POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Skončenie dohody o pracovnej činnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Skončenie dohody o pracovnej činnosti

Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o bezplatnú právnu radu. Podpísala som dohodu o pracovnej činnosti, v ktorej je uvedené: Dohodu je možné skončiť: A - okamžitým skončením iba v prípadoch, kedy je možné okamžite skončiť pracovný pomer, B - dohodou zmluvných strán k určenému dátumu, C - jednostrannou výpoveďou bez uvedenia dôvodu s výpovednou lehotou 15 dní. Moja otázka sa týka bodu A: Kedy je možné okamžitý koniec pracovného pomeru? Zamestnávateľ sa odvoláva na bod C a trvá na 15 dňovej výpovednej lehote. Pracujem tam na pozícii upratovačky a som tu už dva týždne. Vopred ďakujem za Váš čas venovaný mojej otázke.

Odpoveď: Skončenie dohody o pracovnej činnosti

Dobrý deň, pokiaľ ide o skončenie dohody o pracovnej činnosti, tak ste sa dohodli, že okrem zákonných dôvodov (B a C) môžete skončiť dohodu o pracovnej činnosti aj z dôvodu podľa A (okamžité skončenie).

Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

Takže ak nespĺňate dôvody na okamžité skončenie pracovného pomeru uvedené vyššie, zostane Vám len dôvod podľa písm. C.