Rozvod a pridelenie dietata

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Bratislava

Otázka: Rozvod a pridelenie dietata

Dobrý deň, rád by som sa poradil v otázke rozvodu a pridelenia dieťaťa mne ako otcovi. So manželkou už štyri roky nežijeme v intímnom vzťahu, spoločne máme šesťročnú dcérku. Po jej pôrode začala manželku môj vzťah s dcérkou odmietať. Mojím hlavným záujmom je dcéra. Manželke išlo vždy o peniaze, a to aj napriek tomu, že zarábam ako bežný človek a snažil som sa o maximálny prísun financií do domácnosti. Napriek tomu to bolo vždy málo. Manželka neskôr začala pracovať na rôznych miestach, kde ponocovala a často chodila preč na nočné výjazdy, kedy sa vracala až o tri dni. Tak som sa prispôsobil a odvtedy moja malá spí pri mne už približne štyri roky. Pravidelne sa kúpeme, upratujeme byt, hrajeme sa... V rodine manželky sa u jej brata vyskytli tvrdé drogy, heroín. On má dve deti, žltačku typu C. Keď som zakázal manželke chodiť k jej mame s malou, bol som ten zlý. Jej mama je alkoholička, už má fialový nos. To je len v krátkosti zhrnutie toho, čo sa udialo za posledné štyri roky. Chcem sa opýtať, či mám s takýmito argumentmi šancu na zverenie dieťaťa do mojej opatery. Na tom mi záleží viac ako na čomkoľvek na svete. Chcem si k súdu zobrať dobrého advokáta v rámci mojich finančných možností. Dúfam, že mi odpíšete. Ďakujem a s pozdravom.

Odpoveď: Rozvod a pridelenie dietata

Dobrý deň, pokiaľ sa staráte o dieťa tak ako uvádzate, tak je vysoká pravdepodobnosť, že by súd dieťa zverí do Vašej starostlivosti. Nepoznám však verziu Vašej manželky.

Súd pri rozhodovaní o tom, komu zverí dieťa pozerá na to, ako to fungovalo dovtedy (do rozhodnutia súdu).

Prostredie, v ktorom bude dieťa v budúcnosti vyrastať musí zabezpečovať jej zdravý a bezpečný život a rozvoj. Pokiaľ by manželka žiadala dieťa zveriť do svojej starostlivosti, potom v súdnom konaní sa nevyhnete znaleckému dokazovaniu.

Ak je pravda to, čo píšete, potom sa znaleckého dokazovania nemusíte obávať.