Máte
otázku?

Ručenie a platenie za dlžníka


Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Bratislava

Otázka: Ručenie a platenie za dlžníka

Dobrý deň, bola som ručiteľom na úver a teraz, keď som sa ocitla v situácii, že platím za dlžníka, mám exekúciu prostredníctvom zrážok zo mzdy. Moja otázka je nasledovná: čo sa stane v prípade, keď už nebudem mať príjem a nebude z čoho strhávať peniaze? Môže exekútor siahnuť aj po mojom majetku - konkrétne po byte, a zaťažiť ho dlžnou sumou? Byt som kupovala na hypotekárny úver, pričom suma úveru bola nižšia ako cena bytu. Existuje možnosť, ako sa brániť voči exekúcii? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Ručenie a platenie za dlžníka

Dobrý deň,

ručenie a platenie za dlžníka je pomerne časté. Pokiaľ už bola vec riešená vočí Vám exekučne, exekútor má veľa možností ako vymôcť dlh. Nemusí siahnuť iba na príjem (zrážky zo mzdy) ale môže dlh vymáhať aj predajom nehnuteľnosti vo vlastníctve povinného (t.j. Vašej nehnuteľnosti).

 

Záložné právo banky nezabráni zriadeniu exekučného záložného práva a následnej exekúcii.  Odporúčam vec nenechať len tak a dlh vymáhať od dlžníka. Minimálne, aby ste mali voči dlžníkovi exekučný titul, ten platí 10 rokov (t.j. po 10 rokoch sa premlčí). Všetko, co Vám exekútor stiahne z platu sa premlčí za 3 roky. 

 

Voči exekúcii, pokiaľ máte príjem alebo majetok sa neubránite.

Trápi vás "Ručenie a platenie za dlžníka" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ručenie a platenie za dlžníka (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, žili sme spolu ako druh a družka. Druh si v banke zobral úver, pri ktorom som bola ručiteľkou. Úver splácal, no keď sme sa rozišli, prestal úver splácať. Dlžnú sumu následne vymáhal exekútor odo mňa. Platby som uskutočňovala trvalým príkazom. V súčasnosti som už splatila polovicu dlžnej sumy. Je možné súdne žiadať, aby bývalý partner splatil svoju polovicu? Alebo by ste mi vedeli poskytnúť nejakú radu, čo robiť ďalej? Ďakujem. 

Odpoveď: Ručenie a platenie za dlžníka

(odpoveď odoslaná: 18.08.2023)

Dobrý deň,
je nám ľúto uvedenej situácie, ručenie je vždy určitým rizikom, a preto je potrebné do budúcna dôkladne zvážiť komu týmto spôsobom pomôžete. Ručiteľ je však v zmysle zákona chránený, a to podľa ust. § 550 Občianskeho zákonníka:

Ručiteľ, ktorý dlh splnil, je oprávnený požadovať od dlžníka náhradu za plnenie poskytnuté veriteľovi.

Ak ste v pozícií ručiteľky, tak po jednotlivých splátkach ste oprávnená tieto plnenia požadovať od dlžníka, pričom, ak Vám ich odmietne vyplatiť, tak môžete podať na súd žalobu a požadovať celú sumu, ktorú ste zatiaľ uhradili. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ručenie a platenie za dlžníka (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať: v minulosti som si bral hypotéku, ktorej ručiteľkou bola moja priateľka. Rozišli sme sa a teraz by som chcel vedieť, či má nárok na nehnuteľnosť. Ďakujem.

Odpoveď: Ručenie a platenie za dlžníka

(odpoveď odoslaná: 09.08.2023)

Dobrý deň, právna úprava ručenie ako formy zabezpečenia záväzku je upravená v ust. § 546 a nasl. Občianskeho zákonníka, z ktorých okrem iných vyplýva :

"Dohodou účastníkov možno zabezpečiť pohľadávku ručením. Ručenie vzniká písomným vyhlásením, ktorým ručiteľ berie na seba voči veriteľovi povinnosť, že pohľadávku uspokojí, ak ju neuspokojí dlžník."   Podstatné pre vás je ustanovenie §  547 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého platí, že "veriteľ je povinný kedykoľvek a bez zbytočného odkladu oznámiť ručiteľovi na požiadanie výšku svojej pohľadávky", ako aj ust. § 548 ods. 1 Občianskeho zákonníka o tom, že "ručiteľ je povinný dlh splniť, ak ho nesplnil dlžník, hoci ho na to veriteľ písomne vyzval."

Z otázky vyplýva, že vy ste výlučným vlastníkom nehnuteľnosti a bývalá priateľka je len ručiteľom na úvere. Samotné prevzatie ručiteľského záväzku neznamená, že ručiteľ sa stála vlastníkom prípadne spoluvlastníkom nehnuteľnosti.

 


Podotázka: Ručenie a platenie za dlžníka (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, mám otázku. Som ručiteľkou jedného pána, ktorý si vybavil osobný bankrot. Teraz platím za neho ja, pričom som postihnutá a mám aj exekútora. Rada by som sa informovala, či je možné urobiť nejaké kroky v tejto veci. Ďakujem.

Odpoveď: Ručenie a platenie za dlžníka

(odpoveď odoslaná: 25.07.2022)

Dobrý deň,

v prvom rade treba zistiť, či vzniklo ručenie zákonným spôsobom, a teda Vaším písomným vyhlásením adresovaným veriteľovi, že beriete na seba záväzok splniť pohľadávku dlžníka, ak ju nesplní. Ak nie, tak Vám povinnosti z takéhoto právneho úkonu nevznikajú. Na druhú stranu, ak sú splnené podmienky vyžadované zákonom, potom máte povinnosť plniť za dlžníka, avšak ak túto pohľadávku splníte, môžete požadovať od dlžníka náhradu toho čo ste za neho plnili. Dôležité je tiež zistiť, či je naozaj pôvodný dlžník neschopný plniť svoj záväzok, nakoľko ručenie má iba podporný charakter a v prvom rade má povinnosť plniť on. Ak je v oddlžení, tak ak by ste voči nemu začali súdne konanie, to by bol návrh zastavený. Svoje práva voči nemu si v tom prípade uplatňujete v konkurze.

Ak mu už osobný bankrot skončil a Vy ešte platíte jeho dlhy, tak si toto právo môžete voči nemu uplatniť. Vám totiž vzniká právo na úhradu toho, čo ste za neho zaplatili až po tom ako to uhradíte.

To je poučenie, že človek by nemal ísť ručiť nikomu. Resp. ak idete ručiť, tak Vám nesmie vadiť, že to za toho človeka zaplatíte, inak nechoďte ručiť. Najhoršie je učiť sa na vlastných chybách. Tie bolia najviac. Nenechajte to ale tak, vymahájte to. Možno postupne, nie hneď všetko naraz, nech má aj on exekúciu. 


Trápi vás "Ručenie a platenie za dlžníka" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ručenie a platenie za dlžníka (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, momentálne so svojím manželom nežijeme spolu, avšak on by si želal, aby som mu ručila na hypotéku. Tú potrebuje na to, aby vyplatil rodinu z rodičovského domu. Problém spočíva v tom, že mi oznámil, že nemám nárok na žiadnu časť hodnoty domu. Je možné mu ručiť bez vlastníckeho nároku na dom? Rozvedení ešte nie sme. Ďakujem. Blažena

Odpoveď: Ručenie a platenie za dlžníka

(odpoveď odoslaná: 04.04.2022)

Dobrý deň, na Vami položenp otázku uvádzame nasledovné :

Právna úprava ručenia je upravená v ust. § 546 a nasl. Obč. zákonníka :

"Ručenie
§ 546
Dohodou účastníkov možno zabezpečiť pohľadávku ručením. Ručenie vzniká písomným vyhlásením, ktorým ručiteľ berie na seba voči veriteľovi povinnosť, že pohľadávku uspokojí, ak ju neuspokojí dlžník.
§ 547
Veriteľ je povinný kedykoľvek a bez zbytočného odkladu oznámiť ručiteľovi na požiadanie výšku svojej pohľadávky.
 
§ 548
(1) Ručiteľ je povinný dlh splniť, ak ho nesplnil dlžník, hoci ho na to veriteľ písomne vyzval.
(2) Ručiteľ môže proti veriteľovi uplatniť všetky námietky, ktoré by mal proti veriteľovi dlžník.
(3) Uznanie dlhu dlžníkom je účinné voči ručiteľovi, len keď s ním vysloví súhlas.
 
§ 549
Ručiteľ môže plnenie odoprieť, pokiaľ veriteľ zavinil, že pohľadávku nemôže uspokojiť dlžník.
 
§ 550
Ručiteľ, ktorý dlh splnil, je oprávnený požadovať od dlžníka náhradu za plnenie poskytnuté veriteľovi."
 
Z uvedených zák. ustanovení vyplýva, že ak by ste pristúpili na ručenie z Vašej strany, v prípade neplatenia úveru manželom, by ste úver museli platiť Vy. V otázke uvádzate, že ide o vyplatenie súrodencov manžela z  rodič. domu, na ktorom podiel zrejme nadobudol dedením a chce nadobudnúť aj podiely podiely ostatných súrodencov. Prevztaím ručiteľ. záväzku voči banke sa nestanete podiel. spoluvlastníkom domu, vzniká Vám len záväzok voči banke uhradiť dlh v prípade jeho neplatenia zo strany manžela.
Do tohto právneho vzťahu, ktorý by Vám vyplýval z ručenia, neodporúčame ísť, lebo je to pre Vás riziko.

 


Podotázka: Ručenie a platenie za dlžníka (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, chcem si zobrať hypotéku v banke a mám ručiteľa. Tento ručiteľ nie je so mnou v príbuzenskom ani manželskom vzťahu. Rád by som sa opýtal, keďže sa jedná o hypotéku za ktorú bude založený byt, je možné, že banka v prípade môjho nesplácania nárokuje majetok alebo príjem ručiteľa? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Ručenie a platenie za dlžníka

(odpoveď odoslaná: 26.08.2017)

Dobrý deň, Vaša hypotéka bude zabezpečená dvoma zabezpečovací prostriedkami, a to záložným právom a ručiteľským vyhlásením. V prípade, že prestanete v budúcnosti splácať splátky hypotéky bude mať banka možnosť vybrať si, ktorý zabezpečovací prostriedok využije. T.j. či najprv kontaktuje ručiteľa, aby začal splácať namiesto Vás alebo pristúpi hneď k predaji založenej nehnuteľnej veci. Voľba závisí výlučne na banke. Ak Vám teda dotyčná osoba spraví ručiteľské vyhlásenie, t.j. zaviaže sa v prípade, že Vy nebudete splácať dlh splatiť ho namiesto Vás, môže sa stať, že banka bude od neho požadovať splácanie úveru. V prípade, že by ani jeden z Vás neplatil a predaj nehnuteľnosti by nestačil na splatenie úveru, banka bude môcť Vás oboch zažalovať a v rámci exekučného konania mu bude môcť banka (prostredníctvom súdneho exekútora) siahnuť i na jeho majetok.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Ručenie a platenie za dlžníka (Iné oblasti práva)

Dobrý deň. Rada by som sa opýtala, ako je možné riešiť problém, že máme dom v zálohe, ktorým sme ručili a osoby, za ktoré sme ručili, neplatia za pôžičku. Je možné proti nim podať oznámenie? Ak áno, kde? Vopred ďakujem za skorú odpoveď. Ostávam s pozdravom.

Odpoveď: Ručenie a platenie za dlžníka

(odpoveď odoslaná: 14.11.2015)

Dobrý deň, ak máte na dome zriadené záložné právo, potom veriteľ môže uspokojiť svoju pohľadávku vykonaním záložného práva predajom Vášho domu. Preto je potrebné si dať pozor na to, či dlžník platí svoj dlh. 

Podaním trestného oznámenia sa nevymáha dlh. Na to, aby to bol trestný čin, tak dlžníci museli konať v úmysle sa na Váš úkor obohatiť. Dôležitý je úmysel, že Vás chceli oklamať hneď na začiatku. 

Odporúčam Vám splácať dlh za dlžníkov a hneď ho aj vymáhať súdne, ak ho nezaplatia dobrovoľne, aby veriteľ nemal dôvod siahnuť na Váš dom. Ručenie vlastným domom je vždy spojené s rizikom. 


Trápi vás "Ručenie a platenie za dlžníka" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ručenie a platenie za dlžníka (Iné oblasti práva)

Prajem dobrý deň, poprosím o radu. Svokra brala úver v stavebnej sporiteľni a môj otec jej bol za ručiteľa. Svokra úver riadne splácala až do doby kým nezomrel svokor. Po jeho smrti sme sa s manželom dozvedeli že celý majetok už napísala na dcéru a syna (môjho manžela) vydedila. Prestala splácať aj úver a môjmu otcovi ako ručiteľovi prišla výzva na zaplatenie. Samozrejme otec si zo svojho platu nevie dovoliť splácať úver mojej svokry. Preto sme sa s manželom rozhodli že úver budeme platiť my. A tu nastáva problém, ktorý nevieme vyriešiť. Manžel chce platiť tak aby z platieb bolo zrejmé že vkladateľ bol on. Lenže keď by sme chceli (resp. otec) súdnou cestou vymáhať od svokry peniaze otec nebude mať na súde doklad že platil, pretože platiť budeme my. Nebol by problém dávať otcovi peniaze aby platil on a na platbách bude uvedený on ako vkladateľ a tým pádom si môže potom nárokovať na vrátenie peňazí, lenže tu sa to zamotáva ešte viac. Kedže manžela vydedili a nastala by situácia že svokra zomrie skôr ako sa splatí jej dlh automaticky sa dedí medzi deti. A vzhľadom k tomu že manželovi nič nenechali nechce platiť ani jej dlžoby. Čiže celý problém je v tom že nevieme vyriešiť situáciu ako vlastne platiť dlžobu za svokru. Keď budeme mať platby na nás vieme ich doložiť a v prípade jej smrti si manžel môže nárokovať od sestry aspoň na peniaze za úver. V prípade že by svokra prežila a úver doplatíme nevieme ho (otec) vymáhať. Ďakujem za skorú odpoveď. Pri tejto príležitosti by som sa rada spýtala ešte na jeden problém. Bývame na spoločnom dvore s manželovou tetou a strýkom. Zatiaľ nemáme vysporiadané spoluvlastnícke podiely. Do celého exteriéru zatiaľ investujeme len my, aj napriek tomu že sme menšinoví vlastníci. Väščinový vlastníci sa rozhodli že oni nebudú investovať. Je možné aby pri rozdeľovaní majetku sa dal rozdeliť aj časť dvora a záhrady s tým, že my povolíme prechádzať strýkovi a tete cez našu časť a oni zase povolia nám prechádzať cez ich časť? Čo v prípade že vonkajšie priestory budú nedeliteľné, ako si vieme nárokovať na vložené investície do úpravy exteriéru? Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Ručenie a platenie za dlžníka

(odpoveď odoslaná: 07.11.2015)

Dobrý deň, ak by ste peniaze vkladali na účet Vy, stačí napísat do poznámky, ze "platba v mene ...." (namiesto bodiek dáte meno otca). Ak to nebude otec platiť, potom pôjde veriteľ po Vašom otcovi a bude žiadať dlh zaplatiť. Odporúčam Vám nasledovný postup. Svokru by ste mali donútiť platiť si svoj dlh. Nečakajte a podajte na ňu návrh na vydanie platobného rozkazu. Akonahle bude pravoplatný, podajte ďalši a potom ďalši atď... aby sa jej navyšovali stále trovy a aby si uvedomila, že ak to nebude platiť, potom bude dlh vyšši. 

K Vašej druhej otázke, čo sa týka delenia dvora a záhrady, nie je možné bez to, aby som videl Váš prípad, odpovedať Vám , či je to možné deliť, tak ako si to predstavujete. Prechody - je možné zriadiť formou vecného bremena. Čo sa týka vložených investícií, tieto sú nárokovateľné, ale môžu sa premlčať, to závisí od toho, či ide o vhodné alebo nutné investície a či boli so súhlasom alebo bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ručenie a platenie za dlžníka" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.