Som spoludlžník a dlžník prestal platiť úver

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Som spoludlžník a dlžník prestal platiť úver

Dobrý deň, prosím o radu. Som spoludlžník v sestrinom úvere, ktorý si vzala na podnikanie. Prestala ho splácať a plánuje vyhlásiť pre svoju firmu bankrot. Aktuálne je v riadnom zamestnaní, ale s bankou, ani so mnou nekomunikuje. Banka sa už raz pokúsila siahnuť mi na výplatu. Prečo môjho zamestnávateľa vedeli nájsť a jej nie? Majú právo siahnuť najskôr na moje peniaze, aj keď ona je zamestnaná a je hlavným dlžníkom? Ako sa postupuje v prípade, že vyhlási bankrot? Môžu po mne žiadať peniaze? Ako sa postupuje, ak banka vyhlási úver predčasne splatným? Čo sa stane, ak ani jeden z nás nemá peniaze na zaplatenie celého úveru? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Som spoludlžník a dlžník prestal platiť úver

Dobrý deň, ak ste na zmluve uvedený ako spoludlžník, tak ste povinný spolu s Vašou sestrou splácať tento úver v pomere 1/2 (ak nie je dohodnuté inak). V prípade, že jeden z Vás by prestal platiť, veriteľ má právo požadovať splátky úveru od druhého dlžníka (v tomto prípade od Vás). Následne sa Vy musíte s Vašou sestrou vyrovnať (t.j. ona Vám nahradiť, čo ste uhradili aj za ňu). Ak viete, že Vaša sestra oficiálne pracuje, môžete o tom upovedomiť veriteľa (banku). V tomto smere je však otázne, že či ako druhý dlžník, popri Vás, je na zmluve o úvere uvedená ona ako fyzická osoba alebo jej spoločnosť. Ak jej spoločnosť, tak banka nemôže siahnuť na jej plat. V takom prípade je dlžníkom úveru len jej spoločnosť a nie ona sama. Vo väčšine prípadov je každá zmluva o úvere zabezpečená aj záložným právom na nehnuteľnosti. Ak ani jeden z Vás nebude platiť splátky úveru, banka pristúpi k speňaženiu zálohu (t.j. k predaju nehnuteľnosti, na ktorom je zriadené záložné právo).