POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Je možné pôžičku prepísať na iného?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Je možné pôžičku prepísať na iného?

Dobrý deň, môj priateľ poskytol pôžičku kamarátovi v núdzi. Je možné túto pôžičku teraz prepísať na jeho meno? Ďakujem.

Odpoveď: Je možné pôžičku prepísať na iného?

Dobrý deň. Vaša otázka smeruje k inštitútu prevzatia dlhu, ktorý je upravený v § 531 § 532 Občianskeho zákonníka. V zmysle zákonnej úpravy platí, že kto sa dohodne s dlžníkom, že preberá jeho dlh, nastúpi ako dlžník na jeho miesto. Podmienkou je však súhlas veriteľa, ktorý možno dať buď pôvodnému dlžníkovi, alebo tomu, kto dlh prevzal. Zmluva o prevzatí dlhu si pre svoju platnosť vyžaduje písomnú formu.