Ručenie a platenie za dlžníka

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Bratislava

Otázka: Ručenie a platenie za dlžníka

Dobrý deň, bola som ručiteľom na úver a teraz, keď som sa ocitla v situácii, že platím za dlžníka, mám exekúciu prostredníctvom zrážok zo mzdy. Moja otázka je nasledovná: čo sa stane v prípade, keď už nebudem mať príjem a nebude z čoho strhávať peniaze? Môže exekútor siahnuť aj po mojom majetku - konkrétne po byte, a zaťažiť ho dlžnou sumou? Byt som kupovala na hypotekárny úver, pričom suma úveru bola nižšia ako cena bytu. Existuje možnosť, ako sa brániť voči exekúcii? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Ručenie a platenie za dlžníka

Dobrý deň,

ručenie a platenie za dlžníka je pomerne časté. Pokiaľ už bola vec riešená vočí Vám exekučne, exekútor má veľa možností ako vymôcť dlh. Nemusí siahnuť iba na príjem (zrážky zo mzdy) ale môže dlh vymáhať aj predajom nehnuteľnosti vo vlastníctve povinného (t.j. Vašej nehnuteľnosti).

Záložné právo banky nezabráni zriadeniu exekučného záložného práva a následnej exekúcii.  Odporúčam vec nenechať len tak a dlh vymáhať od dlžníka. Minimálne, aby ste mali voči dlžníkovi exekučný titul, ten platí 10 rokov (t.j. po 10 rokoch sa premlčí). Všetko, co Vám exekútor stiahne z platu sa premlčí za 3 roky.

Voči exekúcii, pokiaľ máte príjem alebo majetok sa neubránite.