Skončenie dohody o pracovnej činnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Skončenie dohody o pracovnej činnosti

Dobrý deň, môj manžel má dohodu o pracovnej činnosti na 2 hodiny týždenne a bol by rád, keby mohol túto prácu opustiť. Je potrebné podať 15-dňovú výpoveď? Aká je situácia v prípade dohody o pracovnej činnosti? Ďakujem.

Odpoveď: Skončenie dohody o pracovnej činnosti

Dobrý deň, áno.

Váš manžel doručí zamestnávateľovi výpoveď a po jej doručení mu začne plynúť výpovedná doba 15 dní, po uplynutí ktorej, mu skončí táto dohoda o pracovnej činnosti.

Ide o postup v zmysle Zákonníka práce a zároveň môže byť uvedený aj v samotnej dohode o pracovnej činnosti.

Podľa § 228a ods. 4 Zákonníka práce, "Dohodu o pracovnej činnosti možno uzatvoriť najviac na 12 mesiacov okrem dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, ktorú možno uzatvoriť najviac na 8 mesiacov. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila."

Z vyššie citovaného ustanovenia vyplýva, že okrem výpovede, je dohodu o pracovnej činnosti, možné ukončiť aj dohodou účastníkov ku konkrétnemu dátumu.