Dobrý deň,
áno v skúšobnej dobe je možné skončiť pracovný pomer aj počas prácenschopnosti zamestnanca.
Skúšobna doba pre zamestnávateľa slúži na odskúšanie si zamestnanca a pre zamestnanca odskúšanie si samotnej práce a pracovného prostredia. Preto sa skončenie pracovného pomeru robí len formou oznámenia, doručením spravidla 3 dni pred samotným skončením.
Podľa § 72 ods. 1 Zákonníka práce, "V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode, dojčiacou ženou a mužom na otcovskej dovolenke len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s tehotenstvom, materstvom alebo so starostlivosťou o narodené dieťa, a musí skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné."
Podľa § 72 ods. 2 Zákonníka práce, "Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť."
Ochrana pred skončením pracovného pomeru je ochranou pred výpoveďou. V prípade, že je zamestnanec napríklad práceneschopný (v ochrannej dobe), tak pre zamestnávateľa platí zákaz výpovede, teda nemôže dať zamestnancovi výpoveď. Výpoveď je však odlišným spôsobom skončenia pracovného pomeru ako je skončenie v skúšobnej dobe a je upravvená v § 63 Zákonníka práce.
Podľa § 64 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia."