Rozvod na Slovensku (Nórsko)

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Trenčín

Otázka: Rozvod na Slovensku (Nórsko)

Dobrý deň prajem, rada by som Vás požiadala o odpoveď na jednu moju otázku. Plánujem podať návrh na rozvod manželstva, avšak neviem, kam tento návrh poslať. Najradšej by som preferovala, ak by bola príslušnosť slovenského súdu. Ja som občankou SR, môj manžel je občanom Rakúska. V súčasnosti žijeme v Nórsku, kde pracujeme, no už takmer 2 roky žijeme oddelene na rôznych adresách. Preto by som rada riešila uvedenú situáciu. Deti z manželstva nemáme. Keďže Nórsko nie je krajinou EU, predpokladám, že nie je možné uplatňovať nariadenie Rady EU o rozvodoch. Prosím, môžem poslať návrh na príslušný slovenský súd? Manžel s rozvodom súhlasí. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Rozvod na Slovensku (Nórsko)

Dobrý deň. Pokiaľ ide o rozvod na Slovensku, správne ste uviedli, že nakoľko Nórsko nie je krajinou EÚ, na túto krajinu sa nevzťahujú právne predpisy EÚ. Máme za to, že Vo vašej situácii môže byť založená právomoc slovenských súdov aj na základe slovenských vnútroštátnych predpisoch. Konkrétne na základe zákona č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom v platnom znení. Podľa ustanovenia § 38 ods. 1 spomenutého zákona „v manželských veciach (konanie o zrušenie manželstva rozvodom, o neplatnosť manželstva a o určenie, či tu manželstvo je alebo nie je) je právomoc slovenských súdov daná, ak aspoň jeden z manželov je slovenským občanom“. Rozvod je možné urýchliť. Ak ste s manželom dohodnutí, tak pri zvolení správneho postupu je možné zabezpečiť, aby súdy rozhodli rýchlo. Navyše odpadne Vám ďalšia povinnosť, ak by ste sa rozvádzali v cudzine a to, že by ste museli nechať na území SR uznať rozsudok o rozvode.