Potrebuje matka môj súhlas s odsťahovaním dieťaťa do iného okresu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Potrebuje matka môj súhlas s odsťahovaním dieťaťa do iného okresu?

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či existuje nejaký vzdialenostný limit v rámci Slovenska, kedy pri odsťahovaní sa exmanželky so spoločným synom potrebuje môj súhlas? Konkrétne ide o vzdialenosť približne 130 km cez tri okresy. Ďakujem.

Odpoveď: Potrebuje matka môj súhlas s odsťahovaním dieťaťa do iného okresu?

Dobrý deň, podľa § 35 zákona o rodine, ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd. Zákon teda príkladmo vyžaduje súhlas druhého rodiča pri odsťahovaní sa dieťaťa do zahraničia. Z uvedeného preto vyplýva, že súhlas druhého rodiča nie je potrebný pri odsťahovaní sa s dieťaťom v rámci Slovenska.