodi a potom ze ho vobec nezaujima ako budem zit ja..jedine to dieta.. co sa tyka mna, zaujimalo by ma, ci je mozne vyhnut sa nejak tej moznosti, ze ho dostane casom do striedavej opatery..? neverim mu a nechcem, aby mi raz odviedol dieta.. nemam v plane ho zapisat ani do rodneho listu, kludne sa zrieknem aj vsetkych financnych prostriedkov, ale nechcem, aby mi ho casom vzal.. aku mam prosim moznost riesit to? Dakujem velmi pekne za radu

Odpoveď: Ako postupovať ako slobodná matka v styku s otcom dieťaťa, aby to bolo pre dieťa čo najlepšie

Dobrý deň,

pokiaľ ide o Vašu otázku Ako postupovať ako slobodná matka v styku s otcom dieťaťa, aby to bolo pre dieťa čo najlepšie a vzhľadom na Vašu situáciu, ktorú ste opísali by som Vám odporúčal nasledovný postup:

Hneď ako sa dieťa narodí ho žiadajte zveriť do svojej starostlivosti, takto zabezpečíte (keď je dieťa ešte malé), že bude zverené Vám. Ak budete navyše dieťa ešte kojiť, žiaden súd dieťa nezverí do striedavej starostlivosti. Nie je totiž v záujme dieťaťa byť zverené do striedavej starostlivosti.

Otec bude musieť priespievať na jeho výživu. A ak má toľko spoločností, nebude to len 200 eur. Ak by ste otca neuviedli do rodného listu, on by to cez súd dokázal dosiahnuť, takže veľmi si s tým nepomôžete.

Od otca máte právo požadovať aj to, aby priespel polovicou  nákladov spojených s narodením dieťaťa a ako nevydatá matka máte tiež právo na to, aby Vám prispieval otec dieťaťa na výživu. Môžete teda od neho žiadať peniaze na seba a aj na dieťa.

Uvidíte, ako sa situácia vyvinie o pár mesiacov.